ORGANY STATUTOWE
Dyrektor
Rada Pedagogiczna
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski

NASZA SZKOŁA
E-dziennik
Patron Szkoły
Historia Szkoły
Absolwenci
Świetlica
Stołówka
Biblioteka
Galeria zdjęć
Uroczystość 200-lecia szkoły
Projekt UE
Liceum Ogólnokształcące

INFORMACJE
Aktualności
Plan lekcji
Kryteria oceniania
Dokumentacja szkoły
Podręczniki
Rekrutacja
Warunki ubezpieczenia
Materiały dydaktyczne
Informacje o przetwarzaniu danych osobowowych

ODDZIAŁY
Klasy I - III
Klasy IV - VIII

ARCHIWUM
Podsumowanie sportowe
Rok 2013/2014
Rok 2014/2015
Rok 2015/2016
Rok 2016/2017
Rok 2017/2018
Rok 2018/2019

KONTAKT
Adres:
37 - 110 Żołynia
ul. Mickiewicza 59
Tel.:
017 22 43 012
017 22 43 008
e-mail: sekretariat@sp1zolynia.pl
zs.zol@pro.onet.pl


Strona główna


Z życia szkoły2019/20202018/20192017/20182016/20172015/20162014/20152013/2014

Mikołajkowy turniej piłki siatkowej

Szkoła Podstawowa nr 1 w Żołyni zorganizowała Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dla reprezentacji szkół podstawowych z terenu gminy Żołynia. Turniej odbył się 05.12.2019. o godz. 14.30 w sali gimnastycznej L.O..

Reprezentację szkoły stanowiło 10 dziewczynek i 10 chłopców. Gra toczyła się na boisku o wymiarach 18m x 9m z przestrzeganiem przepisów gry PZPS. Wysokość siatki 224 cm. Skład zespołu tworzyło 6 zawodników grających na boisku oraz 4 rezerwowych. Spotkanie wygrał zespół, który wygrał 2 sety. Pierwszy set grały dziewczęta, drugi chłopcy, w przypadku równości wygranych setów ( 1:1 ) rozegrany miał zostać set decydujący do 15 punktów w składzie 3 dziewczynki i 3 chłopców. O składzie reprezentacji szkoły decydowali nauczyciele wychowania fizycznego.

Rekreacyjny element turnieju dopuszczał zmiany lotne w dowolnej ilości.

  Wyniki tej sportowej zabawy przedstawiają się następująco:
 • SP 1 - SP Brzóza Stdn.       0:2 (24:26, 19:25)
 • SP Brzóza Stdn. - SP 2       2:0 (25:16, 25:17)
 • SP 1 - SP 2                        2:0 (25:15, 25:22)
 • I miejsce - SP Brzóza Stadnicka
 • II miejsce - SP 1 Żołyniali>
 • III miejsce - SP 2 Żołynia

Wszystkie drużyny otrzymały puchary ufundowane przez naszego kochanego, wieloletniego "Mikołaja" w osobie p. Jana Jabłońskiego. Nie zabrakło mikołajowych słodkości dla wszystkich. Podczas rozgrywek panowała miła, sportowa atmosfera za co dziękuję wszystkim zawodnikom oraz nauczycielom: p. Marcie Hryniewskiej, p. Grzesiowi Hryniewskiemu, p. Damianowi Lic ( także za profesjonalne sędziowanie), p. Renacie Fergisz oraz p. Jolancie Zadęckiej. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji turnieju.

Ciekawostką był fakt ,że naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały zawodniczki klasy sportowej tj. kl. V i VI. Świetnie poradziły sobie ze starszymi od siebie rywalkami. Życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach.

Marta Stopyra       

Do góry   

Sukces naszych wokalistek na III Gminnym Przeglądzie Kolęd Obcojęzycznych
w SP nr 2 im. Batalionów Chłopskich

III edycja konkursu przygotowana przez nauczycielki języków obcych w SP nr 2 prezentowała niezwykle wysoki poziom wokalny i interpretacyjny, a kolędy wybrane przez młodych wokalistów były pięknie wykonywane i przypomniały nam jaką moc i magię maja w sobie święta. Nie ma znaczenia czy śpiewane po angielsku, czy niemiecku wszystkie utwory niosły radość i przypominały o istocie świąt - radości z narodzenia Jezusa, czasie pełnym radości spędzanym z tymi, których kochamy. Nasze utalentowane wokalistki - Karolina Dudek z kl. 8b śpiewając niemieckojęzyczną wersję hitu "LastChristmas" pt. "LetzteWeihnacht" oraz Julia Wróbel z klasy 6c z hitem "All I Want for ChristmasisYou" po raz kolejny zdobyły ex aequo pierwsze miejsce, a Natalia Dyrda z kl. 7b z utworem "The First Noel" zdobyła drugie miejsce.

       

Atmosfera podczas konkursu była niezwykle sympatyczna i uczestnicy trzymali za siebie nawzajem kciuki. Dziękujemy pani Marcie Lisowskiej i Marcie Hryniewskiej za zaproszenie na konkurs i już nie możemy się doczekać jego kolejnej edycji.

nauczyciel języka angielskiego Paulina Niemiec       

Do góry   

"Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba..."

W dniu 8 stycznia uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na sztukę pt. "Zemsta" wystawioną przez Teatr Cracovia. Instytucja ta działa od roku 1998 i ma na swym koncie produkcję wielu spektakli dla dzieci i młodzieży, głównie lekturowych. Wśród nich jest komedia Aleksandra Fredry, która powstała na początku lat 30. XIX wieku.

"Zemsta" to spektakl bardzo widowiskowy. Jest to okazja do zobaczenia epokowych kostiumów, a także napawania się urokiem rekwizytów, niejednokrotnie będących autentykami. Znakomita muzyka Ewy Korneckiej podkreśla narodowe wady Polaków, a także oddaje ducha dawnej Polski szlacheckiej. Ujmująca była również znakomita gra aktorów, m.in. głównych bohaterów, w których role wcielili się Edward Wnuk i Zbigniew Samogranicki. Całość wyreżyserowała oraz przygotowała scenografię Anna Kasprzyk.

Sztukę ogląda się z dużym zainteresowaniem, jest wciągająca nawet dla osób, które znają już jej treść. To głównie zasługa wspaniałej gry aktorów, którzy zasłużyli sobie na gromkie brawa, jakie otrzymali na zakończenie spektaklu.

Była to znakomita okazja do przypomnienia sobie lektury, która należy do obowiązkowych.

Patryk Cyburt, kl. 8b     

Do góry   

Rozstrzygnięcie świątecznego konkursu plastycznego
zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski

Już od 5 grudnia naszą szkołę ozdabiała wystawa przepięknychprac uczniów przedstawiająca przestrzenne choinki i postacie św. Mikołaja. W obu konkursach wzięła udział rekordowa liczba uczniów klas 1 -7 - aż 85 uczniów. Samorząd stanął przed arcytrudnym zadaniem - wyboru najpiękniejszych prac spośród wszystkich tak wspaniałych, różnorodnych i niezwykle pomysłowych projektów! Przedstawiliśmy rozstrzygnięcie konkursów podczas apelu świątecznego.

W konkursie na choinkę pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Młynek (kl. 2b), drugie miejsce przypadło Magdalenie Nicpoń, Natalii Baran i Mateuszowi Pokorze (kl. 7b), trzecie miejsce ex aequo zajęły dwie prace - Antoniny Burdy i Martyny Dudek (kl. 2b) oraz Zuzanny Tkacz (kl. 1a).

W konkursie na postać św. Mikołajapierwsze miejsce zajął Bartłomiej Kiełbasa (kl. 2b), drugie miejsce przypadło ex aequo dwóm uczennicom Zuzannie Sobuś (kl. 2b) i Mai Fleszar (kl. 2b), a trzecie miejscezajęłapraca Julii Kuter (kl. 3a). Wszyscy wyróżnieni otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz drobne świąteczne upominki, a wszyscy młodzi artyści otrzymali słodkie nagrody. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wykonalnie przepięknych prac, które wspaniale zdobiły naszą szkole i stworzyły niezapominany świąteczny klimat.

Opiekunowie SU     

Do góry   

SP nr 1 W KLUBIE SENIORA

Dnia16 grudnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły w składzie; Fus Aleksandra, Nowak Wiktoria, Pliś Kinga, Pindara Joanna, Pindara Kamil, Mach Krystian, Urban Michał, Foryt Zuzanna, Dudek Karolina, Cisek Urszula, Cisek Izabella i Puzio Tomasz wzięli udział w programie świątecznym przygotowanym przez Klub Seniora w Żołyni. Uroczyste spotkanie odbyło się w lokalu ,, Pod Aniołami''. Uczniowie z naszej szkoły wystąpili w programie świątecznym w którym śpiewali kolędy i tańczyli z Mikołajem. Po zakończeniu części artystycznej dzieci podzieliły się z seniorami opłatkiem i zostały zaproszone do wspólnej Wigilii.

               

To międzypokoleniowe spotkanie podobało się wszystkim. Dzieciom i młodzieży ponieważ mogli wystąpić przed swoimi babciami i dziadkami ale też i seniorom którzy zostali zauważeni i docenieni przez młode pokolenie. Takich spotkań więcej!

Dziękujemy bardzo Pani Halinie Olszewskiej, głównej organizatorce i reżyserowi spotkania za zaproszenie i świąteczny nastrój.

Wych.kl 5b - A.Wróbel      

Do góry   

ŚWIETLICOWE CHOINKI.

W listopadzie i grudniu br. szkolnego dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe realizowały projekt pod nazwą : CHOINKA. Projekt polegał na wykonaniu różnych prac plastycznych, których tematem była właśnie choinka. Były to prace w formie płaskiej, półpłaskiej i przestrzennej o różnej wielkości i wykonane z różnych materiałów. Wszystkie dzieła ozdobiły naszą świetlicę i podkreśliły świąteczną atmosferę. Dzieci świetlicowe wykonały też dużo ozdób choinkowych. Szczególnie ładne i ciekawe okazały się ozdoby z gliny ceramicznej pomalowane farbami i udekorowane błyszczącym brokatem.

Na zakończenie naszego projektu odbył się konkurs na najładniejszą choinkę. Dzieci pracowały w czterech grupach. Każda grupa zdobiła dużą tekturową choinkę. Następnie jury złożone z dzieci i nauczycieli dokonało oceny i przyznało słodkie nagrody. Wszystkie cztery choinki zostały zaprezentowane na korytarzu przed świetlicą.

Prace wykonane w ramach naszego projektu prezentują poniższe zdjęcia.

Wych. świetlicy A .Bem-Wróbel, J. Pac.     

Galeria zdjęć >>>   

Do góry   

Mikołajkowy Turniej Dwójek w Piłce Siatkowej.

W środowe popołudnie, 18.12.2019 r. w hali sportowej LO rozegrano Mikołajkowy Turniej Dwójek w Piłce Siatkowej. W zawodach wystartowało 17 par składających się z uczennic i uczniów klas licealnych oraz klas 6, 7 i 8 SP. Po rozegraniu kilkudziesięciu spotkań, często bardzo wyrównanych, wyłoniono zwycięzców siatkarskich zmagań.

Najlepszą parą okazali się Maja Kuras 2 LO i Piotr Szpila 1 LO, drugie miejsce wywalczyli Wiktoria Lisowska 3 LO i Dominik Rupar 3 LO, zaś na trzeciej pozycji uplasowali się Anna Jarosz 6c SP (klasa sportowa) i Kamil Kłak 7b SP.

Dalsze miejsca zajęli: Julia Kilian 6c SP (klasa sportowa) i Kacper Podolec 7b SP, Martyna Peszek 1 LO i Igor Tomczyk 8a SP, Magdalena Fus 7a SP i Krystian Linek 7a SP, Aleksandra Polak 2 LO i Dawid Kochman 3 LO, Martyna Mach 1 LO i Bartosz Słupek 1 LO, Klaudia Janusz 7a SP i Kacper Buszta 7a SP, Weronika Urban 8a SP i Jakub Magiel 8a SP, Karolina Dudek 8b SP i Adrian Rokosz 8b SP, Zuzanna Foryt 8b SP i Tomasz Puzio 8b SP, Magdalena Nykiel 8a SP i Adrian Ziemniak 8a SP, Dominika Leja 8a SP i Szymon Szpila 8b SP, Paulina Decowska 2 LO i Jakub Leja 2 LO, Magdalena Lic 7b SP i Damian Tokarz 7b SP, Martyna Fus 7b SP i Dawid Dziurzyński 7b SP.

Najlepsze zespoły otrzymały pamiątkowe mikołajkowe dyplomy oraz medale.

Grzegorz Hryniewski     

Do góry   

V Rodzinny Turniej Dwójek w piłce siatkowej

W czwartek 12.12.2019r. na siatkarskim parkiecie żołyńskiego liceum pojawili się uczniowie klas sportowych V c i VI c, najstarszych klas SP (VII i VIII) oraz uczniowie LO, razem ze swoimi rodzicami. Okazją do spotkania był V Rodzinny Turniej Dwójek w piłce siatkowej.

Zawody rozegrano tradycyjnie w trzech kategoriach – pary damskie, męskie i mieszane. Po kilku godzinach zaciętych meczów wyłoniono zwycięzców.

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęły Wiktoria (III A LO) i Marta Lisowska. Na drugim miejscu uplasowała się Julia ( VI C SP) i Katarzyna Wróbel, a na trzecim Martyna Czech (VI C SP) i Barbara Mikita. Dalsze miejsca przypadły Martynie (I LO) i Renacie Peszek oraz Ewie (I LO) i Halinie Stopyra.

W kategorii par męskich najlepszymi okazali się Piotr (I LO) i Grzegorz Szpila, drugie miejsce zajęli Dawid (VII A) i Mirosław Bzdek, a trzecie Kacper (VII A) i Krzysztof Buszta. Na dalszych miejscach uplasowali się Oliwier (V C) i Krzysztof Kosior, Hubert (V C) i Maciej Urban oraz Dawid (VII B) i Adam Dziurzyński.

W kategorii par mieszanych wygrali Zuzanna (VIII B) i Piotr Foryt, drugie miejsce zajęli Wiktoria (VI C) i Mariusz Gut, a trzecie Julia (VI C) i Krzysztof Kilian. Dalsze miejsca zajęli Samanta ( II LO) i Konrad Wojnar, Weronika (V C) i Szymon Urban, Julia (VI C) i Damian Mączka, Martyna (V C) i Piotr Nowak, Magdalena (VII B) i Piotr Lic, Maryla (VII A) i Tomasz Wojtowicz, Zofia (VII A) i Wojciech Tabin, Weronika (VI C) i Jacek Sierzęga, Jakub (VIII A ) i Urszula Magiel oraz Izabela ( VII B) i Krzysztof Tokarz.

Poza konkursem w turnieju wziął udział również wójt gminy Żołynia p. Piotr Dudek z córką Gabrielą, którzy wygrali wszystkie mecze w kategorii par mieszanych.

Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwali uczniowie klasy III LO oraz p. Grzegorz Hryniewski. Maturzyści uświetnili turniej świątecznymi niespodziankami oraz zadbali o wesołą atmosferę wśród zgromadzonych gości. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji - stół pełen słodkości przygotowały nauczycielki LO – panie A. Węgrzyn, M. Grabarz- Ilasz, G. Dąbek, D. Frańczak – Sztur, A. Wilczek, Z. Szpila oraz uczennica klasy III LO Andżelika Buszta. Ponadto dla zawodników przygotowano napoje, upominki oraz pamiątkowe dyplomy, a najlepsze pary uhonorowano siatkarskimi statuetkami.

Organizatorem turnieju oraz sędzią była p. Marta Hryniewska.

Uczestnicy dziękują serdeczne fundatorom nagród – Liceum Ogólnokształcącemu im. A. Mickiewicza w Żołyni, Gminie Żołynia oraz firmie Avito Dachy z Żołyni.

Marta Hryniewska     

Do góry   

Witaj Święty Mikołaju!

6 grudnia uczniów i nauczycieli naszej szkoły odwiedził długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj! Przyniósł ze sobą oprócz słodkich upominków wiele radości i dobrych życzeń - bo przecież wszyscy, i młodsi, i ci trochę starsi lubimy dostawać prezenty.

Z okazji Szkolnych Mikołajek i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasza szkoła została pięknie przystrojona - rozbłysła szkolna choinka, a główny korytarz ozdobiły papierowe bombki zwisające z lamp oraz przepięknie wykonane przez uczniów naszej szkoły dekoracje - Mikołaje i choinki.

Klasy organizowały również Mikołajki klasowe, bo wielką radość daje obdarowywanie innych, a kolor czerwony - w postaci czapek Mikołajowych, świątecznych swetrów, opasek i biżuterii dominował w uczniowskim stroju. To był piękny, radosny i magiczny dzień! Z niecierpliwością czekamy na Mikołajki w przyszłym roku!

Opiekunowie SU     

Do góry   

Finał wojewódzki w szachach drużynowych w Żołyni

W dniu 3 grudnia 2019 r. do Żołyni zawitało dwanaście najlepszych szkół podstawowych Województwa Podkarpackiego w szachach drużynowych. Czteroosobowe zespoły wyłonione zostały w cyklu zawodów gminnych, następnie powiatowych i rejonowych.

Powierzenie organizacji Finału Wojewódzkiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej Zespołowi Szkół w Żołyni przez Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie jest dużym wyróżnieniem dla naszego środowiska. Uroczystej inauguracji imprezy w sali gimnastycznej Liceum dokonali: st. inspektor SZS w Rzeszowie p. Dorota Lib, wójt gminy Żołynia p. Piotr Dudek i dyrektor Zespołu Szkół p. Janusz Dziurzyński.

Otwarcie turnieju uświetnił występ licealnego Paganiniego Wojciecha Kochmańskiego. Nasz wirtuoz zagrał wspaniale cztery utwory skrzypcowe. Jego występ został owacyjnie przyjęty przez młodych szachistów i wszystkich zgromadzonych gości.

Sędzia główny turnieju p. Andrzej Mazurkiewicz z Leżajska przedstawił krótko regulamin finału i przystąpiono do rozgrywek systemem "każdy z każdym". W wyniku kilkugodzinnej rywalizacji na podium znalazły się silne ośrodki szachowe: 1. SP Pilzno, 2. SP Kopki, 3. SP 1 Przeworsk. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale, puchary oraz pamiątkowe upominki z Żołyni. Dwie pierwsze szkoły zakwalifikowały się do finału Polski.

Reprezentacja SP 1 Żołynia w składzie: Martyna Fus, Paulina Tryniecka, Szymon Szpila i Tomasz Puzio zajęła dobre VII miejsce.

Pani inspektor ze SZS podkreślała bardzo dobrą organizację zawodów, wzorowe przygotowanie obiektu i gościnne przyjęcie uczestników. SZS ufundował posiłek dla ok. 70 uczestników tego wydarzenia.

Nadmienić należy, że p. Marta Stopyra zadbała o ładne plansze dekoracyjne, zaś młodzież Liceum z opiekunem p. Grzegorzem Hryniewskim przygotowała salę do właściwego przeprowadzenia imprezy oraz sprawowała pieczę nad sprawną organizacją zawodów.

Grzegorz Hryniewski     

Do góry   

Wycieczka pierwszoklasistów do Rzeszowa

W piątek 29 listopada dzieci z klas pierwszych pod opieką swoich wychowawczyń wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Swój pobyt w Rzeszowie rozpoczęły od wizyty w kinie Helios gdzie obejrzały przepiękny film "Kraina lodu 2". Po pełnym wzruszeń seansie, w dobrych nastrojach udały się do centrum zabaw i rozrywki "Fantazja". Po przybyciu na miejsce zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

Przez dwie godziny bawiły się tam w labiryncie rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchańce, trampoliny oraz armatki z miękkimi piłeczkami do zabaw w "strzelanki". Niewątpliwą atrakcją był również znajdujący się tam bogato zaopatrzony sklepik, w którym dzieci samodzielnie dokonywały drobnych zakupów.

Celem tego sympatycznego wyjazdu była integracja zespołów klasowych oraz rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.

Na koniec pobytu w Fantazji dzieci dostały drobne upominki - książeczki do kolorowania. Był to miło i wesoło spędzony czas. Kreatywny wypoczynek i ciekawe zabawy z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Grażyna Fleszar     

Do góry   

XI PODKARPACKI KALEJDOSKOP PODRÓŻNICZY

29. 11.2019r. rozpoczął się trzydniowy XI Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy. Pierwszą atrakcją przygotowaną dla 900 uczniów z podkarpackich szkół była Akademia Młodych Odkrywców. Wśród szczęśliwców uczestniczących w tej znanej podróżniczej imprezie byli także uczniowie naszej szkoły z klas I a LO, VIII a i VIII b wraz z opiekunami p. Martą Hryniewską, p. Joanną Sobuś oraz p. Anetą Makiel – Dudek.

W tym roku swoje podróżnicze prelekcje dla młodzieży przygotowali - Piotr Śliwinski „12 x dookoła świata z Podkarpacia”, Roman Stanek „Zachodnie wybrzeże Spitsbergenu i polskie stacje badawcze” oraz Magdalena Gorzkowska „Z Igrzysk Olimpijskich w Himalaje”.
Każdej prezentacji towarzyszyły pokazy filmów oraz zdjęć ilustrujących opowiadane historie.
Dodatkową atrakcją były konkursy wiedzowe i możliwość wygrania atrakcyjnych nagród.
Kalejdoskop zwany też Festiwalem Kultur Świata był dla uczestników wyśmienitą okazją do zetknięcia się ze środowiskiem podróżników i globtroterów oraz zachętą do poszukiwania nowych pasji.

Marta Hryniewska   

Do góry   

UCZYMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH

W poniedziałek 25.11.2019r.w rzeszowskiej hali na Podpromiu odbył się mecz dwóch czołowych drużyn grających w Lidze Siatkówki Kobiet – Developresu Rzeszów z Chemikiem Police.

Wśród ponad 4.000 kibiców znalazły się najmłodsze siatkarki naszej szkoły, uczennice klas sportowych wraz z opiekunami – p. Martą Hryniewską, p. Pawłem Leją oraz p. Grzegorzem Hryniewskim.

Wspaniała atmosfera, wspólne kibicowanie, a przede wszystkim obecność na ligowym meczu to świetna motywacja do jeszcze intensywniejszego treningu. Niewątpliwą pamiątką z meczu były autografy i fotografie z najlepszymi zawodniczkami, między innymi z reprezentantkami Polski – Natalią Mędrzyk, Martyną Grajber, Gabrielą Polańską, Pauliny Maj-Erwardt czy trenerem Chemika Police Ferhatem Akbasa.

Marta Hryniewska   

Galeria zdjęć >>>   

Do góry   

"Słodki ciasteczkowy czwartek"

Ostatni czwartek listopada mimo niesprzyjającej pogody był w naszej szkole słodki i pełen pozytywnej energii. Uczniowie klas 7a, 7b, 8a i 8b przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek pyszne niespodzianki - muffinki, ciasteczka oraz ciasta. Wszystkie pyszności rozeszły się w mgnieniu oka podczas długiej przerwy, a zarobione przez naszych uczniów pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne

- bo przecież pomaganie innym daje radość, a dobro zawsze powraca. Dziękujemy wszystkim uczniom klas siódmych i ósmych za przygotowane słodkości i zorganizowanie kiermaszu. Następny, przedświąteczny grudniowy Słodki Czwartek będzie pachnący cynamonem i bakaliami - będzie to Słodki Czwartek pierniczkowo-muffinkowy.

Opiekunowie SU   

Do góry   

Dyskoteka Andrzejkowa W Naszej Szkole

Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy, a jednocześnie nawiązaniem do ludowej tradycji. Wróżby pobudzają wyobraźnię,uczą kreatywności, pozwalają przenieść się w świat zabawy, marzeń i fantazji. W naszej szkole dnia 27 listopada odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa. Zabawę uświetniały znane przeboje muzyczne. Przedstawiciele samorządu Szkolnego wspomagani przez kolegów i koleżanki z klas siódmych i ósmych przygotowali liczne konkursy oraz tradycyjne andrzejkowe wróżby. Na sali gimnastycznej można było zatańczyć Macarenę, Lambadę i Belgijkę, wziąć udział w grach i zabawach, zostać Królem i Królową Tańca, lub zwyciężyć w kategorii Najlepsze Przebranie. Na holu uczniowie klas siódmych i ósmych urozmaicali czas wróżąc przyszłe sukcesy, podróże, czy imiona przyszłych ukochanych. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom klas siódmych i ósmych, którzy przygotowali konkursy, zabawy i wróżby dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły i sprawili, że ten wieczór andrzejkowy był magiczny, pełen humoru i świetnej zabawy.

Opiekunowie SU     

Do góry   

"Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy"

W związku z 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole uczniowie klas ósmych zaprezentowali inscenizację przybliżającą nam najważniejsze fakty związane z utratą i odzyskaniem wolności. Zwrócili uwagę na ważne postacie historyczne i odczucia jakie towarzyszyły Polakom, którzy zmuszeni do walki w obcych wojskach, walczyli przeciwko sobie. Przypomnieli jak wiele razy Polacy o niepodległość musieli stanąć do walki.

Wyjątkową atmosferę dopełniał śpiew chóru chłopięcego, powołanego specjalnie na tę okoliczność oraz śpiew solistek. W tym brzmieniu pieśni takie jak: "Szara piechota", "My, pierwsza brygada" czy "Wojenko, wojenko" przybrały niepowtarzalnego charakteru. Ważnym momentem było odśpiewanie, przez całą społeczność szkolną, hymnu narodowego, w związku z akcją "dla Niepodległej".

W naszych myślach niech zostaną słowa gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy Dywizjonu 303, "Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy" i za tę wolność składamy wielkie podziękowania.

Do góry   

,,Jestem gotów"
uroczystość pasowania na ucznia klasy I

W dniu 24 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Żołyni odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Część artystyczną przygotowały wychowawczynie klas I oraz p. Marek Miller. Od samego rana panowała świąteczna atmosfera.

Uroczystość pasowania na uczniów klas I rozpoczęła się od powitania wszystkich zebranych gości, dyrekcji szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców. Następnie głos przejęli uczniowie klas 8, który zaprosili dzieci do szkolnego show pt. "Jestem gotów". Jurorkami w konkursie były panie uczące klasy II - p. Małgorzata Cieśla oraz p. Marta Tołpa. To one przygotowały dla dzieci zadania, których spełnienie gwarantowało przyjęcie do grona uczniowskiego. Dzieci wykazały się znajomością swojej Ojczyzny, matematyki oraz pięknie zaśpiewały piosenki. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

Po programie artystycznym dyrektor szkoły uroczyście pasował uczniów, którzy ślubowali "(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)". Następnie dzieci zostały także pasowanie na czytelnika. Na zakończenie wychowawczynie wręczyły pierwszoklasistom pamiątkowe książeczki pasowania na ucznia.

Do góry   

Wspólne czytanie nowel

Już po raz ósmy w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie, akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. Do tegorocznej odsłony wybrano osiem nowel. Są to utwory o różnej tematyce, o różnym stylu i języku, jednak łączy je wspólne przesłanie. Uczą nas bowiem tego, że w życiu należy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno tracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Czytanie polskich nowel w Żołyni miało miejsce 5 września przed pomnikiem A. Mickiewicza o godz. 11.00. We wspólnym czytaniu brali udział m. in. uczniowie z wszystkich szkół naszej gminy.

Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowali uczniowie klasy 8b: Ula Cisek, Karolina Dudek, Zuzia Foryt, Patryk Cyburt, Tomek Puzio, Szymon Szpila, Jakub Szylar, którzy przybliżyli nowelę H. Sienkiewicza pt. "Sachem". Licealiści z klasy 2a: Elita Baftijari, Ola Słupek, Samanta Wojnar, Fabian Dobek, Wojciech Kochmański, Jakub Leja, Michał Wróbel przedstawili utwór S. Żeromskiego "Rozdziobią nas kruki, wrony…".

Narodowe Czytanie to akcja, która promuje czytelnictwo, ale także służy przekazywaniu ważnych wartości zawartych w polskiej literaturze. Dlatego już dziś zachęcam do wspólnego czytania "Balladyny", lektury zapowiedzianej na rok 2020.

p. Katarzyna Wikiera     

Do góry   

POKAZ CHEMICZNY

20 maja 2019 w klasopracowni chemii w budynku LO odbył się pokaz chemiczny dla uczniów klas 8a i 8b SP1 w Żołyni. Pokaz przygotowali i poprowadzili: Aleksandra Baran, Zuzanna Burda, Kacper Kochman i Aniela Niemiec - uczniowie z klasy 8a uczestniczący w zajęciach dodatkowych z chemii realizowanych w ramach projektu "Odkrywcy Nowych Możliwości w Gminie Żołynia".

          

Pokaz był zwieńczeniem całorocznej pracy pod kierunkiem nauczyciela chemii - pani Danuty Frańczak-Sztur. W pokazie uczestniczyli również zaproszeni goście: pan dyrektor Janusz Dziurzyński i pani Joanna Pac - wychowawczyni klasy 8a. Podsumowanie zostało przeprowadzone w formie otwartej lekcji, w której czynnie brali udział obecni goście. Podczas prezentacji uczniowie przypomnieli wiadomości już omawiane na lekcjach, ale nie zabrakło też okazji by dowiedzieć się czegoś nowego. W trakcie pokazu przeprowadzono szereg doświadczeń, a wśród nich kolorowe i wybuchowe. Największe zainteresowanie wzbudziło spalanie magnezu i "duch z kolby".

          

Na zakończenie uczestnicy pokazu rozwiązali krzyżówkę opracowaną przez prowadzących, której hasło brzmiało KOCHAMY CHEMIĘ. Ola, Zuzanna, Kacper i Aniela pokazali, że chemia to bardzo pasjonująca nauka i warto się nią zainteresować.

p. Danuta Frańczak-Sztur     

Do góry   

ŚWIETLICOWY PROJEKT ,, DLA MAMY ''

Przez cały maj grupa dzieci zapisanych na świetlicę szkolną wykonywała skromny prezencik na Dzień Mamy. Był to obrazek wykonany z pociętych korków z naklejoną karteczką na której dzieci wypisywały swoje życzenia dla mamy. Aby ładnie zapakować prezent dzieci wykonały torebki z szarego papieru na których nakleiły ciekawe aplikacje z odbitych żywych liści.

Praca była dość długotrwała i wymagająca cierpliwości ale efekt końcowy podobał się dzieciom i miejmy nadzieję że ich mamom także!

Obrazek dla mamy wykonywali: Wikiera Dominik, Kwoszcz Milena, Wierzbińska Zuzanna, Kuszaj Natalia, Filip Aleksandra, Kamień Gabriela, Lorenc Maja, Mach Małgorzata, Opałka Julia, Mach Patrycja, Pelc Maja, Wiktor Mandela, Podolec Magdalena, Golenia Karolina.

Naszą pracę prezentują poniższe zdjęcia.

Naucz.św.A.Wróbel     

Do góry   

Siatkarskie "mixty" 2019

Od wieli lat w Szkole Podstawowej nr 1 w Żołyni rozgrywany jest turniej piłki siatkowej par mieszanych tzw. Siatkarskie "Mixty". W aktualnym roku szkolnym turniej ten odbył się 10 maja w hali Zespołu Szkół. Do rozgrywek przystąpiło 27 par. A oto wyniki końcowe:

 1. MIEJSCE - Martyna Peszek, Kamil Sroczyk
 2. Martyna Mach, Mateusz Filip
 3. Ewa Stopyra, Fabian Szpila
 4. Paulina Kulpa, Kamil Kłak
 5. Alicja Lizak, Kacper Mąka
 6. Julia Kilian, Jakub Lorenc
 7. Martyna Fus, Krystian Linek
 8. Weronika Borcz, Kacper Krawczyk
 9. Anna Jarosz, Kacper Podolec
 10. Magdalena Fus, Kacper Buszta
 11. Magdalena Lic, Damian Tokarz
 12. Zofia Tabin, Patryk Bzdek
 13. Klaudia Janusz, Mateusz Dąbek
 14. Izabela Tokarz, Dawid Dziurzyński
 15. Aleksandra Siuśta, Radosław Kuras
 16. Wiktoria Dec, Konrad Marek
 17. Malwina Wawrzaszek, Łukasz Filip
 18. Natalia Baran, Kacper Golenia
 19. Patrycja Mach, Hubert Urban
 20. Katarzyna Sierżęga, Michał Urban
 21. Julia Mączka, Jakub Selwa
 22. Oliwia Linek, Szymon Dyrda
 23. Aleksandra Fus, Mateusz Filip
 24. Wiktoria Nowak, Kamil Pindara
 25. Weronika Urban, Kacper Urban
 26. Amelia Nowak, Krystian Jarosz
 27. Maryla Wojtowicz, Dawid Bzdek.

Pierwsze trzy miejsca otrzymały nagrody książkowe, wszyscy słodkie upominki. Wyróżnienie otrzymała również para uczniów z klasy IV - ej, która uplasowała się najwyżej w tabeli końcowej. Wszystkim zawodnikom gratulujemy przede wszystkim sportowej postawy, a zawodnikom najmłodszym również hartu ducha.

Siatkówka to jedna z piękniejszych dyscyplin sportowych. Mam nadzieję, że takie turnieje przybliżą nasze serca do "niej" i sprawią, że będziemy jej pasjonatami na co dzień.

Organizatorkami turnieju były nauczycielki wychowania fizycznego: p. Ewa Hołub, p. Marta Hryniewska, p. Marta Stopyra. Dziękuję również chłopcom kl. VIII za pomoc i dyspozycyjność.

Opracowała: p. Marta Stopyra             

Do góry   

PIKNIK RYCERSKI W KLASIE 5B

Średniowiecze to epoka interesująca dla wielu uczniów. Wynika to m. in. z tego, że czasy zamków i rycerzy są często tematem książek, filmów czy gier komputerowych. Dzieci lubią opowieści o życiu na zamku czy wielkich bitwach w których brali udział rycerze. Aby lepiej zrozumieć tą epokę i dowiedzieć się więcej o rycerzach postanowiliśmy zorganizować piknik rycerski .

Nasza impreza odbyła się dnia 8 kwietnia 2019 roku na lekcji historii. Pracowaliśmy na tej lekcji w 4 grupach z których każda miała do opracowania jeden temat. Przez dwa tygodnie grupy zbierały wiadomości i organizowały swoje wystąpienia na zadane tematy. A były one nastepujące: Zamek jako mieszkanie rycerzy, Zajęcia i życie rycerzy, Stroje i uzbrojenie rycerzy, Pożywienie rycerzy.

Wszystkie grupy poprawnie przygotowały się do pracy. Prawie w każdej grupie można było zauważyć przygotowane stroje rycerzy. Jedna z grup miała scenkę w której były damy dworu, inna przedstawiała pasowanie na rycerza a jeszcze inna wykonała makietę średniowiecznego zamku.

Grupa która miała temat o pożywieniu rycerzy przygotowała dla każdego ucznia poczęstunek w którym były wybrane produkty z pożywienia rycerzy. ,, Średniowieczni rycerze '' z klasy 5b spożyli go z ochotą .

Każdy uczeń zebrał na tej lekcji określone materiały które zostaną wklejone do zeszytu przedmiotowego.

A więc do następnego pikniku !

Galeria zdjęć >>>     

Naucz.historii A.Bem-Wróbel             

Do góry   

"POPRAWNA POLSZCZYZNA NA CO DZIEŃ"

Wyniki szkolnego konkursu języka polskiego

Konkurs adresowany był do uczniów klas IV - VIII i przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych.

Pierwszy etap odbył się 3 kwietnia. Najpierw z zadaniami sprawdzającymi podstawowe zagadnienia z gramatyki języka polskiego zmierzyli się uczniowie klas młodszych. Byli to:

Martyna Nowak i Nikolas Kochman z kl. 4a, Oliwia Kochman, Wiktoria Nowak, Aleksandra Fus i Katarzyna Sierżęga z kl. 4b, Zuzanna Kowalska i Katarzyna Szewczyk z kl. 4c, Bartosz Urban i Seweryn Nowak z kl. 5a, Marcin Bejster i Dominik Wikiera z kl. 5b oraz Martyna Fus z kl. 6a.

Następnie do rywalizacji przystąpili uczniowie klas starszych. Wśród nich znaleźli się: Weronika Urban, Wioleta Czech, Magdalena Nykiel, Dominika Leja i Dominik Pawul z kl. 7a, Patryk Cyburt, Karolina Dudek, Urszula Cisek i Szymon Szpila z kl. 7b, Filip Węgrzyn i Aniela Niemiec z kl. 8a oraz Anna Filip z kl. 8b. Z powodu uzyskania tej samej lub zbliżonej liczby punktów przez pięcioro uczniów został przeprowadzony drugi etap konkursu, który miał miejsce 10 kwietnia.

Po ocenie prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i przyznała kolejne miejsca następującym uczniom.

W grupie młodszej:
I miejsce - Marcin Bejster - kl. 5b,
II miejsce - Martyna Fus - kl. 6a,
III miejsce - Dominik Wikiera - kl. 5b;
              W grupie starszej:
I miejsce - Filip Węgrzyn - kl. 8a,
II miejsce - Patryk Cyburt - kl. 7b,
III miejsce - Dominik Pawul - kl. 7a.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy tym, którzy z poprawną polszczyzną na co dzień są za pan brat!

Organizatorzy            

Do góry   

Maliny i zbrodnia - atrybuty Balladyny

W dniu 1 marca uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu na sztukę pt. "Balladyna" wystawioną przez Teatr Cracovia. Instytucja ta działa od roku 1998 i ma na swym koncie produkcję wielu spektakli dla dzieci i młodzieży, głównie lekturowych. Wśród nich jest tragedia Juliusza Słowackiego, która, mimo iż powstała w XIX w., nie straciła na swej aktualności, bowiem dążenie do władzy za wszelką cenę obserwujemy także w dzisiejszych czasach.

"Balladyna" to spektakl bardzo widowiskowy, kostiumowy z udziałem aktorów Teatru Starego, Teatru Bagatela i Teatru Groteska w Krakowie. Zachwycić mogły barwne, epokowe kostiumy, a także znakomita muzyka Ewy Korneckiej, która świetnie oddała klimat dramatycznych wydarzeń dramatu Słowackiego. Ujmująca była również znakomita gra aktorów, m. in. tytułowej bohaterki, w której rolę wcieliła się Urszula Sadowińska. Całość reżyserowała Anna Kasprzyk grająca Goplanę oraz przygotowująca scenografię.

Sztukę ogląda się z dużym zainteresowaniem, jest wciągająca, nawet dla osób, które znają już jej treść. To głównie zasługa wspaniałej gry aktorów - zasłużyli sobie na ogromne brawa, jakie otrzymali na zakończenie spektaklu.

Warto utrwalić omawianą w szkole lekturę, oglądając ją w formie teatralnej, by uświadomić, jak skomplikowana bywa natura ludzka i jak łatwo odsłania swą ciemną stronę. Człowiek to istota często słaba, poddająca się namiętnościom i niespełnionym ambicjom, mało odporna na pokusy i nierzadko skłonna do popełnienia zła.

            

Opracowała: Katarzyna Wikiera            

Do góry   

Śp. Tadeusz Dec - wspomnienie

Tadeusz Dec urodził się w roku 1952. Do szkoły podstawowej w Żołyni uczęszczał w latach 1959 - 1967. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym ( 1967 - 1971). Po maturze podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie na kierunku Nauczanie Początkowe z Wychowaniem Fizycznym, które ukończył w 1974 roku. W trakcie studiów ukończył jednoroczny Kurs Wojskowego Szkolenia Studentów oraz Kurs Instruktorski Piłki Siatkowej. Należał do kilku organizacji studenckich : SZSP, SZMS, AZS.

Swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczął 1 września 1974 roku w SP2 w Łańcucie. Aktywnie uczestniczył tam w pracach sekcji piłki siatkowej chłopców, ukończył Kurs Społecznego Inspektora Pracy, odbywał przeszkolenia wojskowe w Szkole Oficerów Rezerwy.

Od 1 września 1981 roku został przeniesiony za porozumieniem stron do pracy w Zbiorczej Szkole Gminnej w Żołyni - obecnie Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Jana Kantego. Uczył: wychowania fizycznego, muzyki, przysposobienia obronnego, wiedzy o społeczeństwie. Prowadził SKS dziewcząt i chłopców oraz sekcję siatkówki dziewcząt. Z siatkarkami osiągał medalowe lokaty w zawodach wojewódzkich. Był opiekunem szkolnego koła LOK , organizował kursy na Kartę Rowerową. Od 1982 roku przez 8 lat był drugim trenerem MKS - u "Błękit" Żołynia. Pełnił opiekę nad dwoma zespołami młodziczek w rozgrywkach klasy wojewódzkiej, ligi juniorek i spartakiady wojewódzkiej. 4 marca 1982 roku zdał egzamin instruktorski z piłki nożnej na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Przygotowywał uczniów na występy w uroczystościach szkolnych, imprezach kulturalno - oświatowych na szczeblu gminy, powiatu, województwa. Był współorganizatorem licznych zawodów sportowych - trudna do określenia byłaby dzisiaj ich liczba. Wykazywał się dużą aktywnością społeczną, w latach 1994 - 1998 pełnił funkcję Społecznego Inspektora Pracy. Utrzymywał kontakt z Jednostką Wojska Polskiego w Łańcucie, organizował spotkania z oficerami WP. W latach 80 - tych społecznie prowadził chór szkolny Przez cały okres pracy zawodowej obsługiwał aparaturę nagłośnieniową w szkole i na terenie gminy. Ukończył szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy Przedlekarskiej. Zawsze aktywnie uczestniczył w posiedzeniach Rad Pedagogicznych. Był bardzo koleżeńskim, wartościowym nauczycielem, wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Jego uczniowie, uczestnicząc w imprezach sportowych, rozsławiali imię szkoły. W pełnym wymiarze godzin pracował do 31 sierpnia 2012 roku, później jeszcze 2 lata na " pół etatu", po czym odszedł na zasłużoną emeryturę. W szkole przepracował 40 lat!!!

Za całokształt pracy wielokrotnie otrzymywał Nagrody Dyrektora Szkoły, ale przede wszystkim zyskiwał podziw i uznanie. Wyrazem tego była obecność tak wielu uczestników uroczystości pogrzebowej w dniu 8 lutego 2019 roku. Odszedł od nas DOBRY CZŁOWIEK.

SPOCZYWAJ W POKOJU!!!            

PO TEN KSIĘŻYC MUSZĘ IŚĆ…

Tadeuszu, nosiłeś jedno z najpiękniejszych polskich imion. Spocząłeś na żołyńskim cmentarzu, tak blisko swojego rodzinnego domu. W ostatniej drodze towarzyszyły Ci setki najbliższych kolegów, znajomych oraz zwykłych mieszkańców Żołyni i okolic, a nawet przyjaciół z dalekiego Śląska. Dlaczego tak wielu? Bo byłeś, Tadeuszu, osobą niezwykle koleżeńską, zawsze uśmiechniętą, zawsze uczynną, zawsze życzliwą. Czuliśmy się, Tadku, zawsze dobrze w Twojej obecności. Zawsze sypałeś dowcipami, zawsze towarzyszyła Ci nieodłączna gitara. Byłeś po prostu osobą PRZYJAZNĄ DLA ŚWIATA.

Ale życie, jak to życie, nie zawsze jest usłane różami. Bywało, że miewałeś "pod górkę". Jak choćby wtedy, gdy na szkolnej akademii 60 lat temu jako 6-7 latek musiałeś się wspinać na krzesło (by było Cię lepiej widać), skąd zaśpiewałeś przepięknie "Mamma, son tanto felice… ". My, wtedy licealiści, słuchaliśmy z zapartym tchem; sądzę że i Robertino Loretti (wykonawca tej piosenki, starszy od Ciebie 5 lat) nie zaśpiewałby lepiej. A piosenka stała się w Żołyni przebojem na wiele lat.

Jeden z Twoich kolegów klasowych w czasie pogrzebu szepnął do mnie: "A tu w tych brzózkach na SKS-ie, tak niedawno, rzucaliśmy razem dyskiem i oszczepem". Tak Tadziu, to było tak niedawno, "raptem" 50 lat temu.

Osobiście pamiętam Cię jako niezwykle sprawnego, bardzo zaangażowanego sportowo ucznia. Do dzisiejszego dnia nie pobite są Twoje rekordy szkoły sprzed pół wieku: w skoku w dal (6,56 m) i w trójskoku (13,60). W skoku wzwyż "nożycami" skoczyłeś 175 cm, 5 cm powyżej swojego wzrostu.

Z ogromną dumą znalazłem przed laty w "Nowinach" Twoje nazwisko wśród złotych medalistów akademickich mistrzów Polski w siatkówce. Po latach wspomniałeś skromnie, że startowałeś również w AMP (Akademickie Mistrzostwa Polski) w Bydgoszczy w sprintach i skoku w dal.

W dorosłym życiu przyszło nam razem współpracować na sportowym poletku przez 30 lat! Byłeś II trenerem w MKS-ie Żołynia przez 8 lat, szkoliłeś siatkarki SP 1 w kilku klasach sportowych. Twój zespół z roczników 1975-76 zajął wysokie VI miejsce w finale Ogólnopolskich Igrzysk SP w 1990 r. w Ostrołęce. Współorganizowaliśmy dość często w latach 1999-2013 imprezy młodzieży szkolnej o zasięgu powiatowym, rejonowym i wojewódzkim. Nigdy mnie nie zawiodłeś, nigdy nie odmówiłeś pomocy; pamiętam doskonale, że nigdy nie pytałeś "za ile?" Zapewne pamiętasz, Tadku, że nigdy się nie pokłóciliśmy przez te 30 lat!

Nie potrafię śpiewać, nie znam się na muzyce. A chętnie zaśpiewałbym Ci na pożegnanie piękną piosenkę Miry Kubasińskiej, którą śpiewałeś w czerwcowy wieczór nad Tamą dokładnie pół wieku temu na licealnym występie: "Po ten księżyc muszę iść…" No i poszedłeś!!!

Janusz Buszta            

"Upływa szybko życie,

Jak potok płynie czas.

Za rok, za dzień, za chwilę

Razem nie będzie nas…"

To słowa piosenki, którą śp. Tadeusz wielokrotnie śpiewał przy wtórze gitary z okazji zakończenia roku szkolnego. Do końca - mam wrażenie - nie rozumieliśmy tych słów. Teraz wyraźnie docierają: " Razem już nie ma nas ". Pozostają tylko wspomnienia…

Moje wspomnienia, to codzienność ostatnich lat. Codzienność wielobarwna, bo oprócz kolorów życzliwości, wzajemnego szacunku, uzupełniania się w pracy zawodowej, rozumienia zwyczajnej potrzeby "dzielenia" wspólnej na sali gimnastycznej przestrzeni, były też kolory cierpienia i bólu związanego z chorobami. Długo by można opisywać kolory smutne, ale wolę skupić się na tych radośniejszych. To z pewnością kolor poczucia humoru Tadeusza w każdych okolicznościach życia. Dobry żart, który Tadziu nam "serwował" na początek dnia, często rozweselał nawet najbardziej zachmurzone oblicza. Kolory słońca zawsze pojawiały się na "Zielonych Szkołach". Był opiekunem dzieci na czterech Zielonych Szkołach: trzech w Myczkowcach i w Zakopanem. Na każdej z nich był odpowiedzialny za oprawę muzyczną i sportową działalność uczestników. Umiejętność gry na gitarze okazywała się wręcz niezbędna, by pogodne wieczorki były prawdziwie pogodne, a odśpiewany hymn Zielonej Szkoły miał odpowiednie brzmienie. Organizacja zajęć sportowych była dla Niego czystą przyjemnością, sędziowanie w meczach z Ukrainą - pełne profesjonalizmu, a wędrówki po górach nacechowane zaangażowaniem niezmordowanego piechura, który z pasją ukazuje piękno bieszczadzkiego krajobrazu. Szczególnie nauka pływania była okazją do ciekawych przeżyć. Podczas wyjazdów z równym zainteresowaniem opiekował się młodzieżą naszej szkoły, co i niepełnosprawnymi - przebywającymi w Myczkowcach. Z łatwością nawiązywał kontakty z innymi, co było Jego wielką zaletą. W codzienności - bezkonfliktowy i koleżeński. Przez 12 lat ofiarnie pomagał organizować Mikołajkowe Turnieje Piłki Siatkowej. To, że odbywały się po lekcjach nie stanowiło dla Niego żadnej przeszkody. To, że trzeba było nosić nagłośnienie, zakładać siatki, wyklejać na kolanach linie boisk, aż do sporej ilości wylanego potu - to też Go nie zniechęcało. Tadziu po prostu był i co trzeba, to zrobił. Tylko człowiek z pasją i takim oddaniem nie liczy godzin społecznej pracy, nie czeka na zaszczyty. Wielkie pasje Tadzia to sport i muzyka - o tym każdy wiedział, one się wzajemnie przeplatały i uzupełniały

Pisząc o kimś, zatrzymujemy pamięć o tej osobie. Trudno jednak w kilku zdaniach wyrazić to COŚ, co pozostawił po sobie Tadeusz. Długo by można wyliczać to, za co winniśmy Mu wdzięczność. Był Przyjacielem, na którego zawsze można było liczyć i to przede wszystkim niech zostanie w naszej pamięci…

TY JESTEŚ TAM, a my tu. Jeszcze pielgrzymujemy, jeszcze mamy okazję zrobić coś dobrego. Mamy nadzieję, że nie zmarnujemy danego nam czasu.

Wiemy, że Ty na nas życzliwie spoglądasz!

Marta Stopyra            

"Tadziu z gitarą był mi często parą…"

Jakże ciężko dobrać właściwe słowa w sytuacjach trudnych, gdy przyjdzie rozstać się z przyjacielem, gdy w smutnej chwili pożegnania serce przeszywa ogromny ból ,a w ustach więdną wszystkie niewypowiedziane myśli. Trawestując wiersz ks. Jana Twardowskiego można by stwierdzić:

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą ,zostaną po nich głuchy telefon, milcząca gitara i nieznośna cisza. Kochamy wciąż za mało i stale za późno.

Moja droga zawodowa w SP1 i śp. Tadeusza Deca zbiegły się w jednym czasie. Szczerze mówiąc, niezbyt dokładnie pamiętam wspólne relacje z początków naszej znajomości. Lata osiemdziesiąte były dość trudnym okresem pracy ze względu na stan wojenny , sytuację społeczno- polityczną w kraju oraz model ówczesnej szkoły. Z okresu 33 lat wspólnej nauczycielskiej drogi dokładniej utkwił mi okres po roku 1990. Liczne szkolne akademie okolicznościowe oraz działalność kółka teatralnego zacieśniły nasze relacje i zaowocowały w wiele wspaniałych przedsięwzięć. Nie sposób tu wymienić kalendarium wszystkich wspólnych występów. Szczegółowe relacje z nich prezentowane były na łamach poszczególnych wydań ,,Faktów i Realiów".

Tadek potrafił zagrać i zaśpiewać dla każdego i z każdym, wszędzie i wszystko, z niezwykłym patosem, ale i z ogromnym humorem. Na scenie wzruszał do głębi serca oraz rozśmieszał do łez. Któż z nas nie słyszał w Jego wykonaniu czułych pieśni religijnych , patriotycznych, lirycznych, czy w końcu piosenek lekkich, łatwych i przyjemnych?

Dziękuję Ci Tadku za to, że nigdy nie odmówiłeś mi współpracy w różnych małych i większych projektach. Dziękuję za uświetnienie wielu jubileuszy żołyńskiego koła HDK PCK, za cudowny i wzruszający występ podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Zakładu Opiekuńczo -Pielęgnacyjnego im. św. Matki Teresy z Kalkuty, za pełen humoru występ dla strażaków z naszej gminy, za cztery rozśpiewane zielone szkoły, z których każda miała swój odrębny i pasujący do charakteru zajęć hymn. Głęboko wierzę, że dziś Pan pozwala Ci leżeć na zielonych pastwiskach, prowadzi Cię nad wody, gdzie możesz odpocząć, orzeźwia Twoją duszę i wiedzie po właściwych ścieżkach, a Ty, wyzwolony już od problemów dnia codziennego, nucisz sobie ulubioną piosenkę ,,Zielone wzgórza nad Soliną".

Byłeś Tadku dobrym, niezwykle skromnym i wyrozumiałym człowiekiem, który dawał z siebie wiele, nie oczekując zaszczytów. Słowa często śpiewanej przez Ciebie ,,Tolerancji " Stanisława Sojki brzmiały niezwykle autentycznie i prawdziwie. Agnieszka Osiecka napisała tekst piosenki ,, Kiedy mnie już nie będzie" . Śpiewałeś ten utwór i między innymi słowa: ,, Kiedy mnie już nie będzie … zróbcie sobie miejsce…." . Tadku, zostawiłeś puste miejsce po sobie, którego nikt nie jest w stanie zająć, którego nic nie jest w stanie wypełnić. Byłeś wspaniałym kolegą w pracy, towarzyszem wielu spotkań, a przede wszystkim prawdziwym przyjacielem!

Przyjaciel umiera, przyjaźń trwa.

Maria Karp            

Do góry   

Finały wojewódzkie z udziałem sp 1

27 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Starej Wsi ( powiat brzozowski) odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w szachach drużynowych.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni w składzie: 1 szachownica - Tokarz Izabela, 2 - Kuras Radosław, 3 - Bejster Marcin, 4 - Tokarz Gabriela, rez. - Bejster Maciej, opiekun grupy - p. Natońska Ewelina była jednocześnie reprezentacją naszego regionu, gdyż zajęła I miejsce w zawodach rejonowych.

W Finale Wojewódzkim drużyna uzyskała następujące wyniki:

 • SP 1 Żołynia - SP Pilzno ( I m )1: 3
 • SP 1 Żołynia - SP Stara Wieś ( II m ) 1,5 : 2,5
 • SP 1 Żołynia - SP Wiśniowa ( III m ) 2 : 2
 • SP 1 Żołynia - SP Bóbrka ( IV m ) 2 : 2
 • SP 1 Żołynia - SP 3 Tarnobrzeg ( V m ) 2 : 2
 • SP 1 Żołynia - SP Górno ( VII m ) 1 :3
 • SP 1 Żołynia - SP Czermin ( VIII m ) 3 : 1
 • SP 1 Żołynia - SP 14 Krosno ( IX m ) 2,5 : 1,5
 • SP 1 Żołynia - SP Torki ( X m ) 2 :2
 • SP 1 Żołynia - SP s. Niepokalanek Jarosław ( XI m ) 2,5 : 1,5
 • SP 1 Żołynia - SP 1 Stalowa Wola ( XII m ) 4 :0

Jak już się domyślacie nasi zawodnicy zdobyli VI miejsce w województwie podkarpackim. Cudowną wiadomością był fakt, iż Tokarz Izabela na pierwszej szachownicy wygrała wszystkie partie i zajęła I m w klasyfikacji indywidualnej.

30 listopada 2018 roku w Wiśniowej ( powiat strzyżowski ) odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni w składzie: 1 szachownica - Szpila Piotr, 2 - Szpila Szymon, 3 - Niemiec Rafał, 4 - Filip Anna, rez. - Tokarz Sebastian, opiekun grupy - p. Grzegorz Fus była również reprezentacją naszego regionu. W zawodach rejonowych ekipa zdobyła I miejsce.

W Finale Wojewódzkim drużyna uzyskała następujące wyniki:

 • SP 1 Żołynia - ZSP Wiśniowa ( I m ) 0 : 4
 • SP 1 Żołynia - PSP Pilzno ( II m ) 1,5 : 2,5
 • SP 1 Żołynia - PG Rudnik nad Sanem ( III m ) 0,5 : 3,5
 • SP 1 Żołynia - SP 13 Mielec ( IV m ) 2 : 2
 • SP 1 Żołynia - ZSP Uherce Mineralne ( VI m ) 2 : 2
 • SP 1 Żołynia - SP Maćkowice ( VII m ) 3 : 1
 • SP 1 Żołynia - SP 1 Brzozów ( VIII m ) 3 : 1
 • SP 1 Żołynia - ZSP 2 Leżajsk ( IX m ) 2 : 2
 • SP 1 Żołynia - PSP w Turbi ( X m ) 3 : 1
 • SP 1 Żołynia - SP Czudec ( XI m ) 2,5 : 1,5
 • SP 1 Żołynia - SP Kańczuga ( XII m ) 3 : 1

Nasza reprezentacja uplasowała się na V miejscu. W tej grupie najwyższe XII miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajął Szymon Szpila.

Nie można pominąć jeszcze jednego finału! 25 września 2018 roku w Rzeszowie odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w lekkiej atletyce. Do tych zawodów awans podczas finału powiatu uzyskali : Janusz Klaudia - rzut p.p., Filip Łukasz - bieg na 1000 m, Kłak Kamil - rzut p.p. oraz Linek Krystian - skok w dal. Klaudia zajęła 17 miejsce w województwie, Łukasz - 48, Krystian - 34, natomiast Kamil zgotował nam wszystkim bardzo miłą niespodziankę i został Mistrzem Województwa. Krótko mówiąc, zajął I miejsce oddając rzut na 56 m.

Serdecznie gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów w sporcie i nauce, satysfakcji z podejmowanych działań oraz miłych wrażeń.

Marta Stopyra   

Do góry   

Turnieje mikołajkowe - edycja 2018

W grudniu 2018 roku odbyło się 6 turniejów piłki siatkowej dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Żołynia. Turnieje "Mikołajkowe", bo tak je nazywamy poprzez fakt, iż podczas gier towarzyszy nam postać Mikołaja, odbywają się od 3 grudnia 2003 roku. W tym roku : 6, w ubiegłym : 5, w pozostałych po 4 - łatwo więc policzyć, że za nami już 67 turniejów. Od początku jest z nami p. Jan Jabłoński, któremu pragnę w tym momencie podziękować, nie tylko za obecność, ale także za pomoc, dobre słowo, uśmiech, dyspozycyjność i "Mikołajową" cierpliwość. Dziękuję także nauczycielom wychowania fizycznego : p. Ewie Hołub, p. Marcie Hryniewskiej, p. Grzegorzowi Fus, p. Katarzynie Wróbel, p. Renacie Fergisz, p. Jolancie Zadęckiej, p. Lucynie Dudek, p. Katarzynie Rogowskiej - bez ich obecności razem z dziećmi, turnieje byłyby znacznie uboższe, razem tworzymy niepowtarzalny klimat.

Wyniki przedstawiają się następująco:

W TYM ROKU GRY ROZPOCZĘLIŚMY 5 GRUDNIA OD KLAS VIII - YCH.

  W kategorii dziewcząt:
 1. Rejman Natalia, Stopyra Aneta, Piątek Ewelina, Boho Dagmara
 2. Pliś Natalia, Mach Martyna, Niemiec Aniela, Dziurzyńska Zuzanna
 3. Peszek Martyna, Burda Zuzanna, Stopyra Ewa, Kasprzyk Zofia.
  W kategorii chłopców:
 1. Szpila Piotr, Szpila Fabian, Filip Mateusz, Tokarz Sebastian
 2. Sroczyk Kamil, Urban Jacek, Słupek Bartosz, Mąka Kacper
 3. Panek Łukasz, Lorenc Bartek, Wilczek Marek, Skinder Szymon, Kuca Kacper
 4. Rewer Przemysław, Surmacz Adrian, Ostrowski Filip, Ożóg Emil, Kosior Bartosz
 5. Pelc Arkadiusz, Kochman Kacper, Kilian Jakub, Giża Jakub.

Łącznie w turnieju brało udział: 12 dz., 22 chłopców oraz 12 sędziów.

6 GRUDNIA SWOJE GRY TOCZYŁY KLASY VII - ME.

  W kategorii dziewcząt:
 1. Bechta Karina, Wojnar Kinga, Kusy Wiktoria, Kochman Nikola
 2. Czech Wioletta, Urban Weronika, Nykiel Magdalena, Hader Wiktoria
 3. Foryt Zuzanna, Nowakowska Otylia, Dudek Karolina, Pasternak Małgorzata, Cisek Urszula
 4. Przybyło Dominika, Golenia Emilia, Kuźniar Oliwia, Lorenc Aleksandra,
 5. Burek Alicja, Kwoszcz Martyna, Łukasik Oliwia, Fus Magdalena.
  W kategorii chłopców:
 1. Prajs Bartosz, Nowak Wiktor, Maciuła Szymon, Boho Dawid
 2. Pawul Dominik, Kielar Hubert, Kontek Patryk, Magiel Jakub
 3. Weremiński Mateusz, Wawro Bartłomiej, Źrałka Wojciech, Mach Maksymilian
 4. Ziemniak Adrian, Pszona Bartosz, Urban Sebastian, Tomczyk Igor
 5. Szylar Jakub, Rokosz Adrian, Sroczyk Paweł, Żaba Przemysław.

Łącznie w turnieju brało udział: 21 dz., 20 chłopców oraz 14 sędziów.

KLASY VI - TE TURNIEJE ROZEGRAŁY 7 GRUDNIA.

  W kategorii dziewcząt:
 1. Piątek Ewelina, Boho Dagmara, Lorenc Aleksandra, Tkacz Klaudia, Ożóg Agnieszka
 2. Janusz Klaudia, Kraska Martyna, Kochman Elżbieta, Borcz Weronika
 3. Gut Sylwia, Wojtowicz Maryla, Tabin Zofia, Wawrzaszek Malwina
 4. Urban Zuzanna, Lic Magdalena, Tokarz Izabela, Kulpa Paulina
 5. Fus Martyna, Dec Wiktoria, Tryniecka Paulina, Kuras Jagoda.
  W kategorii chłopców:
 1. Fergisz Oskar, Skinder Kacper, Januszyński Jakub, Szpytma Cyprian
 2. Kłak Kamil, Tokarz Damian, Lorenc Jakub, Podolec Kacper, Fus Łukasz, Fus Kamil
 3. Krzyżak Rafał, Leja Jacek, Haładyj Wojciech, Tokarz Szymon
 4. Bzdek Patryk, Bzdek Dawid, Linek Krystian, Buszta Kacper
 5. Filip Łukasz, Żaba Konrad, Marek Konrad, Czech Mateusz
 6. Szylar Szymon, Moskal Jakub, Dziurzyński Dawid, Służały Bartek.

Łącznie w turnieju brało udział: 21 dz., 26 chłopców oraz 8 sędziów.

REGULAMIN TURNIEJU W KATEGORII KLAS I - III
ZAKŁADAŁ GRĘ POJEDYNCZĄ W RZUCANKĘ SIATKARSKĄ - GRY OBYŁY SIĘ 12 GRUDNIA 2018 ROKU.

  W kategorii dziewcząt:
 1. Benedyk Anna
 2. Kuca Oliwia
 3. Tabin Emilia
 4. Leja Julia
 5. Kulpa Anna
 6. Tokarz Gabriela
 7. Witek Dominika
 8. Magiel Maja
 9. Wolek Agnieszka
 10. Prais Zuzanna
 11. Szewczyk Katarzyna
 12. Cebula Wiktoria
 13. Trąd Gabriela
 14. Lizak Patrycja
 15. Urban Zuzanna
 16. Kulpa Agata
 17. Cisek Maja
 18. Tokarz Lidia
 19. Januszyńska Lena.
                     
  W kategorii chłopców:
 1. Krzyżak Krzysztof
 2. Koźmicz Antoni
 3. Bajster Macie
 4. Prais Patryk
 5. Stopyra Adrian
 6. Markowicz Kacper
 7. Lorenc Mikołaj
 8. Dudziak Wiktor
 9. Buszta Jakub
 10. Wawro Mikołaj
 11. Cisek Konrad
 12. Selwa Franciszek
 13. Baran Kacper
 14. Pawlik Maciej.

Łącznie w turnieju brało udział: 19 dz., 14 chłopców oraz 12 sędziów.

13 GRUDNIA DO SPORTOWEJ RYWALIZACJI PRZYSTĄPIŁY ZESPOŁY TRÓJKOWE KLAS V - TYCH.

  W kategorii dziewcząt:
 1. Nowak Ewa, Fergisz Oliwia, Przybyło Martyna.
 2. Mączka Julia, Sierżęga Weronika, Czech Martyna.
 3. Gut Wiktoria, Filip Karolina, Fus Wiktoria.
 4. Jarosz Anna, Węgrzyn Maja, Kilian Julia.
 5. Linek Oliwia, Witek Daria, Siuśta Aleksandra.
 6. Grabarz Amelia, Sarna Sara, Buszta Wiktoria, Wilczek Dominika.
 7. Piela Roksana, Natońska Martyna, Natońska Natasza, Magiel Maja.
  W kategorii chłopców:
 1. Bajster Marcin, Wikiera Dominik, Lizak Krystian
 2. Sroczyk Bartosz, Kuras Radosław, Panek Bartosz
 3. Filip Bartłomiej, Selwa Jakub, Urban Bartosz
 4. Kulpa Łukasz, Zając Ksawery, Młynek Aleksander
 5. Niemiec Adam, Połeć Kamil, Baran Michał
 6. Polak Dawid, Wolak Paweł, Decowski Krzysztof
 7. Rydzik Bartek, Nicpoń Maksymilian, Rejman Łukasz.

Łącznie w turnieju brało udział: 23 dz., 21 chłopców oraz 10 sędziów.

NA ZAKOŃCZENIE SIATKARSKICH ZMAGAŃ EDYCJI 2018 - 19 GRUDNIA
ODBYŁY SIĘ TURNIEJE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW KLAS IV - TYCH.
NA PARKIECIE PREZENTOWAŁY SWOJE UMIEJĘTNOŚCI ZESPOŁY DWÓJKOWE.

  W kategorii dziewcząt:
 1. Fus Martyna, Cedzidło Marlena
 2. Wal Gabriela, Urban Zuzanna
 3. Wróbel Julia, Turek Wiktoria
 4. Dąbek Oliwia, Wojnar Zuzanna
 5. Baran Karolina, Danielewicz Maja
 6. Urban Weronika, Młynek Anna
 7. Kochman Oliwia, Balińska Maria
 8. Witek Dominika, Szewczyk Katarzyna
 9. Boho Patrycja, Skoczylas Klaudia
 10. Podolec Karolina, Nowak Martyna
 11. Kowalska Zuzanna, Czech Dominika
 12. Fus Aleksandra, Nowak Wiktoria, Mach Patrycja.
  W kategorii chłopców:
 1. Leja Kacper, Krzyżak Krzysztof
 2. Krowicki Michał, Glac Michał
 3. 3. Kosior Oliwier, Jawniak Łukasz
 4. Polak Mateusz, Decowski Mateusz, Lorenc Tomasz
 5. Gut Bartosz, Fus Dariusz
 6. Urban Hubert, Urban Michał
 7. Kościelniak Ksawier, Młynek Maciej
 8. Mach Jakub, Bejster Maciej
 9. Leja Hubert, Wojas Antoni, Natoński Euzebiusz.

Łącznie w turnieju brało udział: 25 dz., 20 chłopców oraz 10 sędziów.

We wszystkich turniejach EDYCJI 2018 udział wzięło 121 dz., 123 chł. oraz 66 sędziów, uczniów naszej szkoły - co daje sumę 310 uczniów z terenu gminy Żołynia. Dziękujemy również rodzicom, rodzeństwu i kibicom, którzy nam towarzyszyli w sportowej zabawie. Na szczególne słowa uznania zasługują chłopcy z kl. VIII : Bzdek Jakub, Nowak Sebastian oraz Sierżęga Rafał, którzy na wszystkich turniejach zajmowali się nagłośnieniem. Panowie - bardzo dziękuję!!!

Zawody przebiegały w miłej i sportowej atmosferze. Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Gminy możliwe były słodkie upominki, za co z serca również ślemy podziękowania. Do zobaczenia za rok!

Marta Stopyra   

Do góry   

„VII Międzyszkolny Konkurs Kolęd Niemieckojęzycznych” 

W powietrzu unosi się zapach pierników,
cynamonu i pomarańczy,
 na choince rozbłysły już światełka,
 a życzliwość i serdeczne życzenia płyną z gorących serc.

W takiej scenerii świętowano VII Międzyszkolny Konkurs Kolęd Niemieckojęzycznych, który odbył się 20 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. 

W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym oraz Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. 

Jury w składzie: mgr Marta Hryniewska, mgr Alicja Zalepa oraz mgr Małgorzata Bieńkowska oceniało prawidłową wymowę w języku niemieckim, muzykalność oraz ogólne wrażenie artystyczne. Uczniowie przygotowali się bardzo sumiennie  do konkursu. 

Przyznane zostały 3 miejsca oraz 4 wyróżnienia. 

I miejsce – Natalia Skiba (Grodzisko Górne) 

II miejsce – duet Monika Czerwonka i Patryk Dzierga ( Grodzisko Dolne) 

III miejsce – Aniela Niemiec ( Żołynia) 

Wyróżnienia: 

Zuzanna Cebula (Grodzisko Górne), Zuzanna Szałaj (Grodzisko Dolne), Martyna Czerwonka (Grodzisko Górne), Karolina Dzierga (Grodzisko Dolne) 

Sponsorem nagród dla wszystkich uczestników konkursu był Goethe-Institut w Krakowie, który rokrocznie wspiera organizację konkursów niemieckojęzycznych.

 Serdecznie gratulujemy wygranym i mamy nadzieję, że konkurs będzie się cieszył nadal tak dużym zainteresowaniem. 

Organizatorzy   

Do góry   

Józef Bernat we wspomnieniach

"Śmierć zawsze przychodzi nie w porę,
za szybko, za rano, za nagle.
Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje.
Pozostawia ogromny ból, który częściowo ukoić mogą jedynie wspomnienia".

3 listopada 2018 r. zmarł po długiej chorobie Józef Bernat, długoletni nauczyciel i dyrektor szkół podstawowych. Urodził się 12 marca 1930 r. w Medyni Głogowskiej, w biednej chłopskiej rodzinie. W wieku 14 lat musiał zająć miejsce zmarłego ojca i pomagać w utrzymaniu rodziny - matki i dwóch starszych sióstr, z których jedna była niepełnosprawna. W 1944 roku, zaraz po wyzwoleniu, rozpoczął naukę w 4- letnim Gimnazjum w Sokołowie Małopolskim.

Razem z matką pracowali u bogatszych gospodarzy, aby pokryć czesne przez pierwsze 2 lata nauki, bo niewielkie, ponad półhektarowe gospodarstwo, nie pokrywało wszystkich życiowych potrzeb. Do szkoły w Sokołowie chodził pieszo(10 km w jedną stronę). Ukończył 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum, zdając małą i dużą maturę. Przez całe życie z rozrzewnieniem wspominał nauczycieli sokołowskich - wybitnych profesorów Uniwersytetu Lwowskiego, którzy zaszczepili w nim miłość do polskiej literatury i historii, języka łacińskiego i francuskiego, nauk filozoficznych i teologicznych. Z pietyzmem tę wiedzę przekazywał kilku pokoleniom uczniów szkół podstawowych. Często wychodził poza programy nauczania i rzetelnie przekazywał fakty historyczne niewygodne ówczesnej władzy.

Nauczycielem był 40 lat, w tym przez 30 lat pełnił funkcję dyrektora szkół. W latach 1950-1960 dojeżdżał rowerem do Szkoły Podstawowej w Stobiernej, odległej od Medyni Głogowskiej o 10 km, uczył tam kilku przedmiotów. Przez 7 lat (1960-1967) był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Medyni Głogowskiej. W okresie 1967-1975 był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Brzózie Stadnickiej, a w latach 1975-1990 dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni.

W czasie kierowania żołyńską "jedynką" Józef Bernat dał się poznać jako dobry menager, który sprawnie kierował jej pracą bieżącą i rozwojem. Aktywnie wspierał działalność organizacji uczniowskich, które szczególnie prężnie działały w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W historii szkoły lata "dyrektorowania" Józefa Bernata to okres dużej aktywności harcerstwa, rozwoju sportu szkolnego i turystyki szkolnej. Do dnia dzisiejszego uczniowie i nauczyciele z rozrzewnieniem wspominają liczne wycieczki, obozy, biwaki , zawody sportowe i tak bardzo charakterystyczne w tym okresie poniedziałkowe apele. Formą wypoczynku wyróżniającą szkołę były, organizowane przez nią, obozy wędrowne. W tamtym czasie nikt w rejonie ich nie organizował.

Dużym wydarzeniem w tamtych latach był zakup autobusu szkolnego. Służył nie tylko do dowozu uczniów na zajęcia, ale także do celów wycieczkowych. Młodzież nieodpłatnie odbywała krótkie wycieczki, a także jeździła na dłuższe trasy, do Warszawy, Krakowa czy w Góry Świętokrzyskie.

Bardzo prężnie rozwijał się sport szkolny. Odpowiednia baza, zaangażowanie nauczycieli i uczniów przyniosło duże sukcesy zwłaszcza w piłce ręcznej i siatkowej. Dyrektor dbał nie tylko o boiska i sprzęt, umożliwił młodzieży odpowiedni rozwój fizyczny poprzez organizację klas sportowych. Uczniowie brali udział w różnych turniejach , organizowano obozy sportowe, na których poznawali różne zakątki naszego kraju(niejednokrotnie był to dla nich pierwszy wyjazd poza Żołynię).

Dyrektor dbał o pozytywny wizerunek szkoły i jej promocję w środowisku lokalnym, udostępniając jej zasoby różnym organizacja społecznym. Ładne sale lekcyjne oraz liczne pomoce dydaktyczne sprzyjały organizowaniu rejonowych konferencji metodycznych dla nauczycieli.

W wieku 60 lat w 1990 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał we własnym domu w Medyni Głogowskiej.

Za sumienną pracę pedagogiczną i społeczną otrzymał wiele nagród, wyróżnień i orderów. Do końca swoich dni pozostał wierny własnym przekonaniom i ideałom.

8 listopada 2018 roku na cmentarzu parafialnym w Medyni Głogowskiej odbyła się uroczystość pogrzebowa. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi - rodzina, liczne grono przyjaciół i znajomych, wychowankowie i współpracownicy z miejscowości, w których pracował.

Wspomnienia szkolne mają zazwyczaj postać opisu jednostkowych wydarzeń, które utkwiły w naszej pamięci. Z perspektywy uczniów lata zarządzania szkołą przez Józefa Bernata kojarzą się z prężnym rozwojem oświaty w Żołyni, działalnością harcerstwa, licznymi wycieczkami szkolnymi, sukcesami w sporcie oraz niezwykle interesującymi opowieściami historycznymi.

W pamięci współpracowników pozostał jako wyrozumiały i konsekwentny przełożony , który potrafił stworzyć w szkole, w tych szarych i siermiężnych czasach, przyjazną atmosferę sprzyjającą samorealizacji uczniów i nauczycieli. Dla Niego liczył się przede wszystkim człowiek …

Do góry   

"200 lat kolędy "Cicha noc"
historia, przesłanie, współczesność".
warsztaty 

W wieczór wigilijny 1818 roku po raz pierwszy zabrzmiała pieśń „Cicha noc, święta noc”. Autor słów Joseph Mohr i kompozytor Franz Xaver Gruber wykonali ją w kościele św. Mikołaja w Oberndorf koło Salzburga. Już na przełomie wieków kolęda była znana na całym świecie. Została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów. Dziś jest przede wszystkim pieśnią, która łączy wszystkie narody uniwersalnym przesłaniem pokoju. Tak w wielkim skrócie przedstawia się piękna historia najsłynniejszej kolędy świata, która kończy w tym roku 200 lat.

Z okazji tego jubileuszu Biblioteka Austriacka działająca przy Uniwersytecie Rzeszowskim zorganizowała dla młodzieży podkarpackich szkół warsztaty pod nazwą "200 lat kolędy "Cicha noc" - historia, przesłanie, współczesność". 

W zajęciach w dniu 13.12.br. wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni z klas VIIa i VIIb wraz z nauczycielem języka niemieckiego p. Martą Hryniewską.

Podczas warsztatów uczestnicy usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących genezy oraz dalszej historii „Cichej nocy”. W podsumowującym konkursie wyróżnili się m.in. Zuzanna Foryt, Tomasz Puzio, Szymon Szpila i Patryk Cyburt. Otrzymali z rąk organizatorów drobne upominki.

Miłym zakończeniem tego przedświątecznego spotkania było wspólne odśpiewanie „Stille Nacht, heiliege Nacht”.

Opracowała: Marta Hryniewska   

Galeria zdjęć >>>     

Do góry   

ZAPROSZENIE

ZARZĄD GMINNY SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO W ŻOŁYNI
ORAZ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1
ZAPRASZAJĄ
WSZYSTKIE SZKOŁY PODSTAWOWE Z TERENU GMINY ŻOŁYNIA
DO UDZIAŁU W MIKOŁAJKOWYM TURNIEJUMINI - PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW.

Szczegóły techniczne:

UWAGA: KAŻDY ZAWODNIK MOŻE GRAĆ TYLKO W JEDNEJ KATEGORII !!!

 1. Zasady i uczestnictwo:
  • czwórki - kl. VIII - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki: dz. - 224 cm , chł. - 243 cm, piłki duże ( rocznik 2004)
  • czwórki - kl. VII - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki : 224 cm dla dz. i chł., piłki duże ( rocznik 2005)
  • czwórki - kl.VI - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki: dz. - 215, chł. - 224 cm, piłki małe ( rocznik 2006)
  • trójki - kl.V - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki: dz. i chł. -210 cm, piłki małe ( rocznik 2007)
  • dwójki - kl.IV - boisko 3 x 5 m, wys. siatki: dz. i chł. - 200 cm, piłki małe( rocznik 2008)
  • dla uczniów klas I - III - planowane są SINGLE w rzucankę siatkarską, boisko 3 x 5 m, wys. siatki: dz. i chł. - 200 cm, piłki małe( rocznik 2009 i młodsi)
  • Limit ilościowy dla szkoły jednooddziałowej : 6 dz. , 6 chł.

 2. Terminy zawodów:
  • kl. I - III dz. i chł. - 12.12.2018.,godz. 13.40
  • kl. IV dz. i chł. - 19.12.2018., godz.13.40
  • kl. V dz. i chł. - 13.12.2018., godz. 13.40
  • kl. VI dz. i chł. - 07.12.2018., godz.14.30
  • kl. VII dz. i chł. - 06.12.2018., godz. 14.30
  • kl. VIII dz. i chł. - 05.12.2018., godz.14.30 - Pierwszy turniej !!!

 3. System rozgrywek:
  • preferowany system do dwóch porażek, /możliwy, w zależności od ilości zgłoszonych drużyn system "każdy z każdym"/
  • jeden set grany na czas 6 - 10 minut bez zmiany boisk, w przypadku remisu dogrywana akcja do zdobycia punktu
  • nie ma przerw dla odpoczynku
  • młodszy może uczestniczyć w zawodach starszych, ale nie odwrotnie tylko w przypadku uzupełnienia składu drużyny ( 1 osoba). Najważniejszy jest rocznik!

 4. Potwierdzenia ilości startujących zawodników prosimy dokonać u p. Marty Stopyry trzy dni przed datą turnieju.

Organizator zastrzega sobie możliwość niewielkich zmian w organizacji zawodów.

CELEM TURNIEJU JEST POPULARYZOWANIE TEJ PIĘKNEJ DYSCYPLINY SPORTU!!!

ZAPRASZAMY !!!   

Do góry   

Dzień Nauczyciela Oraz Patrona Szkoły

12 października 2018 roku na sali gimnastycznej SP 1 w Żołyni odbyła się wyjątkowa akademia z okazji Dnia Nauczyciela oraz Święta Patrona Szkoły. Uroczystość przygotowali uczniowie klas Va, Vb oraz Vc wraz ze swymi wychowawcami. Przedstawiony poniżej scenariusz przybliży nam postać św. Jana z Kęt - patrona naszej szkoły, jak również życzenia jakie uczniowie przekazali swym nauczycielom.

Akademia:

N.: Św. Jan Kanty był wzorem takiego nauczyciela, który ze swego życia potrafił stworzyć znakomitą syntezę wiedzy i świętości. Szczególnie aktualna jest ta postać w październiku, kiedy to obchodzimy Jego liturgiczne wspomnienie oraz Dzień Nauczyciela. Warto, by z tej okazji nauczyciele oraz uczniowie przypomnieli sobie postać, która jest ich patronem, a w trudnych chwilach przyzywali Jego pomocy i wstawiennictwa.

Zapraszamy do podróży, której kierunki wyznaczą cechy św. Jana z Kęt.

1.Św. Jan Kanty był Nauczycielem Miłości.

Trudno o lepszy wzór do naśladowania. Nasz patron przyjmował postawę ogromnej miłości i troski o los najbiedniejszych. Nie bez powodu w ikonografii przedstawia się Go , jako tego, który swoim płaszczem okrywa studentów. To właśnie dla nich przepisywał ręcznie różnego rodzaju dzieła. Chciał, żeby mieli kolejne materiały do nauki. Jeśli widział, że ktoś jest potrzebujący, oddawał mu, co miał. Którejś zimy ofiarował własne buty kobiecie, która była boso, a sam okrył swoje stopy sutanną. Nie czekał, aż znajdzie inne obuwie dla siebie.

Inna legenda traktuje o cudownym rozmnażaniu się jedzenia na talerzu Jana, dzielącego się z biednymi swoimi posiłkami. Ponoć część pożywienia, które oddawał ubogim bliźnim, nieraz pojawiała się z powrotem przed darczyńcą. Jan był niesłychanie wyczulony na ciężki los ubogich. Za każdym razem, gdy z okna jadalni uniwersytetu, gdzie pracował dostrzegł żebraka, wstawał z okrzykiem : "Jezus przychodzi" , przywoływał biedaka do swej celi i przekazywał mu swój posiłek, chętnie sadzając nędzarza na swoim miejscu za stołem.

Czy wtedy, czy dzisiaj - każdy chce być kochany. Młody człowiek potrzebuje nie tyle wiedzy, bo te może zdobyć na wiele sposobów, ale przede wszystkim autorytetów. Jednym z nich jest niewątpliwie Jan Kanty. Są nimi także nauczyciele, którzy podążają Jego śladem.

Henryk Sienkiewicz powiedział: Życie bez Miłości nie jest warte nawet torby sieczki.

Pośród wielu celów w życiu
Jeden tylko ma znaczenie
Tylko kochać, być kochanym
Oto nasze przeznaczenie!

Kiedy zgubisz drogę życia
Słuchaj serca swego bicia
Ono drogę słuszną wskaże
Kogo kochać ci pokaże.

Nie myśl, że miłość jest zła
Nie myśl, że miłość jest nudna
Bo jeśli kogoś pokochasz
Zobaczysz jaka jest cudna!

Śpiew: "Szczęśliwy człowiek, co kocha innych"…

Komu nieba były wrogiem zrobiły go pedagogiem.
Ja się jednak z tym nie zgadzam, swoje zdanie wypowiadam: Chlubą jest i wyróżnieniem , być - nauczycielem!

2. Św. Jan Kanty był Nauczycielem Dobroci.

Nasz patron czynił dobro i przez to wyzwalał dobro u innych. Pewnego dnia - jak uczą stare zapiski kronikarskie - św. Jan Kanty otrzymał od ogrodnika duży kosz pięknych, czerwonych jabłek. Co z nimi zrobić? - zastanawiał się ten miłosierny kapłan. Przecież sam ich nie zjem. W Krakowie jest dużo biedniejszych ode mnie. Przez jakiegoś studenta przesłał te jabłka biednemu szewcowi, który miał kilkoro dzieci. Szewc dał każdemu z dzieci po jabłuszku, a resztę oddał choremu krawcowi. Krawiec przesłał w prezencie jabłka sąsiadce staruszce. Ta pomyślała sobie : Ja już jestem stara, wystarczy mi więc kawałek chleba i garnuszek mleka. Prześlę te jabłka profesorowi Janowi z Kęt. On opiekuje się chorymi, pomaga innym, uczy młodzież , więc potrzebuje więcej siły do pracy. I kosz z jabłkami powrócił do św. Jana.
Fala dobroci powraca!
Święty profesor Akademii Krakowskiej żył bardzo ubogo, za co nieraz spadały na jego głowę krzywdzące oskarżenia ze strony bliskich. Na obronę wykazywał im, że ascetyczni ojcowie pustyni dożywali ostatecznie sędziwego wieku. I miał rację , sam w zdrowiu przeżył 83 lata.

Święty Jan Kanty w każdym człowieku potrafił zobaczyć coś dobrego. Trzeba do tego ogromnej wrażliwości i siły ducha. Dzisiaj ubóstwo ma wymiar nie tylko materialny, ale przede wszystkim duchowy. Dlatego tak ważna jest relacja nauczyciel - uczeń, poznanie drugiego człowieka, jego kłopotów, trosk, wątpliwości. Dziękujemy wszystkim nauczycielom za okazane dobro i ciągłe towarzyszenie nam na drodze dorastania.

Podziel się pięknem dostrzeżonym
W pachnącej swą urodą chwili,
Rozgłaszaj życia dobre strony,
Aby też inni się cieszyli…

Niech twa szlachetność promienieje,
A dobre słowa leczą rany,
Lśniącą jak brylant daj nadzieję
Komuś, kto nie był doceniany…

Rozdawaj ciepłych uczuć perły,
Dziel się muzyką swej radości,
Niech miłość lekiem jest na nerwy
I prognostykiem dla przyszłości…

Bądź sprawcą cudu jakim będzie
To, że w kimś dobroć twa obudzi
Wygasającą prawie wszędzie
Zwykłą, codzienną wiarę w ludzi…

Kto twarz ma pogodną
I oczy przejrzyste,
Ten słońce ma w sobie
I jest niczym listek
Co porą letnią
Zachwyca każdego
A młodość w nim woła:
Wszystkiego dobrego!

Kto w sobie ma światło,
Ten wiecznie jest młody
I nigdy nie zwiędnie,
Jak kwiatek bez wody.
Bo dobroć, ta w sercu
Wciąż uzupełniana,
Jak tlen jest niezbędna,
I potrzebna od rana.

Śpiew: J. Wróbel "Dobroć'.

Powodzenia w misji Nauczyciela! Niech nikt się wątpić nie ośmiela, że praca nauczyciela z powołania, warta jest wielkiego uznania. Bo cenna bardziej niż inne prace, choć mniejsze z niej czasem wychodzą kołacze.

3. Św. Jan Kanty był Nauczycielem Cierpliwości.

Św. Jan Kanty uczył swoich studentów : "walcz przeciw nieprawdziwym opiniom, ale niech twoją bronią będzie cierpliwość, pogodne usposobienie i miłość. Przemoc jest szkodliwa dla twojej duszy i rujnuje najlepszą sprawę."

Posłuchajcie teraz bajki o cierpliwości:

Ślimak i jabłko

Pod jabłonią siedział w trawie ślimak, zwykła rzecz.
I na jabłko w górze patrząc myślał: "Chcę je mieć".
Gdy to spostrzegł jeden z ptaków
"Cierpliwości", rzekł, "ślimaku
Jabłko samo spadnie, więc pod drzewem lepiej siedź".

Ślimakowi jednak cierpliwości było brak.
Jak najszybciej chciał owocu poczuć pyszny smak.
I powiedział sam do siebie:
"Jabłko - idę już po ciebie.
I nie będzie mi morałów prawił żaden ptak".

No i szedł przez trawę ślimak wolno cały dzień.
Dwa kolejne dni poświęcił by pokonać pień.
Na gałęzi znów dzień stracił,
Bo okropnie się ślimaczył,
A w tym czasie jabłko już zdążyło zerwać się.

No i wracał ślimak po gałęzi cały dzień.
Dwa kolejne dni poświęcił by pokonać pień.
W trawie znów dzień cały stracił,
Bo okropnie się ślimaczył,
A w tym czasie jabłko już zdążyło zepsuć się.

Pod jabłonią siedział w trawie ślimak, zwykła rzecz.
Obok niego usiadł pewien ptak i tak mu rzekł:
"Owoc dzisiaj zakazany
Jutro będzie tobie dany,
Tylko cierpliwości musisz trochę więcej mieć".

Co to jest cierpliwość?

Cierpliwość - to spokojne podejście do przykrych zdarzeń, szczególnie niemiłego cudzego postępowania.

Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną mocnych.

W szkole to dopiero trzeba mieć piekielną wytrwałość i anielską cierpliwość.

W: Praktykujmy cierpliwość, a nie ćwiczmy w niej nauczycieli !!!

Melodia " Warto dla jednej miłości żyć" oraz improwizacja ruchowa - M. Węgrzyn

Wszyscy nasi kochani nauczyciele dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele. Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń dziś składamy. Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące. Jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na naszej polskiej łące.

4. Św. Jan Kanty był Nauczycielem Pracowitości i Mądrości..

Trudno o lepszy wzór do naśladowania . Jan Kanty był tym, który kształcił innych, ale nie zapominał także o własnym rozwoju intelektualnym. Studiował filozofię, a potem 14 lat teologię. Pracował z nieprawdopodobną wytrwałością. Rękopisy, które wyszły spod jego ręki liczą łącznie ponad 18 tysięcy stron. Owocem jego wytrwałej pracy jako skryptora jest zachowanych 28 kodeksów. Przyglądając się życiu tego świętego, zadziwia nas Jego wielkie ukochanie nauki.

Dziś w świecie ogromnego rozwoju techniki, medycyny i wielu innych nauk, trudno przejść przez życie, nie ucząc się ciągle, nie rozwijać się. Nie da się też być dobrym nauczycielem bez ciągłego doskonalenia swojego warsztatu pracy. W tym sensie postać św. Jana Kantego jest bardzo inspirująca i ponadczasowa.

Szanowny nasz Panie Profesorze!
Obserwujemy jak nad nami Pan orze
Jak Pan daje nam serca wiele
Jak tajemne wiedze do stóp naszych Pan ściele.
Za tyle trudu, przyjm nasze życzenia
Niech ta nauka, którą już każdy z nas docenia
Da Ci wiele radości! A od nas Panie Profesorze
Miej pociech wiele o każdej życia porze!

Życzę naszej drogiej Pani,
by każdy dzień był miły dla niej,
by ranny budzik srebrne dźwięki
układał dla niej w takt piosenki,
by zaczynała dzień wesoła
i żeby znikła zmarszczka z czoła,
by wiatr jej pachniał,
śmiech jej szumiał,
by każdy w klasie ją rozumiał.

Kto to jest?
Kto pracuje rękoma, ten jest robotnikiem;
kto pracuje rękoma i mózgiem, jest rzemieślnikiem;
kto pracuje rękoma, mózgiem i wyobraźnią, jest artystą;
kto pracuje rękoma, mózgiem, wyobraźnią i sercem,
jest Nauczycielem!

5. Św. Jan Kanty był Nauczycielem Męstwa i Odwagi..

Wokół św. Jana Kantego krąży wiele legend. Według jednej z nich święty miał podczas napadu, jakiego doświadczył w trakcie pielgrzymki, złożyć złodziejom obietnicę, że odda im wszystkie pieniądze, dzięki czemu ujdzie z życiem. Rabusie puścili go wolno, a gdy Jan przypomniał sobie, że ma jeszcze zaszytą walutę w płaszczu - nie bał się zawrócić, by nie złamać danego słowa. Przy rozwiązywaniu konkretnych problemów teologiczno - moralnych , z jakimi zwracali się do niego spowiednicy, prezentował odważne, twarde stanowisko. Prawda była dla niego jedną z najbardziej istotnych kwestii w życiu. Nie pozwalał, by w Jego obecności ktokolwiek obmawiał bliźniego , walczył mężnie o zachowanie jego czci. Słynął z wierności właśnie tej cnocie.

Prawdomówność, która dziś może się wielu wydawać naiwną, była Jego cechą charakterystyczną. Do tego trzeba prawdziwej odwagi.

Drodzy nauczyciele i wychowawcy!

Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, ze Wasz wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych. Dziękujemy za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz. Zdajemy sobie sprawę, że na efekty Waszej pracy trzeba będzie czekać długo i cierpliwie, ale przyjdzie czas, kiedy stanie się ona widoczna. Dlatego jeszcze raz za wszystko dziękujemy i składamy śpiewające życzenia!

Śpiew:

Dzisiaj wielkie święto mamy / Dzisiaj wielkie święto mamy
Więc życzenia Wam składamy / Więc…
Zdrowia , szczęścia i radości / …
Cierpliwości i miłości. / …

Do odwagi zachęcamy / …
Łapać szczęście zamiar mamy / …
W edukacji postępować / …
I mądrości sobie dodać / …

Niech nasz patron ukochany / …
Otrze łzy, opatrzy rany / …
Które młodzież uczyniła / …
Teraz będzie zawsze miła . / …

RAZEM:

W DNIU TEGO WSPANIAŁEGO ŚWIĘTA , ZA TRUDNĄ PRACĘ NAD NAMI
I OKAZANE SERCE, CHYLIMY GŁOWY W PODZIĘCE!!! (UKŁON)

Do góry   

Uczestniczymy w ogólnopolskim programie edukacyjnym
"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków"

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Celem akcji jest stymulowanie rozwoju dzieci, rozwijanie zdolności koncentracji i chęci poznawania świata, a także dostarczanie przyjemności z czytania i słuchania. W tym roku motywem przewodnim naszej akcji były przygody niesfornych zwierzaków z Gangu Słodziaków, czyli: lisa Lucka, bobra Borysa, sowy Zosi, jeża Jerzyka, zajęczycy Zuzi i rysia Rysia. W realizację przedsięwzięcia zostali włączeni uczniowie klas I - III, a mieli oni okazję poznać bohaterów książki "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków" autorstwa Renaty Piątkowskiej. Działania zostały wsparte pakietem materiałów motywacyjnych otrzymanych od sieci sklepów Biedronka.

Celem konkursu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I - III szkoły podstawowej. Każde dziecko otrzymało album, w którym Rodzic swoim podpisem potwierdzać będzie każdorazowe, codzienne głośne czytanie przez co najmniej 10 minut. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) dokumentowane podpisem rodzica było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia "Czytaj codziennie. Odbyły się również zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem książki "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków" autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz pakietów materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które miały na celu zachęcić uczniów do codziennego czytania. Ponadto uczniowie indywidualnie wykonali prace konkursowe:
Klasy I - swoje historie dotyczące Gangu Słodziaków (plastyczna).
Klasy II - komiksy o Słodziakach (plastyczna).
Klasy III - krótkie historie o Gangu Słodziaków i je zilustrują (literacko - plastyczna).

W konkursie na etapie szkolnym zostanie nagrodzona jedna praca z klasy.

W konkursie ogólnopolskim nagrodzonych zostanie 15 prac z pośród nadesłanych ze wszystkich szkół, ich autorzy zdobędą wyjątkowe gadżety ze Słodziakami oraz wygrają dofinansowanie dla swojej szkoły na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla każdej placówki. Dodatkowo aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów: poduszki-Słodziaki. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 19.11.2018 r. Pomysłodawcą akcji i fundatorem nagród w konkursie "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" jest sieć sklepów Biedronka". W szkole akcję przeprowadzi Klub Czytelnika pod opieką p. Elżbiety Kaczyńskiej i p. Anety Kowalewskiej.

Do góry   

Jesteśmy w starożytności - ciekawa praca domowa .

Na lekcjach historii w klasie V w pierwszym półroczu uczymy się o wybranych państwach starożytnych. Poznajemy położenie tych państw oraz ich osiągnięcia. I właśnie z tymi osiągnięciami związany był temat pracy domowej dla uczniów chętnych. Uczniowie mogli wykonać piramidę czyli grobowiec faraona albo zikkurat czyli mezopotamską świątynię. Sposób wykonania i materiał był dowolny - można było nawet użyć klocków lego. W obydwu klasach 5a i 5b uczniowie popisali się pozytywnym podejściem do zadania. Powstały ciekawe prace o różnej wielkości. Niektórzy uczniowie zdobyli przy tej okazji dodatkowe informacje o wykonanych obiektach i prezentowali je na lekcji.

Oto lista uczniów którzy wykonali piramidy albo zikkuraty: Witek Daria, Baftiajari Justyna, Witek Dawid, Kuszaj Natalia, Mach Szymon, Zając Ksawery, Jarosz Anna, Mączka Julia, Węgrzyn Maja, Czech Martyna, Błoch Zuzanna, Hodysz Aleksander, Nowak Seweryn, Hołota Milena, Urban Bartosz .

Uczniowie za swoje prace otrzymali wysokie stopnie.

Poniższe zdjęcia pokazują prace wykonane na lekcję historii.

Opracowała: Aurelia Bem-Wróbel   

Do góry   

Zwiedzamy Stolicę!

5 kwietnia 2018 r. uczniowie klas 7a i 7b udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 48 uczniów oraz 4 nauczycieli. Wcześnie rano, bo po godz.4 wyruszyliśmy w podróż do naszej stolicy.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście. Przy Kolumnie Zygmunta III Wazy wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie i podążyliśmy do Zamku Królewskiego. Podziwialiśmy przepych wnętrza budynku barokowo- klasycystycznego oraz obejrzeliśmy projekcję multimedialną na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Następnie udaliśmy się do Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela - jednej z najstarszych świątyń w Warszawie, a zarazem stanowiącej jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Wędrowaliśmy po rynku, podziwialiśmy zabytkową architekturę i poznawaliśmy historię miasta przekazywaną przez panią przewodnik.

Kolejnym punktem programu był Pałac Kultury i Nauki. Wyjechaliśmy windą na najwyższe piętro, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Niewątpliwą atrakcją była też podróż metrem oraz pobyt w hotelu, gdzie udaliśmy się na posiłek i nocleg. Dzień zakończył się spacerem na pobliski cmentarz na Powązkach.

Drugi dzień naszego pobytu w stolicy rozpoczął się zwiedzaniem obiektu niezwykle ważnego dla większości uczestników naszej wycieczki - PGE Narodowy. Myślę, że wizyta na tym stadionie była spełnieniem marzeń dla wielu siódmoklasistów, tym bardziej, że poruszaliśmy się trasą "piłkarskie emocje". Mieliśmy również okazję obejrzeć zaskakujący w różnorodności form budynek Biblioteki Uniwersyteckiej oraz ogrody na dachu.

Zakończenie wyjazdu stanowiło Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Jeszcze tylko spacer urokliwym, niemalże stuletnim Mostem Poniatowskiego i wyruszyliśmy w powrotną drogę.

Wycieczka była udana. Mamy nadzieję, że nie raz jeszcze odwiedzimy Warszawę, by wtopić się w niepowtarzalny klimat współistnienia dawnej Polski i współczesnego, wielkiego świata.

Opracowała: Joanna Pac   

Do góry   

Program rządowy "Dobry Start"

1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu "Dobry Start". Dzięki programowi rodzice i opiekunowie - bez względu na dochody - otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program "Dobry Start" to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym wspólnym listem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej i poinformowanie rodziców, opiekunów uczniów o materiałach informacyjnych poświęconych programowi rządowemu "Dobry Start".

Do szkół zostały już dostarczone ulotki dla rodziców. W najbliższym czasie Kuratorzy Oświaty przekażą Państwu również plakaty promujące świadczenie dobry start. Dziękujemy za aktywne włączenie się w akcję informacyjną.

W przypadku dodatkowych pytań do Państwa dyspozycji pozostają zarówno Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej   

Dobry Start - ulotka

Do góry   

Projekt "Dla mamy"

Przez cały maj grupa młodsza ze świetlicy realizowała projekt pt. "Dla Mamy". Projekt polegał na wykonaniu prezentu na DZIEŃ MAMY, który, jak co roku przypada na 26 maja. Grupa dzieci młodszych rozpoczęła pracę od wykonania kolorowego witrażu, który posłużył do ozdobienia papierowej torebki, w której miał znajdować się prezent dla mamy.Witraż został wykonany z kolorowych bibułek sklejanych klejem na koszulce foliowej.Dzieci same dobierały kolory i starannie przyklejały fragmenty bibułek.

Następnie z kolorowych witraży wycinały ozdoby na papierową torebkę najczęściej w kształcie serduszek lub kwiatków .

Później cała grupa malowała,uzupełniała i ozdabiała dyplom dla najlepszej mamy.Tutaj trzeba było wykazać się wiedzą np. o tym jakie kwiaty lubi mama, jakie kolory,ile ma lat itp.

                     
              

W dalszej części projektu praca dzieci polegała na wykonaniu kotków z filcu z kolorowymi ogonkami które mamy mogły sobie przywiązać do swoich torebek.Kotki były różnokolorowe, miały oczy i wąsy.

Na samym końcu dzieci spakowały do papierowych torebek dyplomy i kotki i zabrały dla swoich mam.

Pomimo tego, że nasz projekt był dość rozległy czasowo to podobał się dzieciom i mam nadzieję, że także ich mamom.Dzieci pracowały chętnie - szczególnie podobała się im praca przy kolorowych witrażach.Projekt miał też na celu zetknięcie się dzieci z różnymi technikami tworzenia min.przy pomocy igły i nitki.

Op. grupy młodszej: Aurelia Bem - Wróbel   

Do góry   

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

  Informujemy, że:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Szkoła Podstawowa Nr 1 im. św. Jana Kantego w Żołyni z siedzibą przy ul. Mickiewicza 59, 37-110 Żołynia, zwana dalej administratorem; administrator prowadzi operacje przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.
 2. Inspektorem ochrony danych osobowych u administratora jest Pani Anna Podgórska - Kielar, e-mail: annapodgorska@poczta.onet.pl.
 3. Celem zbierania danych jest realizacja ustawowych zadań jednostki.
 4. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczonego przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 5. Podanie danych jest dobrowolne lecz niezbędne do realizacji ustawowych zadań jednostki.
 6. Dane udostępnione przez Panią /Pana nie będą podlegały udostępnieniu do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych. Odbiorcami danych mogą być tylko instytucje upoważnione z mocy prawa.
 7. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu (forma zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych).
 8. Dane osobowe będą przechowywane przez okres określony przepisami prawa.

Do góry   

Spotkanie z kulturą żydowską na lekcji historii.

W dniu 15.05.2018 r. klasa VI B wraz z nauczycielem historii udała się na krótką wycieczkę, aby lepiej poznać ślady kultury żydowskiej w Żołyni. Nasza wycieczka wynikała z tematu, który dotyczył społeczeństwa Polski międzywojennej, a wiadomo, że w tym czasie w Polsce mieszkała mniejszość żydowska. Żydzi byli również mieszkańcami Żołyni, więc postanowiliśmy przybliżyć sobie tą społeczność.

Przygotowaliśmy się do tematu już w szkole oglądając na lekcji 3 prezentacje komputerowe przygotowane przez uczniów klasy VI B. Dotyczyły one zajęć ludności żydowskiej, obyczajów związanych z pochówkiem z racji istnienia cmentarza żydowskiego w naszej miejscowości oraz losów Żydów podczas okupacji. Po takiej dawce wiadomości udaliśmy się na wycieczkę, aby pogłębić naszą wiedzę. Najpierw poszliśmy na cmentarz żydowski gdzie obejrzeliśmy historyczne nagrobki i pomnik postawiony w 1991 roku na cześć Sabiny Waldmann. Tam też zrobiliśmy sobie krótki qiuz z wiadomości związanych z obrzędami pogrzebowymi Żydów. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia obeszliśmy dookoła teren cmentarza i poszliśmy do domu kultury w Żołyni na spotkanie z p. dyrektor Magdaleną Kątnik - Kowalską, która zabrała nas na żołyński Rynek. Usiedliśmy na kamieniach przy pomniku Adama Mickiewicza i słuchaliśmy historii o żołyńskim Rynku. Dowiedzieliśmy się gdzie mieszkali Żydzi, ale też i znane żołyńskie rodziny np. Dąbrowskich czy Stachyrów. Pod ich domami wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Zwróciliśmy też uwagę na dwa jednakowe budynki które żołyński Żyd wybudował dla swoich córek stojące przy głównej ulicy.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy"na słodko" w rynkowej lodziarni. Wracając do szkoły popatrzyliśmy w kierunku ulicy Raki gdzie znajdowała się łaźnia żydowska. Obecnie w tym budynku znajduje się zakład tapicerski.

Uważam, że nasza wycieczka była udana bo żywe spotkania z historią są zawsze korzystne.Naucz.historii Aurelia Bem - Wróbel   

Do góry   

"Na sportowo" w SP 1

Sezon wiosenny w Szkole Podstawowej nr 1 w Żołyni rozpoczął się bardzo ciekawie i " na sportowo". Kilka imprez pragnę w skrócie przybliżyć.

W dniu 15 marca 2018 roku w Hali Sportowej SP 1 w Żołyni odbyły się Powiatowe ID w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt o mistrzostwo powiatu łańcuckiego zgodnie z Kalendarzem Szkolnych Imprez Sportowych.

W zawodach wzięły udział 4 drużyny (mistrzowie gmin), a oto uzyskane wyniki:

 1. SP 1 Rakszawa -SP 1 Żołynia -2:1 (25:18, 21;25, 15:11)
 2. SP 2 Łańcut -SP Głuchów -2:1 (25:17, 23:25, 15:12)
 3. SP 1 Żołynia -SP Głuchów -2:1 (20:25, 25:10, 15:12)
 4. SP 2 Łańcut -SP 1 Rakszawa -0:2 (12:25, 18:25)
 5. SP 1 Żołynia -SP 2 Łańcut -2:1 (25:22, 23:25, 15:6)
 6. SP 1 Rakszawa -SP Głuchów -2:1 (25:11, 16:25, 15:4)

Tabela końcowa:

 1. SP 1 Rakszawa -6 pkt. 6 : 2 -op. Robert Babiarz
 2. SP 1 Żołynia -5 pkt. 5 : 4 -op. Marta Stopyra, Ewa Hołub
 3. SP 2 Łańcut -4 pkt. 3 : 5 -op. Monika Kusiak
 4. SP Głuchów -3 pkt. 3 : 6 -op. Tomasz Skomra

Wyróżnienia indywidualne otrzymały:

 1. Kulka Julia -SP 1 Rakszawa -najlepsza zawodniczka
 2. Matuła Patrycja -SP 1 Rakszawa -wyróżnienie w drużynie
 3. Urban Weronika -SP 1 Żołynia -wyróżnienie
 4. Kłak Klaudia -SP 2 Łańcut -wyróżnienie
 5. Pawlak Patrycja -SP Głuchów -wyróżnienie

Za I, II, III miejsce startujące drużyny otrzymały pamiątkowe pucharki oraz dyplomy.

Zawody przebiegły w sportowej atmosferze . Drużyna reprezentująca SP1 w Żołyni zdobyła tytuł " wice - mistrza powiatu", a wystąpiła w składzie: Cisek Urszula, Foryt Zuzanna, Hader Wiktoria, Janusz Klaudia, Kochman Agnieszka, Kulpa Paulina, Lic Magdalena, Nowakowska Otylia, Rewer Milena, Urban Weronika.Kolejne nasze zawody to szachy indywidualne dziewcząt i chłopców
"O Puchar Prezesa PZSzach".

Finał Powiatu ID odbył się w dniu 19.03.2018. (poniedziałek) w Łańcucie na sali konferencyjnej MOSiR. Te zawody nie są objęte rywalizacją punktową PW SZS, lecz od szczebla powiatu organizowane są przez Podkarpacki Związek Szachowy. W zawodach powiatowych szkoła brała udział wg. następujących limitów: 4 zawodników do danej kategorii klas 1-3 oraz 4-6, osobno dziewczynki i chłopcy, max 16 osób z jednej szkoły.

Finał Powiatu IMS ( klasy 7 i dawne Gimnazja) odbył się w dniu 20.03.2018. ( wtorek) w II LO w Łańcucie. W tych zawodach każda szkoła z gminy mogła być reprezentowana przez 8 uczniów na wszystkie kategorie ( po 4 osoby dziewcząt i chłopców ).

Zawody zostały przeprowadzone w formie indywidualnej, osobno dziewczęta i osobno chłopcy. Awans do zawodów wojewódzkich uzyskały miejsca 1,2,3 oraz zawodnicy z drugą kategorią. A oto wyniki naszych reprezentantów:

 • Dziewczęta kl. I i III : Mach Patrycja - V m
 • Dziewczęta kl. IV - VI : Tokarz Izabela - I m, Fus Martyna - II m, Tryniecka Paulina - III m, Gut Wiktoria - IV m, Natońska Natasza - VI m.
 • Chłopcy kl. I - III : Bajster Maciej - II m, Styczyński Franciszek - III m, Natoński Euzebiusz - IV m.
 • Chłopcy kl. V - VI : Szpila Szymon - I m, Tokarz Damian - II m, Bajster Marcin - IV m, Kuras Radosław - V m.
 • Dziewczęta kl. VII : Filip Anna - V m.
 • Chłopcy kl. VII : Szpila Piotr - II m, Sroczyk Kamil - III m, Niemiec Rafał - IV m, Tokarz Sebastian - V m, Filip Mateusz - IX m.

Awans na zawody wojewódzkie łącznie uzyskało 9 uczniów. Gratulacje!!!Niesamowicie emocjonujące zawody
to biegi indywidualno - drużynynowe na szczeblu powiatu,
które odbyły się 9 kwietnia na stadionie sportowym w Łańcucie.

W zawodach wzięły udział reprezentację szkolne, oddzielnie dziewcząt i chłopców składające się z 6 zawodników. Do następnego szczebla zawodów awansowały po 2 drużyny oraz zawodnicy indywidualnie zajmujący miejsca 1,2,3. A oto wyniki naszych uczniów indywidualnie:

Dziewczęta kl. IV i młodsze : Jarosz Anna - 9 miejsce, Kilian Julia - 12, Witek Daria - 15, Filip Karolina - 21, Linek Oliwia - 24, Baran Karolina - 26, Węgrzyn Maja - 30, Gut Wiktoria - 31. Jako drużyna dziewczynki zajęły IV miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dziewczęta kl. V - VI : Foryt Zuzanna - I miejsce, Urban Weronika - 8, Cisek Urszula - 9, Hader Wiktoria - 11, Janusz Klaudia - 18, Oleasz Julia 33. Jako drużyna dziewczęta zajęły I miejsce i awansowały na zawody rejonowe.

Chłopcy kl. IV i młodsi : Bajster Marcin - 8 miejsce, Niemiec Adam - 10, Sroczyk Bartosz - 25, Kuras Radosław - 28, Łojas Antoni - 33, Selwa Jakub - 35. Jako drużyna chłopcy zajęli IV miejsce.

Chłopcy kl. V - VI : Kielar Hubert - 16 miejsce, Kłak Kamil - 19, Tomczyk Igor - 20, Bzdek Patryk - 22, Filip Łukasz - 24, Mach Maciej - 37, Podolec Kacper - 39. W klasyfikacji drużynowej zawodnicy uplasowali się na IV miejscu.

Finał rejonu w biegach indywidualno - drużynowych odbył się nastepnego dnia tj. 10 kwietnia na stadionie miejski MOSiR w Leżajsku. Dziewczęta w składzie : Foryt Zuzanna - 6 miejsce , Hader Wiktoria - 20, Urban Weronika - 26, Cisek Urszula - 28, Janusz Klaudia - 35, Oleasz Julia - 44 wywalczyły drużynowo IV miejsce. W tych zawodach suma miejsc na mecie zdobytych przez 5 najlepszych członków zespołu decyduje o jego miejscu w klasyfikacji generalnej. Dodam tylko, że każda z zawodniczek w tym biegu osiągnęła swój rekord życiowy ( mimo braku regeneracji po zawodach powiatowych ).

Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom nie tylko za wyniki, ale przede wszystkim za sportową postawę i zachowania fair - play. Nasi sportowcy podczas różnych imprez tworzą niesamowity klimat i to jest najpiękniejsze!

Gratulacje!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

"Dzień języków obcych"

Nauka języków to fajna zabawa, jeśli ich nie znasz to okropna sprawa… Angielski, niemiecki, włoski - każdy język jest naprawdę boski!- takie hasło było inspiracją dla tegorocznego Dnia Języków Obcych, który uczniowie klas V -VII w naszej szkole świętowali 11 kwietnia. Organizatorzy wydarzenia - nauczyciele języków obcych (p. Sławomir Kuras, p. Jan Kosior oraz p. Paulina Niemiec)przygotowali liczne konkursy z nagrodami i niespodziankami, aby przekonać wszystkich, że nauka języków obcych może być przyjemnością i świetną zabawą, a nie tylko obowiązkiem. Cała impreza była prowadzona przez p. Sławomira Kurasa i Patryka Cyburta (kl. 6b). Dekoracje - plakaty, makiety zabytków oraz wierszyki przygotowali uczniowie naszej szkoły, a p. Jan Kosior przygotował ekspozycję materiałów do nauki języka niemieckiego.

Uczniowiepodczas Dnia Języków Obcych byli bardzo aktywni i zaangażowani. Nie tylko rywalizowali w konkursach, przygotowywali scenki i skecze zachęcające do nauki języków obcych, ale także uczestniczyli w obradach jury.

Wspólną zabawę zaczęliśmy konkursem karaoke. Uczniowie wszystkich klas świetnie się do tego przygotowali! Zwyciężyły Zuzanna Dziurzyńska i Zofia Kasprzyk (kl. 7a) brawurowym wykonaniem piosenki "Cups" Anny Kendrick. Drugie miejsce zajęła Julia Oleasz (kl. 5 b) z piosenką "AllFalls Down" Alana Walkera, a trzecie Jagoda Kuras, Magdalena Fus, Wiktoria Dec (kl. 5a) z piosenką Bruno Marsa "The Lazy Song".

Dużym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny - na plakat zachęcający do nauki języków obcych. Jury zdecydowało, że najlepszy plakat wykonała Karolina Marcinek (kl. 5b), drugie miejsce zajęli Magdalena Lic, Łukasz Fus i Kacper Podolec (kl. 5b), a trzecie Milena Rewer i Agnieszka Kochman (kl. 6b). Wyróżniono także prace Anny Filip (kl. 7b) oraz Jagody Kursa, Malwiny Wawrzaszek i Wiktorii Dec (kl. 5a).

Uczniom podobał się również konkurs na makietę zabytku. Konkurs wygrali uczniowie klasy 7b, którzy wykonali makietę Muru Berlińskiego, drugie miejsce zajęli Sebastian Tokarz, Mateusz Filip, Rafał Niemiec i Kornel Niemiec za makietę Big Bena. Trzecie miejsce przypadło Klaudii Fus (kl. 5b). Wyróżniono również Damiana Tokarza (kl. 5b)- wszystkie prace były niezwykle pomysłowe - makiety były wykonane z klocków, patyczków, kartonów, zapałek, tektury, czy pudełek.

Inne konkursy, w których brali udział uczniowie to konkurs na strój inspirowany kulturą krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz konkurs wiedzy kulturoznawczej ze słodkimi nagrodami dla publiczności. Najlepsze przebranie przygotował Bartosz Kosior (wystąpił jako Richard Freitag) oraz zespoły z klas siódmych prezentujące postaci z bajki "Czerwony Kapturek" oraz scenkę z Donaldem Trumpem i polskim turystą. Inne scenki pokazujące w zabawny sposób, że warto uczyć się języków obcych przygotowały klasy 5a i 6b. Serdecznie dziękujemy wszystkim wychowawcom klas V - VII za pomoc, wszystkim uczniom zaangażowanym w uroczystość za aktywność, kreatywność i pracę włożoną w przygotowanie, panu woźnemu za pomoc przy przygotowaniu sali do uroczystości. Specjalne podziękowania dla pana Marka Millera oraz Marcina Juchy i Patryka Turosza za pomoc przy nagłośnianiu imprezy.

Opracowała: Paulina Niemiec   

Do góry   

"SIATKARSKIE MIXTY 2018"

W dniu 22 lutego 2018 roku w sali gimnastycznej ZS w Żołyni odbyły się zawody sportowe, tzw. "Siatkarskie Mixty".

Rozgrywki w piłkę siatkową przeznaczone były dla wszystkich chętnych uczniów SP 1 w Żołyni z klas IV - VII. Drużynę stanowiło dwoje uczniów: 1 dziewczynka i 1 chłopiec. No, właśnie dlatego te zawody są zawsze takie ciekawe. Należy wspólnie się uzupełniać, "dogadywać", wspierać, razem cieszyć lub przeżywać zgoła odmienne uczucia. I trzeba zrobić to razem!

Nasi uczniowie świetnie się spisali. Atmosfera była bardzo przyjazna, gry sportowe ciekawe i czasem bardzo zaskakujące.

  Wyniki przedstawiają się następująco:
 • I miejsce - Wiktoria Hader, Kamil Kłak
 • II - Natalia Pliś, Kacper Mąka
 • III - Zofia Kasprzyk, Jakub Bzdek
 • IV - Martyna Peszek, Sebastian Nowak
 • V - Martyna Mach, Filip Węgrzyn
 • VI - Klaudia Janusz, Krystian Linek
 • VII - Wioletta Czech, Adrian Ziemniak
 • VIII - Paulina Kulpa, Damian Tokarz
 • IX - Dominika Leja, Igor Tomczyk
 • X - Weronika Urban, Patryk Kontek
 • XI - Maja Węgrzyn, Jakub Lorenc
 • XII - Magdalena Lic, Dawid Dziurzyński
 • XIII - Martyna Fus, Kacper Podolec
 • XIV - Magdalena Nykiel, Maciej Mach
 • XV - Anna Jarosz, Jakub Selwa
 • XVI - Wiktoria Gut, Seweryn Nowak
 • XVII - Magdalena Fus, Kacper Buszta
 • XVIII - Zuzanna Urban, Kacper Urban.

Gratulacje należą się szczególnie zawodnikom z klas IV - tych. Oni mierzyli się z przeciwnikami starszymi od siebie o 3 lata. A były sytuacje, w których o mały " włos" by wygrali. Walczyli bardzo dzielnie. Starszych zawodników należy pochwalić za sportową postawę wobec młodszych. To nie zawsze jest łatwe, a mogliśmy tego doświadczyć i to było piękne. Dziękuję również sędziom, uczniom naszej szkoły za sprawiedliwe rozstrzyganie sporów siatkarskich oraz dyscyplinę. Muszę przyznać, że sędziowanie idzie nam coraz sprawniej.

Do zobaczenia za rok!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żołyni wzbogacona o cenny pakiet nowoczesnych materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego
,,Z niemieckim w drogę" !!!

Uczennice klas siódmych naszej szkoły: Aniela Niemiec (kl. VIIa) i Anna Filip (kl. VIIb) z powodzeniem wzięły udział w międzyszkolnym konkursie na najładniejszą kartkę z pozdrowieniami z wakacji w Niemczech w ramach II edycji ogólnopolskiego projektu zorganizowanego przez Instytut Goethego w Warszawie we współpracy z wydawnictwem LektorKlett pod hasłem "Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę" skierowanego przede wszystkim do szkół podstawowych w ich nowym 8-letnim kształcie.

Zadanie konkursowe polegało na zorganizowaniu przez szkołę konkursu na najładniejszą pocztówkę z pozdrowieniami z wakacji w języku niemieckim z wykorzystaniem słownictwa zawartego w jednej z gier w/w pakietu materiałów, wyeksponowanie prac konkursowych w szkole i przesłanie zdjęć do Instytutu Goethego w Warszawie.


Ekspozycja prac konkursowych w klasopracowni języka niemieckiego.

Prace, które nasze uczennice przygotowały na konkurs oraz prace 4 uczniów z Gimnazjum (Magdalena Kosior, Marta Kosior, Jakub Leja, Konrad Nowak), którzy również wzięli udział w w/w konkursie, zostały docenione przez organizatorów projektu i nagrodzone cennym pakietem nowoczesnych materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego dla klasy i szkoły, na który składają się: gry językowe (memory, domino, puzzle, quiz), grafiki, plakaty i karty pracy wraz z pomysłami na ich wykorzystanie do nauki i promocji języka niemieckiego, a wszystko to połączone tematyką podróży. Materiały te z pewnością przyczynią się do uatrakcyjnienia lekcji i podniosą motywację uczniów do nauki języka niemieckiego.


Otrzymany z Warszawy pakiet materiałów do nauki języka niemieckiego

Należy przy tym podkreślić, że w/w uczennice uczą się języka niemieckiego jako drugiego języka obcego w wymiarze tylko 2 godzin tygodniowo i to dopiero od kilku miesięcy, tak więc tym bardziej należy docenić ich odwagę za udział w konkursie i osiągnięty sukces.


Część materiałów po rozpakowaniu nagrody

Gratuluję i zachęcam wszystkich do udziału w kolejnych konkursach językowych!

Opracował: Jan Kosior - nauczyciel języka niemieckiego   

Do góry   

V TURNIEJ MIKOŁAJKOWY 2017

Tak, tak - to już 5 Turniej Mikołajkowy edycji 2017. Niestety , ostatni w tym roku! Na zakończenie zagrają dziewczęta i chłopcy klas VII - ych.

Gry czwórkowe to już zupełnie inna "bajka". Dla sędziów to również spore wyzwanie, ale jest "Mikołaj", On w razie czego - pomoże.

  W kategorii dziewcząt wyniki były następujące:
 1. miejsce - Stopyra Aneta, Rejman Natalia, Piątek Ewelina, Przybyło Dominika
 2. - Leja Karolina, Wierzbińska Aleksandra, Wal Natalia, Babiarz Natalia
 3. - Peszek Martyna, Stopyra Ewa, Burda Zuzanna, Bechta Gabriela
 4. - Mach Martyna, Baran Aleksandra, Kasprzyk Zofia, Dziurzyńska Zuzanna
 5. - Pliś Natalia, Kochman Agnieszka, Pasternak Małgorzata, Dąbek Julia.
  W kategorii chłopców:
 1. miejsce - Sroczyk Kamil, Szpila Fabian, Urban Jacek, Filip Mateusz
 2. - Tokarz Sebastian, Szpila Piotr, Maka Kacper, Słupek Bartosz, Niemiec Rafał
 3. - Panek Łukasz, Lorenc Bartosz, Wilczek Marek, Kuca
 4. - Krzyżak Łukasz, Krzyżak Rafał, Baran Sebastian, Bester Sebastian
 5. - Rewer Przemysław, Kochman Kacper, Surmacz Adrian, Ożóg Emil, Pelc Arkadiusz
 6. - Bzdek Jakub, Nowak Sebastian, Sierżęga Rafał, Sroczyk Marek.

W zawodach udział wzięło 20 dziewczynek, 26 chłopców oraz 8 sędziów.

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji Turniejów Mikołajkowych w roku szkolnym 2017/2018. W szczególny sposób dziękuję p. Janowi Jabłońskiemu, który nawet mimo różnych niedogodności był na każdym turnieju. Dziękuję p. Annie Kostyńskiej za wsparcie finansowe imprez. Mam nadzieję, że zobaczymy się znów za rok!!!

I pamiętajcie:

By nigdy Mikołaj
Się nie wstydził za Ciebie,
By Ci dawał prezenty
I byś miał jak w niebie.

A czego życzy Mikołaj?

Worek prezentów,
Przyjaciół wkoło,
Spełnienia marzeń,
Życzy Mikołaj!

"Wesołych Świąt"

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

IV TURNIEJ MIKOŁAJKOWY 2017

Ten turniej należał do najmłodszych sportowców naszej gminy. "Rzucanka siatkarska" w wykonaniu uczniów klas I - III to zawsze ciekawe rozgrywki, pełne zaskakujących zwrotów zdarzeń.

Wraz z reprezentacją Brzózy Stadnickiej przyjechała do nas p. Renata Golenia, z reprezentacją SP 2 - p. Lucyna Dudek, natomiast nad zawodnikami SP 1 czuwały p. Ewa Hołub oraz p. Marta Stopyra. Nie zabrakło "Mikołaja", który cierpliwie rozdawał słodkości, pozował do zdjęć, był "dobrym duchem" zawodów. Obsadę sędziowską tworzyli uczniowie SP 1 .

Co przyniósł dzień 4 grudnia 2017 roku? Odpowiedź już znamy.

A oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA:
 1. miejsce - Benedyk Anna
 2. - Boho Patrycja
 3. - Trąd Gabriela
 4. - Urban Weronika
 5. - Drozd Liliana
 6. - Leja Julia
 7. - Kuca Oliwia
 8. - Wolak Agnieszka
 9. - Kochman Oliwia
 10. - Fus Aleksandra
 11. - Młynek Anna
 12. - Decowska Karolina
 13. - Skoczylas Klaudia
 14. - Mączka Maja
 15. - Cebula Wiktoria
 16. - Tokarz Lidia
 17. - Kulpa Agata
  CHŁOPCY:
 1. miejsce - Krowicki Michał
 2. - Krzyżak Krzysztof
 3. - Jarosz Krystian
 4. - Koźmicz Antoni
 5. - Filip Mateusz
 6. - Dudek Miłosz
 7. - Urban Hubert
 8. - Młynek Maciej
 9. - Stopyra Adrian
 10. - Decowski Mateusz
 11. - Bajster Maciej
 12. - Kościółek Ksawer
 13. - Buszta Jakub
 14. - Glac Michał
 15. - Sobuś Adrian
 16. - Markowicz Kacper
 17. - 21 - Lorenc Mikołaj, Grzesik Bartosz, Mach Krystian, Polak Mateusz, Wawro Mikołaj.

W turnieju wzięło udział 17 dziewczynek, 21 chłopców oraz 12 sędziów, którzy na 9 boiskach mieli trudne zadanie. Gry odbywały się na czas, niektórzy więc, by zdążyć z wynikiem do stolika sędziowskiego po prostu "biegali". Sportowe spotkanie z "Mikołajem" było bardzo udane, a poziom sportowy zaskakujący. Gratulujemy udanych występów!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

III TURNIEJ MIKOŁAJKOWY 2017

1 grudnia 2017 roku odbył się trzeci Turniej Mikołajkowy edycji "2017" dla uczniów klas V - tych wszystkich szkół z terenu gminy Żołynia.

Na zawody przyjechały reprezentacje : SP 2, SP Brzóza Stadnicka, SP 1. Wśród trenerów dostrzec można było p. Katarzynę Wróbel, która czuwała nad zawodnikami SP 2, p. Renatę Fergisz - SP Brzóza Stdn. oraz p. Ewę Hołub i p. Martę Stopyra z SP 1. Najważniejszą postacią był jednak "Mikołaj" - tradycyjnie p. Jan Jabłoński.

Już podczas rozgrzewki zauważyć się dało duże zaangażowanie zawodników, głośne odgłosy radości oraz pełną energii ekipę sędziowską, którą tworzyli uczniowie naszej szkoły. Niektóre zawodniczki przyciągały wzrok swoim imponującym wzrostem.

Wyniki były następujące:

  DZIEWCZĘTA:
 1. miejsce - Piątek Ewelina, Boho Dagmara, Lorenc Aleksandra
 2. - Grabarz Amelia, Ożóg Agnieszka, Tkacz Klaudia
 3. - Kochman Nikola, Gurga Anna, Krówka Sylwia
 4. - Tokarz Izabela, Lic Magdalena, Kulpa Paulina
 5. - Wawrzaszek Malwina, Janusz Klaudia, Fus Magdalena
 6. - Nicpoń Magdalena, Urban Zuzanna, Baran Natalia
 7. - Wojtowicz Maryla, Dec Wiktoria, Kuras Jagoda
 8. - Gut Sylwia, Borcz Weronika, Tryniecka Paulina
 9. - Fus Martyna, Kraska Martyna, Kościółek Wiktoria
  CHŁOPCY:
 1. miejsce - Fergisz Oskar, Skinder Kacper, Januszyński Jakub
 2. - Buszta Kacper, Linek Krystian, Bzdek Patryk
 3. - Krzyżak Rafał, Haładyj Wojciech, Tokarz Szymon, Leja Jacek
 4. - Tokarz Damian, Fus Kamil, Służały Bartłomiej
 5. - Podolec Kacper, Lorenc Jakub, Marek Konrad
 6. - Dziurzynski Dawid, Fus Łukasz, Moskal Jakub
 7. - Filip Łukasz, Dąbek Mateusz, Bzdek Dawid.

W turnieju wzięło udział 27 dziewczynek, 22 chłopców oraz 10 sędziów.

Podczas rozgrywek panowała bardzo miła atmosfera, uśmiech towarzyszył nie tylko zawodnikom.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie podobnie.

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

II TURNIEJ MIKOŁAJKOWY 2017

29 listopada 2017 roku na sali gimnastycznej ZS w Żołyni odbył się drugi Turniej Mikołajkowy edycji "2017", tym razem dla dziewcząt i chłopców z klas IV - tych z terenu gminy Żołynia.

W rozgrywkach udział wzięły reprezentacje : SP 1 , SP 2, SP Brzóza Stadnicka.

To był jeden z trudniejszych do przeprowadzenia turniej, gdyż jednocześnie na parkiecie grało 36 zawodników na 9 boiskach, a sędziami byli nasi uczniowie.

Gry toczyły się jednak płynnie, sędziowie spisali się na "medal", a zawodnicy w piękny sposób dziękowali sobie po zakończonej partii podaniem ręki. Poziom siatkarski zszedł na drugi plan, liczyła się dobra zabawa - i oto w tym turnieju przecież chodziło!

Nie zabrakło "Mikołaja", który tradycyjnie rozdawał słodkości, zrobił szereg pamiątkowych zdjęć, no i oczywiście był w tym dniu dla dzieci.

A oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA:
 1. miejsce - Jarosz Anna, Węgrzyn Maja
 2. - Przybyło Martyna, Grabarz Amelia
 3. - Fus Martyna, Cedzidło Marlena
 4. - Gut Wiktoria, Piela Roksana
 5. - Sierżęga Weronika, Mączka Julia
 6. - Linek Oliwia, Witek Daria
 7. - Wróbel Julia, Baran Karolina
 8. - Nowak Ewa, Sarna Sara
 9. - Cisek Izabela, Krawczyk Malwina
 10. - Antosz Julia, Siuśta Oliwia
 11. - Natońska Natasza, Czech Martyna
 12. - Fus Wiktoria, Leja Julia, Rusinek Patrycja
 13. - Krowicka Amelia, Wojnar Zuzanna.
  CHŁOPCY:
 1. miejsce - Leja Kacper, Krzyżak Rafał
 2. - Leja Bartosz, Dąbek Hubert
 3. - Dyrda Szymon, Bajster Marcin
 4. - Panek Bartosz, Zając Ksawery
 5. - Sroczyk Bartosz, Kuras Radosław
 6. - Nowak Seweryn, Hodysz Aleksander
 7. - Bechta Wiktor, Krowicki Michał
 8. - Filip Bartosz, Selwa Jakub
 9. - Nowicki Kamil, Naróg Konrad
 10. - Mach Szymon, Lizak Krystian
 11. - Hodysz Kacper, Natoński Euzebiusz
 12. - Niemiec Adam, Leja Hubert, Babiarz Kamil
 13. - Kuca Sebastian, Fergisz Szymon
 14. - Sobuś Michael, Witek Dawid
 15. - Rydzik Bartosz, Rejman Łukasz
 16. - Baran Michał, Połeć Kamil
 17. - Wikiera Dominik, Kulpa Łukasz.

W zawodach wzięło udział 27 dziewczynek, 35 chłopców oraz 12 sędziów.

Dziękujemy za okazaną pomoc, sportową atmosferę oraz miły nastrój. Gratulujemy postawy!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

TURNIEJE MIKOŁAJKOWE 2017

Dobiegły końca Turnieje Mikołajkowe Mini - Siatkówki, które od lat rozgrywamy w Szkole Podstawowej nr 1 w Żołyni.

Zaproszenie do udziału w 5 turniejach otrzymały szkoły podstawowe z terenu gminy Żołynia oraz "MIKOŁAJ", w postać którego wcielił się tradycyjnie p. Jan Jabłoński. Dziękujemy!

Nim przedstawię wyniki, najpierw kilka informacji technicznych, wg. których toczyły się gry.

 1. Zasady i uczestnictwo:
  • czwórki - kl. VII - boisko 7 x 7 m, wys. siatki : 224 cm dla dz. i chł., piłki duże
  • czwórki - kl.VI - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki: dz. - 215, chł. - 215 cm, piłki małe
  • trójki - kl.V - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki: dz. i chł. -210 cm, piłki małe
  • dwójki - kl.IV - boisko 3 x 5 m, wys. siatki: dz. i chł. - 200 cm, piłki małe
  • Dla uczniów klas I - III - zaplanowano SINGLE w rzucankę siatkarską.
 2. Terminy zawodów:
  • kl. I - III dz. i chł. - 04.12.2017.,godz. 13.40
  • kl. IV dz. i chł. - 29.11.2017., godz.13.40
  • kl. V dz. i chł. - 01.12.2017., godz. 13.40
  • kl. VI dz. i chł. - 27.11.2017., godz.13.40 - Pierwszy turniej !!!
  • kl. VII dz. i chł. - 07.12.2017., godz. 14.30
 3. System rozgrywek:
  • preferowany system do dwóch porażek, /możliwy, w zależności od ilości zgłoszonych drużyn system "każdy z każdym"/
  • jeden set grany na czas 6 - 12 minut bez zmian boisk, w przypadku remisu dogrywana akcja do zdobycia punktu
  • młodszy mógł uczestniczyć w zawodach starszych, ale nie odwrotnie tylko w przypadku uzupełnienia składu drużyny.

Cykl turniejów rozpoczęły rozgrywki klas VI - tych dziewcząt i chłopców.

Oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA:
 1. miejsce- Bechta Karina, Leja Karolina, Kusy Wiktoria, Wojnar Kinga
 2. - Czech Wioletta, Hader Wiktoria, Nykiel Magdalena, Urban Weronika
 3. - Foryt Zuzanna, Cisek Urszula, Cisek Izabela, Kochman Agnieszka
 4. - Przybyło Dominika, Golenia Emilia, Boho Dagmara, Kuźniar Oliwia.

  CHŁOPCY:
 1. miejsce - Szpila Szymon, Rokosz Adrian, Szylar Jakub, Szlachcic Dawid
 2. - Nowak Wiktor, Prais Bartosz, Boho Dawid, Maciuła Szymon
 3. - Wawro Bartłomiej, Źrałka Wojciech, Fergisz Radosław, Mach Maksymilian
 4. - Januszyński Jakub, Fergisz Oskar, Szpytman Cyprian, Wal Bartosz
 5. - Cyburt Patryk, Pudło Karol, Gut Bartłomiej, Szylar Szymon
 6. - Pszona Bartosz, Pawul Dominik, Kontek Patryk, Urban Sebastian.

W turnieju wzięło udział 16 dziewczynek, 24 chłopców oraz 10 sędziów - uczniów naszej szkoły. Nad całością czuwały nauczycielki wychowania fizycznego: p. Ewa Hołub oraz p. Marta Stopyra. Bardzo pomocne okazały się p. Jolanta Zadęcka i p. Renata Fergisz. Dziękujemy! Najważniejszą postacią był jednak Mikołaj, który rozdawał słodkości, wykonywał zdjęcia, no i tworzył niezapomniany klimat. Zawody przebiegły w miłej, sportowej atmosferze. Zawodnicy przestrzegali zasad fair - play, gry przyniosły dużo radości.

CELEM TURNIEJU BYŁO POPULARYZOWANIE TEJ PIĘKNEJ DYSCYPLINY SPORTU!!!

Udało się!!!        Gratulacje!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY KL. VI
2016

To dopiero turniej! W dniu 16 grudnia 2016 roku jednocześnie na siatkarskim parkiecie grało 48 zawodników. A do tego drużyna pauzująca i 6 sędziów, tym razem uczniów ZS w Żołyni, były siatkarz i siatkarki, o których z sentymentem wciąż ciepło myślimy. Gry "czwórkowe, to przecież już poważne wyzwanie.

Atmosfera jak z bajki, no i do tego te stroje!!! Nawet baletnicy. Po prostu cudownie!

W takim klimacie nawet Mikołajowy cukierek smakuje "inaczej". Gry bardzo ciekawe i zacięte, ale z zachowaniem wszelkich sportowych reguł. Ręka na powitanie, na pożegnanie to już odruch. Kilka kontuzji nie popsuło atmosfery, ból przychodził po turnieju ( jak u "rasowych" sportowców).

A wyniki? Oto one:

  DZIEWCZĘTA:
 • 1.Urban Andżelika, Rejman Natalia, Stopyra Aneta, Przybyło Dominika
 • 2.Peszek Martyna, Pliś Natalia, Stopyra Ewa, Bechta Gabriela
 • 3.Kochman Agnieszka, Rewer Milena, Foryt Zuzanna, Cisek Urszula
 • 4.Niemiec Aniela, Kasprzyk Zofia, Mach Martyna, Nowakowska Otylia
 • 5.Burda Zuzanna, Pasternak Gosia, Dziurzyńska Zuzanna, Baran Aleksandra
 • 6.Ornat Paulina, Burek Alicja, Kwoszcz Martyna, Nykiel Magdalena.
  CHŁOPCY:
 • 1.Szpila Piotr, Szpila Fabian, Sroczyk Kamil, Urban Jacek, Słupek Bartosz
 • 2.Panek Łukasz, Kuca Kacper, Wilczek Marek, Lorenc Bartosz
 • 3.Tokarz Sebastian, Filip Mateusz, Pelc Arkadiusz, Mąka Kacper
 • 4.Koczman Kacper, Ożóg Emil, Rewer Przemysław, Węgrzyn Filip
 • 5.Szpila Szymon, Kłak Kamil, Tokarz Damian, Lorenc Jakub, Podolec Kacper, Urban Kacper
 • 6.Niemiec Rafał, Niemiec Kornel, Nowak Sebastian, Bzdek Jakub
 • 7.Kontek Patryk, Czech Jakub, Pawul Dominik, Pszona Bartosz.

To był ostatni Turniej Mikołajkowy w tym roku. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia tych imprez. W szczególny sposób dziękuję p. Janowi Jabłońskiemu, który nie na saniach, ale rowerem przyjeżdża na te turnieje, od początku ich istnienia nam towarzyszy, prowadzi fotokronikę zawodów.

Wszystkim sportowcom, ich Rodzinom, wiernym kibicom i ludziom dobrej woli życzę Wesołych Świąt, szczęśliwego Nowego Roku, pełnego dobrych emocji i miłych spotkań, niezapomnianych wrażeń i dużo, dużo prawdziwej MIŁOŚCI!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY KL. V
2016

Z niecierpliwością czekaliśmy na dzień 9 grudnia 2016 roku. To w tym dniu rozegrany został Turniej Mikołajkowy dla uczniów kl. V - tych. Regulamin dopuszcza młodszych do rozgrywek i to okazało się bardzo emocjonujące, gdyż młodsi pokonali starszych.

A oto szczegółowe wyniki.

  DZIEWCZĘTA:
 • 1.Leja Karolina, Wojnar Kinga, Bechta Karina
 • 2.Kochman Agnieszka, Rewer Milena, Foryt Zuzanna
 • 3.Leja Dominika, Hader Wiktoria, Czech Wioletta
 • 4.Urban Weronika, Nykiel Magdalena, Burek Alicja
  CHŁOPCY:
 • 1.Kłak Kamil, Lorenc Jakub, Szpila Szymon
 • 2.Maciuła Szymon, Prajs Bartosz, Nowak Wiktor
 • 3.Sroczyk Paweł, Szylar Jakub, Rokosz Adrian
 • 4.Cyburt Patryk, Puzio Tomasz, Pudło Karol
 • 5.Bocho Dawid, Wawro Bartłomiej, Fergisz Radosław, Weremiński Mateusz
 • 6.Pszona Bartłomiej, Kontek Patryk, Pawul Dominik,
 • 7.Kielar Hubert, Ziemniak Adrian, Tomczyk Igor.

Niezapomnianą atmosferę tych zawodów stworzyli zawodnicy i zawodniczki nie tylko poprzez dobrą grę, zachowania "fair play", ale także ciekawe stroje, których przygotowanie zawdzięczamy rodzicom i dziadkom.

DZIĘKUJEMY!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY KL. IV
2016

W dniu 2 grudnia 2016 roku w hali ZS w Żołyni odbył się kolejny Turniej Mikołajkowy, tym razem przeznaczony dla uczniów klas IV - tych. Dziewczęta i chłopcy z całej gminy zebrali się, by w grach dwójkowych "bawić się" siatkówką.

"Zabawa" ta była jednak pełna emocji i ciekawych "potyczek". Wyniki sportowych zmagań przedstawiają się następująco:

  DZIEWCZĘTA:
 • 1.Lorenc Aleksandra, Piątek Ewelina
 • 2.Wawrzaszek Malwina, Janusz Klaudia
 • 3.Bocho Dagmara, Piersisk Dominika
 • 4.Tokarz Izabela, Kulpa Paulina
 • 5.Kochman Nikola, Gurga Anna
 • 6.Krówka Sylwia, Kościółek Wiktoria
 • 7.Lic Magdalena, Marcinek Karolina
 • 8.Nicpoń Magdalena, Urban Zuzanna
 • 9.Wojtowicz Maryla, Tabin Zofia
 • 10.Fus Martyna, Kochman Elżbieta
 • 11.Borcz Weronika, Kraska Martyna.
  CHŁOPCY:
 • 1.Lorenc Jakub, Kłak Kamil
 • 2.Fergisz Oskar, Januszyński Jakub
 • 3.Linek Krystian, Żaba Konrad
 • 4.Buszta Kacper, Bzdek Patryk
 • 5.Podolec Kacper, Tokarz Damian
 • 6.Bzdek Dawid, Filip Łukasz
 • 7.Marek Konrad, Krawczyk Kacper
 • 8.Kulka Miłosz, Moskal Jakub
 • 9.Dziurzyński Dawid, Fus Łukasz
 • 10.Fus Kamil, Służały Bartosz

22 zawodniczki oraz 20 zawodników na parkiecie to fajny widok, jeszcze lepszy klimat, a najmilsze będą wspomnienia za "jakiś" czas.

Do tego trzeba dodać 14 sędziów, którym należą się wyjątkowe brawa za dobre sędziowanie, a czasem nawet bieganie do stolika sędziowskiego, by zdążyć na czas. Brawo, brawo, brawo! NO, oczywiście jeszcze Mikołaj wraz z cukierkami i czekoladowymi mikołajami, choinkami, czuła opieka trenerów i możemy sobie wyobrazić klimat tych zawodów. BYŁY SUPER!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY KL. I - III
2016

W dniu 25 listopada 2016 roku w hali ZS w Żołyni odbył się Mikołajkowy Turniej rzucanki siatkarskiej kl. I - III.

W rozgrywkach udział wzięli uczniowie SP 2 w Żołyni, SP w Brzózie Stadnickiej oraz SP 1 w Żołyni. Łącznie 26 dziewczynek i 38 chłopców. Sędziowało 12 uczniów SP 1 w Żołyni. Najważniejszym gościem turnieju był oczywiście Mikołaj, w postać którego wcielił się p. Jan Jabłoński - prawdziwy przyjaciel dzieci i dobry "duch" tych zawodów. Nad całością czuwali nauczyciele p. Marta Stopyra oraz p. Grzegorz Fus.

Wyniki przedstawiają się następująco:

  DZIEWCZĘTA:
 • 1.Wal Gabriela
 • 2.Węgrzyn Maja
 • 3.Mączka Julia
 • 4.Jarosz Anna
 • 5.Przybyło Martyna
 • 6.Wilczek Dominika
 • 7.Cedzidło Marlena
 • 8.Drozd Liliana
 • 9.Piela Roksana
 • 10.Grabarz Amelia
 • 11.Sierżęga Weronika
 • 12.Fus Wiktoria
 • 13.Cisek Izabela
 • 14.Fus Martyna
 • 15.Czech Martyna
 • 16.Krowicka Amelia
 • 17.Sarna Sara
 • 18.Nowak Ewa
 • 19.Benedyk Anna
 • 20.Łukasik Oliwia
 • 21.Gut Wiktoria
 • 22.Natońska Natasza
 • 23.Kochman Oliwia
 • 24.Wróbel Julia
 • 25.Urban Weronika
 • 26.Fergisz Oliwia

  CHŁOPCY:
 • 1.Dąbek Hubert
 • 2.UrbanBartosz
 • 3.Leja Kacper
 • 4.Bechta Wiktor
 • 5.Sroczyk Bartosz
 • 6.Dyrda Szymon
 • 7.BejsterMarcin
 • 8.Krowicki Michał
 • 9.Selwa Jakub
 • 10.Krzyżak Krzysztof
 • 11.Filip Mateusz
 • 12.Leja Karol
 • 13.Lizak Krystian
 • 14.Rydzik Bartosz
 • 15.Urban Hubert
 • 16.Kochman Nikolas
 • 17.Biały Krystian
 • 18.Nowicki Kamil
 • 19.Kuca Sebastian
 • 20.Glac Michał
 • 21.Naróg Konrad
 • 22.Hodysz Aleksander
 • 23.Rejman Łukasz
 • 24.Stafa Adrian
 • 25-38.Nowak Seweryn, Kulpa Łukasz, Karwicki Dominik, Fergisz Szymon, Natoński Euzebiusz, Nicpoń Maksymilian, Hanejko Kacper, Mach Wojciech, Urban Michał, Polak Dawid, Łukasik Jakub, Bajster Maciej, Leja Bartosz, Kościelniak Ksawier.

Był to pierwszy z cyklu czterech turniejów Mikołajkowych. Gratulujemy zawodnikom, którzy uplasowali się na wysokim miejscu, ale także pozostałym, gdyż wspaniale się spisali. Stworzyli miłą atmosferę, a to przecież jest najważniejsze!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

Zaproszenie

Zarząd gminny szkolnego związku sportowego w Żołyni
oraz Szkoła podstawowa nr 1
zapraszają
wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Żołynia do udziału

w MIKOŁAJKOWYM TURNIEJU MINI - PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW.

Szczegóły techniczne:

 1. Zasady i uczestnictwo:
  • czwórki - kl.VI - rocznik 2004 - boisko 7 x 7 m, wys. siatki: dz. - 215, chł. - 215 cm, piłki małe
  • trójki - kl.V - rocznik 2005 - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki: dz. i chł. -210 cm, piłki małe
  • dwójki - kl.IV - rocznik 2006 - boisko 3 x 5 m, wys. siatki: dz. i chł. - 200 cm, piłki małe
  • dla uczniów klas I - III - planowane są SINGLE w rzucankę siatkarską.

 2. Terminy zawodów:
  • kl. I - III - 25.11.2016.,godz. 13.40
  • dwójki dz. i chł. - 02.12.2016., godz.13.40
  • trójki dz. i chł. - 09.12.2016., godz. 13.40
  • czwórki dz. i chł. - 16.12.2016., godz.13.40

 3. System rozgrywek:
  • preferowany system do dwóch porażek, /możliwy, w zależności od ilości zgłoszonych drużyn system "każdy z każdym"/
  • jeden set grany na czas 6 - 10 minut bez zmian boisk, w przypadku remisu dogrywana akcja do zdobycia punktu
  • nie ma przerw dla odpoczynku
  • młodszy może uczestniczyć w zawodach starszych, ale nie odwrotnie.

 4. Potwierdzenia ilości startujących zawodników prosimy dokonać u p. Marty Stopyry (tel.17/2243012)

Organizator zastrzega sobie możliwość niewielkich zmian w organizacji zawodów.

CELEM TURNIEJU JEST POPULARYZOWANIE TEJ PIĘKNEJ DYSCYPLINY SPORTU!!!

Do góry   

Dzień Dziecka I Sportu Szkolnego 2016

1 czerwca to wyjątkowy dzień. Nawet, jeśli mamy trochę więcej niż 7, 8, 9, czy 10 lat - to i tak jesteśmy dziećmi i z radością dziecięcą próbujemy iść przez świat.

Tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego obchodzony był pod hasłem " Jedz owoce i warzywa, po nich zdrowia, sił przybywa". A oto program:

  1. DOWOLNA PREZENTACJA LOSOWO WYBRANEGO OWOCU/WARZYWA:
 • wygląd (PRZEBRANIE JEDNEJ OSOBY )
 • walory smakowe
 • wartości odżywcze
 • zastosowanie.
  Kryteria oceny prezentacji:
 • materiał rzeczowy
 • ciekawa forma prezentacji
 • element zaskoczenia!
  2. REKLAMA OWOCU/ WARZYWA.
 • hasła reklamowe
 • plakaty
 • inne.
  Kryteria oceny reklamy:
 • piękno mowy ojczystej
 • estetyka wykonania
 • pomysłowość!!!
  3. UTWÓR LITERACKI, MUZYCZNY ZACHĘCAJĄCY DO SPOŻYCIA DANEGO OWOCU/ WARZYWA.
 • grupowa lub indywidualna prezentacja wiersza, piosenki lub innego utworu tematycznie związanego z wybranym owocem/ warzywem.
  Kryteria oceny:
 • treść utworu
 • sposób wykonania
 • choreografia
 • ilość osób biorących udział w wykonaniu.
  4. ZABAWY SPORTOWE.

UWAGA:
KOLOR WARZYWA/ OWOCU OBOWIĄZYWAŁ WSZYSTKICH UCZNIÓW DANEJ KLASY JAKO KOLOR DOMINUJĄCY STROJU UCZNIA (ŁĄCZNIE Z WYCHOWAWCĄ!!!)

Wszystkie klasy przygotowały się "na medal". Rywalizację generalną wygrała klasa V a. II miejsce zajęła VI a. Przyznać jednak należy, że wszyscy bawili się świetnie. Wszystkim należą się wielkie brawa. Brawo! Brawo! Brawo!

Marta Stopyra   

Do góry   

Finał Ogólnopolski Ims W Szachach Drużynowych

W dniach od 15 do 18 maja w malowniczej miejscowości Pokrzywna , woj. opolskie odbyły się zawody ogólnopolskie Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych.

Województwo podkarpackie reprezentowały trzy szkoły: z pierwszego miejsca w województwie - Pilzno, z drugiego - Rudnik nad Sanem orazz trzeciego - SP 1 w Żołyni.

Drużyna naszej szkoły występowała w składzie: I szachownica - Szpila Piotr, II - Szpila Szymon, III - Tokarz Sebastian, IV - Tokarz Izabela. Opiekun grupy - Marta Stopyra.

Nasze sportowe zmagania rozpoczęły się od rundy ze szkołą w Rybniku1,5 - 2,5. Runda druga ze szkołą w Szybowicach przyniosła zwycięstwo 4 - 0.Kolejna runda ze szkołą w Poznaniu dała porażkę 1,5 - 2,5. Runda czwarta to spotkanie z katolicką szkołą w Olsztynie i zwycięstwo 2,5 - 1,5. W dalszej kolejności przegraliśmy 1,5 - 2,5 ze szkołą w Opolu. Runda szósta to trudne zmagania ze szkołą w Zbąszyniu i remis 2,0 - 2,0. Następnie rywalizacja ze szkołą w Bytnicy przyniosła porażkę 1,5 - 2,5. Nasi zawodnicy pięknie zagrali w rundzie ósmej ze szkołą w Dalachowie zwyciężając 3,0 - 1,0. Niestety w rundzie dziewiątej zabrakło nam szczęścia. Szkoła w Suwałkach wygrała 2,5 - 1.5. Piękna gra wszystkich zawodników przełożyła się na piękny wynik rundy dziesiątej 4,0 - 0,0 ze szkołą w Kuniowie. Ostatni akord sportowych zmagań to remis 2,0 - 2,0 ze szkołą we Wrocławiu.

W klasyfikacji końcowej szkół na 34 startujące zespoły nasza reprezentacja zajęła 24 miejsce. Przed turniejem punkty rankingowe dały nam 25 pozycję. Wynik został o jedno miejsce poprawiony - możemy to uznać za sukces!!!

Oprócz klasyfikacji generalnej szkół, prowadzona była klasyfikacja indywidualna zbiorowa oraz na poszczególnych szachownicach. I tak na 153 zawodników w turnieju nasi zajęli kolejno: Tokarz Izabela - 6 miejsce, Szpila Piotr - 39 miejsce, Szpila Szymon - 82 miejsce, Tokarz Sebastian - 110 miejsce.

Największą niespodziankę sprawiła nam Izabela Tokarz, która na czwartej szachownicy zajęła I miejsce i możemy jej nadać tytuł MISTRZYNI POLSKI CZWARTEJ SZACHOWNICY.

Gratulujemy zawodnikom oraz ich rodzicom. To dzięki zaangażowaniu najbliższych dzieci tak pięknie się rozwijają, mają pasję, poznają życie z tej piękniejszej strony.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym wyjazd na zawody ogólnopolskie był możliwy.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA!!!

To przecież początek drogi…   
Marta Stopyra   

Do góry   

Finał XVII Indywidualnych Szachowych Mistrzostw Szkół Podstawowych Województwa Podkarpackiego

W dniu 8 czerwca 2016 roku w Górnie zostały rozegrane indywidualne szachowe mistrzostwa szkół podstawowych województwa podkarpackiego.

Eliminacje powiatowe dały awans na te zawody następującym zawodnikom naszej szkoły:

 • Izabela Tokarz - kat. dz. kl. I - III ( I miejsce w powiecie)
 • Damian Tokarz - kat. chł. kl. I - III ( I miejsce w powiecie)
 • Piotr Szpila - kat. chł. kl. IV - VI ( I miejsce w powiecie)
 • Sebastian Tokarz - kat. chł. kl. IV - VI ( II miejsce w powiecie)

Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Tempo gry dla zawodnika wynosiło 10 minut na partię. Wyniki przedstawiają się następująco:

 • Izabela Tokarz - II miejsce/34
 • Damian Tokarz - XVII/54
 • Piotr Szpila - VI/42
 • Sebastian Tokarz - XXVI/42

To był trudny turniej dla zawodników. Dali jednak radę. Bardzo się cieszymy. Ponownie gratulujemy zawodnikom i rodzicom. Ich zainteresowanie jest bezcenne.

Zachęcamy do gry w szachy!!!

Marta Stopyra   

Do góry   

Szkolny Turniej "Siatkarskie MIXTY"

W dniu 15 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się bardzo ciekawy turniej mini - piłki siatkowej par mieszanych, tzw. MIXTY.

W ZAWODACH WZIĘŁO UDZIAŁ 14 PAR.

  A oto wyniki:
 1. Pac Amelia, Hader Arkadiusz
 2. Janusz Marlena, Fus Bartosz
 3. Kochman Aleksandra, Korgol Bartłomiej
 4. Urban Weronika, Ziemniak Adrian
 5. Dziuba Kinga, Boguszewski Wojciech
 6. Szpilka Gabriela, Wach Kacper
 7. Peszek Martyna, Kochman Kacper
 8. Hader Wiktoria, Tomczyk Igor
 9. Pliś Natalia, Nowak Sebastian
 10. Nykiel Magdalena, Rewer Przemysław
 11. Kochman Agnieszka, Sroczyk Paweł
 12. Cisek Urszula, Puzio Tomasz
 13. Kasprzyk Zofia, Ożóg Emil
 14. Leja Dominika, Cyburt Patryk

Rywalizacja była bardzo emocjonująca, zwłaszcza o pierwsze miejsce. Gratulacje należą się jednak wszystkim uczestnikom!!! Brawo!!!

Marta Stopyra   

Do góry   

Turniej tenisa stołowego

W dniu 12 luty 2016. w Żołyni odbyły się Powiatowe IMS w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców o mistrzostwo powiatu łańcuckiego zgodnie z Kalendarzem Szkolnych Imprez Sportowych na rok szk. 20015/16

W zawodach wzięło udział 6 drużyn dziewcząt i 7 drużyn chłopców ,łącznie 30 zawodniczek i zawodników z Powiatu. Zastosowano system "każdy z każdym" w dwóch grupach, następnie rozegrano mecze półfinałowe i finały. A oto uzyskana kolejność :

  Dziewczęta:
 1. SP Wysoka - op. Andrzej Wyszyński
 2. SP Wydrze - op. Zbigniew Ożóg
 3. SP Markowa - op. Mirosław Bącal
 4. SP Białobrzegi - op. Damian Lic
 5. SP Żołynia Nr 1 - op. Marta Stopyra
 6. SP Żołynia Nr 2 - op. Jolanta Zadęcka
  Chłopcy:
 1. SP Wola Mała - op. Andrzej Inglot
 2. SP Korniaktów Północny - op. Damian Lic
 3. SP Wysoka - op. Andrzej Wyszyński
 4. SP Wydrze - op. Zbigniew Ożóg
 5. SP Żołynia Nr 1 - op. Marta Stopyra
 6. SP Markowa - op. Mirosław Bącal
 7. SP Żołynia Nr 2 - op Jolanta Zadęcka

Zwycięskie zespoły otrzymały pucharki za I, II i III miejsce , a wszystkie startujące drużyny dyplomy PW SZS.

Do góry   

Wdzięczność to pamięć serca

Pani Stefania Mirowicz ( z domu Woś) urodziła się 10 listopada 1924 roku w Węgliskach, zmarła 5 listopada 2015 roku w Żołyni. Wykształcenie zdobyła w Szkole Powszechnej w Węgliskach (do klasy czwartej) , Szkole Powszechnej w Rakszawie (do klasy siódmej), Państwowym Gimnazjum Kupieckim w Stanisławowie (z powodu wybuchu II wojny światowej ukończyła tylko pierwszą klasę). Od 1943 roku uczęszczała na wieczorowe zespoły tajnego nauczania Gimnazjum Ogólnokształcącego. W tym samym roku ukończyła klasę pierwszą, natomiast w 1944 roku klasy drugą i trzecią. W 1945 roku została przyjęta do klasy czwartej Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Żeńskiego ss. Boromeuszek w Łańcucie , gdzie zdała egzamin dojrzałości w 1947 roku. Kwalifikacje nauczycielskie uzyskała na Państwowym Kursie Nauczycielskim w Rzeszowie w 1949 roku.

Pracę jako nauczyciel rozpoczęła 1 września 1947 roku w Szkole Podstawowej w Zmysłówce. Po dwu i pół miesiącach została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 3 w Rakszawie, gdzie pracowała do 31 sierpnia 1951 roku. Od 1 września 1951 roku uczyła w Zbiorczej Szkole Gminnej w Żołyni, od 1 września 1985 roku do momentu przejścia na emeryturę - 31 sierpnia 1994 roku, w Szkole Podstawowej nr 1 w Żołyni.

Za swą ciężką pracę otrzymała następujące medale i odznaczenia:

 • Złoty Krzyż Zasługi (12 marca 1975 roku),
 • Medal Zasłużonej Matce (26 maja 1978 roku),
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej (14 lipca 1978 roku),
 • Odznaczenie Zasłużony Opiekun Koła PCK (1 października 1979 roku),
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (15 września 1982 roku).

Za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej 8 marca 1979 roku wręczono Pani Stefanii Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania.

Miałem przyjemność być uczniem Pani Stefanii Mirowicz. Była wspaniałym człowiekiem, wychowawczynią o ogromnie wrażliwym sercu, nauczycielką z powołaniem i pasją. Zawsze ofiarna, życzliwa, pogodna, dla każdego znalazła ciepłe słowo. Ciekawością życia i świata potrafiła zarazić innych. Teraz pozostały tylko wspomnienia i pamięć serca …

Opracował: p. Paweł Leja   

Do góry   

TURNIEJE MIKOŁAJKOWE KL. IV- VI 2015

Turnieje Mikołajkowe klas IV - VI, jak co roku rozgrywane są wg. wcześniejszych ustaleń.

Szczegóły techniczne:

  1.Zasady i uczestnictwo:
 • czwórki - kl.VI - rocznik 2003 - boisko 7 x 7 m, wys. siatki: dz. - 215, chł. - 215 cm, piłki małe
 • trójki - kl.V - rocznik 2004 - boisko 4,5 x 7 m, wys. siatki: dz. i chł. -210 cm, piłki małe
 • dwójki - kl.IV - rocznik 2005 - boisko 3 x 5 m, wys. siatki: dz. i chł. - 200 cm, piłki małe
  2.Terminy zawodów:
 • dwójki dz. i chł. - 01.12.2015., godz.13.40
 • trójki dz. i chł. - 04.12.2015., godz. 13.40
 • czwórki dz. i chł. - 08.12.2015., godz.13.40
  3.System rozgrywek:
 • preferowany system do dwóch porażek, /możliwy, w zależności od ilości zgłoszonych drużyn system "każdy z każdym"/
 • jeden set grany na czas 8 - 10 minut bez zmian boisk, w przypadku remisu dogrywana akcja do zdobycia punktu
 • nie ma przerw dla odpoczynku
 • młodszy może uczestniczyć w zawodach starszych, ale nie odwrotnie.

Rywalizacja sportowa przyniosła wiele niespodzianek. A oto wyniki:

ii turniej mikołajkowy mps dz. i chł. kl. iv
"dwójki"
01.12.2015.

  WYNIKI W KAT. DZIEWCZĄT:
 1. Nykiel Magdalena, Urban Weronika
 2. Leja Dominika, Hader Wiktoria
 3. Cisek Urszula, Foryt Zuzanna
 4. Kochman Agnieszka, Rewer Milena
 5. Kwoszcz Martyna, Kwoszcz Martyna
  WYNIKI W KAT. CHŁOPCÓW:
 1. Szpila Szymon, Tomczyk Igor
 2. Kielar Hubert, Ziemniak Adrian
 3. Rokosz Adrian, Sroczyk Paweł
 4. Czech Jakub, Kontek Patryk
 5. Szylar Jakub, Nowak Hubert

iii turniej mikołajkowy mps dz. i chł. kl. v
"trójki"
04.12.2015.

  WYNIKI W KAT. DZIEWCZĄT:
 1. Urban Andżelika, Rejman Natalia, Stopyra Aneta
 2. Peszek Martyna, Niemiec Aniela, Burda Zuzanna
 3. Plis Natalia, Bechta Gabriela, Lizak Alicja
 4. Leja Karolina, Wierzbińska Aleksandra, Wal Natalia
 5. Stopyra Ewa, Pasternak Małgorzata, Ornat Paulina
 6. Mach Martyna, Bajster Nikola, Kasprzyk Zofia
  WYNIKI W KAT. CHŁOPCÓW:
 1. Sroczyk Kamil, Szpila Fabian, Urban Jacek
 2. Szpila Piotr, Filip Mateusz, Tokarz Sebastian
 3. Ożóg Emil, Rewer Przemysław, Kochman Kacper
 4. Panek Łukasz, Lorenc Bartłomiej, Piersiak Adrian

iv turniej mikołajkowy mps dz. i chł. kl. vi
"czwórki"
08.12.2015.

  WYNIKI W KAT. DZIEWCZĄT:
 1. Pac Amelia, Janusz Marlena, Peszek Martyna, Kochman Aleksandra
 2. Przybyło Aleksandra, Urban Andżelika, Buszta Honorata, Jagustyn Aleksandra
 3. Urban Aleksandra, Leja Andżelika, Filip Andżelika, Bechta Wiktoria
 4. Leja Karolina, Leja Natalia, Cedzidło Gabriela, Zipser Paulina
 5. Naróg Paulina, Stopyra Aneta, Rejman Natalia, Mach Weronika
 6. Dziuba Kinga, Sander Katarzyna, Kulpa Magdalena, Mach Martyna
 7. Młynek Magdalena, Szpilka Gabriela, Bechta Gabriela, Lizak Alicja
  WYNIKI W KAT. CHŁOPCÓW:
 1. Szpila Fabian, Szpila Piotr, Urban Jacek, Sroczyk Kamil
 2. Filip Bartosz, Kuras Ernest, Wawrzaszek Kacper, Wach Kacper
 3. Hader Arkadiusz, Korgol Bartłomiej, Boguszewski Wojciech, Pawul Nikodem
 4. Tołpa Jakub, Piechuta Maciej, Młynek Patryk, Czerwonka Karol

Emocje były wielkie i towarzyszyły do ostatnich meczy, bowiem na zwycięzców czekały piękne, specjalnie na tę okazję przygotowane medale. Dla wszystkich "Mikołaj" przyniósł słodkości.

Łącznie w trzech turniejach kl. IV - VI udział wzięło 95 zawodników oraz 28 sędziów. "Mikołajowi" (p. J. Jabłoński) towarzyszyła ekipa pomocników: Kasprzyk Zofia, Foryt Zuzanna, Pliś Natalia. Za Ich trud serdecznie dziękujemy.

Nad całością czuwali p. Grzegorz Fus oraz p. Marta Stopyra.

Drogi "Mikołaju" - mam nadzieję, że spotkamy się znów za rok!!!

Marta Stopyra   

Do góry   

I MIKOŁAJKOWY TURNIEJ MPS DZ. I CHŁ. KL. I - III
"RZUCANKA SIATKARSKA"
27.11.2015.

Rozpoczęliśmy kolejną edycję " Turniejów Mikołajkowych" w r. szk. 2015/2016. Tradycyjnie w pierwszym turnieju wystąpili najmłodsi, tzn. uczniowie kl. I - III w kategorii dziewcząt oraz chłopców ze wszystkich szkół podstawowych gminy Żołynia. Na siatkarskim parkiecie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żołyni, Szkoły Podstawowej w Brzózie Stadnickiej oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni.

Wyniki dziewcząt przedstawiają się następująco:
1.Kochman Nikola
2.Fus Magdalena
3.Gurga Anna
4.Piątek Ewelina
5-6.Baran Natalia, Lorenc Aleksandra
7-8.Boho Dagmara, Tabin Zofia
9-12.Kulpa Paulina, Borcz Weronika, Krówka Sylwia, Węgrzyn Maja
13-16.Wawrzaszek Malwina, Piersiak Dominika, Cedzidło Marlena, Wal Gabriel
17-24.Cisek Izabela, Mączka Julia, Urban Zuzanna( SP 1), Fus Martyna( SP 1), Natońska Natasza, Kościółek Wiktoria, Przybyło Martyna, Wilczek Dominika
25-32.Grabarz Amelia, Krowicka Amelia, Lic Magdalena, Tokarz Izabela, Tryniecka Paulina, Fus Wiktoria, Sarna Sara, Wojtowicz Maryla
33-36.Fus Martyna(SP 2), Piela Roksana, Nicpoń Magdalena, Urban Zuzanna ( SP 2)

A oto wyniki chłopców:
1.Kłak Kamil
2.Lorenc Jakub
3.Żaba Konrad
4.Tokarz Damian
5-6.Leja Jacek, Bzdek Patryk
7-8.Sroczyk Bartłomiej, Buszta Kacper
9-12.Fergisz Oskar, Tokarz Szymon, Podolec Kacper, Filip Hubert
13-16.Bechta Wiktor, Lizak Krystian, Filip Łukasz, Krzyżak Rafał
17-24.Mach Szymon, Dyrda Szymon, Noga Maksymilian, Bester Marek, Leja Bartosz, Leja Karol, Leja Kacper, Rejman Łukasz
25-32.Fergisz Szymon, Trąd Bartłomiej, Filip Bartłomiej, Moskal Jakub, Stopyra Adrian, Brzezicki Łukasz, Gut Hubert, Natoński Euzebiusz
33-42.Kulka Miłosz, Dąbek Hubert, Kościelniak Nikodem, Polak Dawid, Urban Kacper, Selwa Jakub, Rydzik Bartłomiej, Panek Bartłomiej, Gut Bartosz, Urban Bartosz.

Na zwycięzców czekały piękne medale, a dla wszystkich Mikołaj przyniósł słodkości.

Łącznie w turnieju wzięło udział 78 zawodników oraz 12 sędziów - uczniów SP 1 w Żołyni. W postać Mikołaja wcielił się przyjaciel dzieci i młodzieży - p. Jan Jabłoński. Pomocnikami zostały: anioł- Kasprzyk Zofia, mały Mikołaj - Pliś Natalia. Nad organizacją turnieju czuwali: p. Grzegorz Fus oraz p. Marta Stopyra.

Dodać należy, iż cały turniej przebiegał w miłej, sportowej i przyjacielskiej atmosferze. Uczmy się dobrych zachowań każdego dnia.

"Święty Mikołaj" jest patronem dzieci, rybaków oraz więźniów, jest przyjacielem biednych i opiekunem nieszczęśliwych. Może i Ty zostaniesz jego pomocnikiem na Ziemi?!!!

Opracowała: p. Marta Stopyra   

Do góry   

Uroczystość pasowania na ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 w Żołyni

W dniu 26 października w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Nasi najmłodsi uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Żołyni.

Podczas akademii pierwszoklasiści zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych tygodniach nauki w szkole. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także tańczyli.

Po programie artystycznym dyrektor szkoły p. Janusz Dziurzyński uroczyście pasował uczniów, którzy ślubowali " (...) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. (...)".

Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki, zakładki do książek od pani bibliotekarki oraz słodkie niespodzianki od rodziców. Po części oficjalnej pierwszaki udały się do swoich klas na poczęstunek.

Od tej chwili pierwszaki są pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

Opracowała: p. Monika Rupar   

Do góry   

SZKOLNY TURNIEJ MINI - PIŁKI NOŻNEJ

26 maja 2015 roku na boisku "Orlik" przy Szkole Podstawowej nr 1 w Żołyni odbyły się eliminacje międzyklasowe szkolnego turnieju mini - piłki nożnej. Obowiązywał regulamin:

 1. Klasę reprezentować mogli wszyscy uczniowie, określona była tylko ilość zawodników na boisku: 5+ bramkarz.
 2. Zmiany były lotne w dowolnej ilości.
 3. Wymagany jednolity kolor koszulek dla zawodników grających.
  Wyniki:
 • IVa x IVb    1:3
 • Va x Vb    8:0
 • VIa x VIb    4:1

W finale zawodów, który odbył się 16 czerwca drużyny zagrały systemem "każdy z każdym" 2 x 15 minut.

  Wyniki rywalizacji finałowej przedstawiają się następująco:
 • IVb x Va    2:6
 • Va x VIa    0:3
 • IVb x VIa    3:9

I m - VIa
II m - Va
III m - IVb

Wspaniale spisali się kibice poszczególnych klas. Na wyróżnienie zasługują jednak sportowcy Va , którzy przygotowali najpiękniejsze stroje meczowe oraz dopasowane kolorystycznie stroje swoich kibiców. Dodać należy, że to była jedyna klasa ze swoją "żywą" maskotką.

Zabawa była świetna. Gra bardzo emocjonująca. Zdobyty puchar imponujących rozmiarów. Cóż jeszcze dodać? Jedynie to, iż mam nadzieję na powtórzenie zabawy w przyszłym roku.

Gratuluję. Wszyscy jesteście zwycięzcami!!!

Opracowała: p. Marta Stopyra   

Do góry   

KU PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY ODDALI ŻYCIE ZA NASZĄ OJCZYZNĘ!!!

Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i Świętem Niepodległości, dnia 27 października bieżącego roku klasa VI a wraz z wychowawczynią p. Marią Karp wybrała się na miejscowy cmentarz. Na mogile powstańców styczniowych złożyliśmy stroik z kwiatami w biało-czerwonych barwach.Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i chwili zadumy przy pomniku ofiar wojny.

Pobyt w miejscu pamięci dał nam czas na przemyślenia na temat trudnej historii Polski i losu Polaków, którzy walczyli i oddali życie za naszą wolność i pokój. Bohaterskie czyny polskich żołnierzy wzbudziły w nas dumę z tego, że jesteśmy ich rodakami i dały nam lekcję prawdziwego patriotyzmu. W takiej chwili poczuliśmy wdzięczność za życie w wolnej i bezpiecznej Polsce. Myśleliśmy też o tym czy jesteśmy już na tyle dojrzałymi patriotami, że wiemy jak kochać i szanować swoją ojczyznę. Uświadomiliśmy sobie również to, że winniśmy ofiarom wojen modlitwę i pamięć.

"Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci."

Opracowała: Aleksandra Słupek z klasy VI a   

Do góry   

Zadumy nadszedł czas ...

Dnia 31 października odbyła się akademia, z okazji dnia Wszystkich Świętych. Udział w występie brały różne klasy młodsze i starsze. Klasy z nauczania początkowego przedstawiły postacie świętych, a starsi uczniowie recytowali ciekawe wiersze związane z tym świętem. Chór śpiewał wiele ładnych piosenek, a jako wokalistka wystąpiła Karolina Bzdek z klasy 6b. Grała ona także na keabordzie.

Interesującym elementem były zdjęcia wyświetlane z komputera , które zaciekawiły uczniów. Widowni bardzo spodobało się to przedstawienie, dlatego nagrodzili je wielkimi brawami.

Opracowały: Kinga Dziuba, Katarzyna Sander   

Do góry   

Pierwszaki prawdziwymi uczniami

30 października odbyło się pasowanie na ucznia klas pierwszych. Akademię rozpoczęło przemówienie pana dyrektora. Następnie klasy pierwsze zaśpiewały piękne piosenki i wyrecytowały wiersze. Po części artystycznej rozpoczęło się pasowanie. Dzieci podchodziły do pana dyrektora, który układając na ich ramieniu ołówek przyjmował ich do grona uczniów naszej szkoły. Po głównej części akademii pierwszaki otrzymali słowniki ortograficzne od swoich wychowawczyń oraz zakładki do książek od pani bibliotekarki. Akademia zakończyła się rozdaniem przez rodziców słodkich rożków i przejściem każdej klasy do swojej sali, gdzie na uczniów czekał poczęstunek.

Była to piękna uroczystość nie tylko dla pierwszoklasistów, ale także dla ich rodziców.

Opracowały: Aleksandra   

Do góry   

Dzień Edukacji Narodowej i Święto Patrona Szkoły

20 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Nauczyciela i Święta Patrona Szkoły - Świętego Jana Kantego. Przygotowały go klasy piąte.

Przedstawienie składało się z dwóch części. W pierwszej uczniowie przybliżyli nam postać patrona, przedstawiając scenkę z jego życia. W drugiej części odbył się pokaz mody z najnowszą kolekcją ubrań dla nauczycieli. Najbardziej podobały nam się propozycję strojów dla pani od matematyki i pana informatyka. Czas umilały nam piosenki w wykonaniu naszego szkolnego chóru. Na apelu gościliśmy także emerytowanych nauczycieli, którzy kiedyś uczyli w naszej szkole.

Spotkanie zakończyło się rozdaniem kwiatów i przemową pana dyrektora.

Opracowały: Garbysia Wójcik, Daria Brzezicka   

Do góry   

Sezon Sportowy Zakończony !!!

Tak jak się zaczęły, tak też zakończyły rozgrywki sportowe mini- piłki siatkowej dziewcząt z cyklu " Kinder + Sport" 2014 - po prostu PIĘKNIE!!!

W klasyfikacji generalnej klasa VI zajęła VII miejsce w województwie podkarpackim. Do rywalizacji klubowej przystąpiły dziewczęta: Dudek Gabriela, Gąsior Iga, Kątnik Magdalena, Jarosz Patrycja, Fus Gabriela, Dmitrowska Monika, Służały Aleksandra, Urban Sabina.

Zawodniczki reprezentujące naszą szkołę na poziomie klasy V - ej : Piekło Paulina, Domagała Roksana oraz Wójcik Gabriela w grupie północnej województwa zajęły VIII miejsce i na tym zakończyły rywalizację gier klubowych, gdyż do turniejów finałowych awansowało 6 drużyn z grupy północnej i 6 - z grupy południowej.

Wspaniałym wynikiem mogą poszczycić się zawodniczki z klasy IV - ej Amelia Pac oraz Kinga Bagienko. Do turniejów finałowych wyszły z pierwszego miejsca w grupie północnej. Pierwszy turniej finałowy odbył się w Stalowej Woli i tam zajęły III miejsce. Drugi turniej finałowy został rozegrany w Przemyślu, dziewczęta uplasowały się tam na II miejscu. W klasyfikacji generalnej zajęły III miejsce i uzyskały awans na zawody ogólnopolskie w Drzonkowie k. Zielonej Góry.

To wspaniały wynik. Serdecznie gratulujemy!!! No, po prostu PIĘKNIE!!!!

Wszystkim zawodniczkom życzę udanych wakacji i tego, by nadal było PIĘKNIE w ich życiu.

Marta Stopyra   

Do góry   

Regulamin międzyszkolnego konkursu o tytuł
"MISTRZA JĘZYKA ANGIELSKIEGO GMINY
ŻOŁYNIA DLA KLAS V i VI"

 1. Założenia ogólne konkursu:
  • konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V i VI,
  • w konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy żołynia uczący się języka angielskiego.

 2. Cele konkursu:
  • pogłębianie wiadomości, sprawności i umiejętności językowych,
  • motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego,
  • poszerzanie wiedzy o krajach anglojęzycznych,
  • rozbudzanie zainteresowań językowych wśród uczniów,
  • nakłanianie do samodzielnego zdobywania wiedzy,
  • wdrażanie do zasad "zdrowej rywalizacji".

 3. Przebieg konkursu:
  • nauczyciel języka angielskiego danej szkoły w eliminacjach szkolnych wyłaniają 3 uczniów z klasy v oraz 3 uczniów z klasy vi, którzy wezmą udział w etapie gminnym,
  • reprezentanci poszczególnych szkół spotykają się w drugim etapie w drugim tygodniu maja w szkole podstawowej nr 1 im. św. jana kantego w żołyni,
  • każdy z uczestników konkursu napisze test leksykalno - gramatyczny z elementami realioznawstwa krajów anglojęzycznych
  • test, trwający 60 minut, obejmował będzie zakres materiału poszczególnych klas (v i vi),
  • konkurs wygra osoba, która otrzyma największą ilość punktów zarówno w klasie v , jak i vi,
  • zdobywcy tytułu mistrza otrzymają dyplomy i nagrody.

 4. Kryteria oceny:
  • poprawność językowa,
  • prawidłowa pisownia,
  • poprawność gramatyczna,
  • bogactwo leksykalne.

Organizator konkursu: Anna Sadecka nauczyciel języka angielskiego   

Do góry   

wyniki szkolnego etapu konkursu
"BAW SIĘ Z NAMI"
dla klas i - iii
Żołynia, 29.04.2014

  DZIEWCZĘTA:
 1. Foryt Zuzanna, Lizak Alicja (30 pkt.)
 2. Rewer Milena (27)
 3. Mach Martyna (22)
 4. Bechta Gabriela (20)
 5. Rusinek Zuzanna (15)
 6. Kochman Agnieszka (13)
 7. Ornat Paulina (9)
 8. Filip Anna (6)
 9. Dąbek Julia, Kasprzyk Zofia (5)
  CHŁOPCY:
 1. Sroczyk Kamil (52 pkt.)
 2. Pelc Arkadiusz (17)
 3. Szpila Piotr (16)
 4. Szpila Fabian, Giża Jakub (15)
 5. Słupek Bartosz (14)
 6. Tokarz Sebastian, Niemiec Kornel (12)
 7. Natoński Wiktor, Ziemniak Adrian (10)
 8. Urban Jacek, Rewer Przemysław (9)
 9. Kosior Bartosz (7)
 10. Ożóg Emil, Węgrzyn Filip, Filip Mateusz (6)
 11. Tomczyk Jgor, Szpila Szymon, Kochman Kacper, Sierżęga Rafał, Nowak Sebastian (5)

Gratulacje !!!

Nauczyciele prowadzący: Marta Stopyra, Tadeusz Dec   

Do góry   

Finałowy Turniej w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt

W dniu 11 marca br. w Hali Sportowej SP 1 w Żołyni odbył się Finałowy Turniej w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt o mistrzostwo powiatu łańcuckiego w ramach IMS zgodnie z Kalendarzem Szkolnych Imprez Sportowych, wcześniej rozegrano zawody półfinałowe.

W zawodach końcowych wzięło udział 4 drużyny dziewcząt z SP - a oto uzyskane wyniki :

1. SP 2 Łańcut
2. SP Albigowa
3. SP 1 Żołynia
4. SP 2 Łańcut
5. SP 1 Rakszawa
6. SP 1 Żołynia
SP 1 Rakszawa
SP 1 Żołynia
SP 1 Rakszawa
SP Albigowa
SP Albigowa
SP 2 Łańcut
2 : 0 ( 25 : 7, 25 : 17 )
1 : 2 ( 5 : 25, 25 : 21, 7 : 15 )
2 : 0 ( 25 : 9, 25 : 16 )
2 : 1 ( 25 : 6, 18 : 25, 15 : 6
2 : 1 ( 27 : 25, 7 : 25, 15 : 13 )
2 : 1 ( 20 : 25, 25 : 23,15 : 6 )

Tabela końcowa zawodów IMS -mini piłka siatkowa dziewcząt
Powiat Łańcucki w roku szk. 2013/14

1. SP 1 Żołynia
2. SP 2 Łańcut
3. SP 1 Rakszawa
4. SP Albigowa
5. SP 3 Łańcut
6. SP Dąbrówki
7. SP 2 Białobrzegi
8. SP Husów
9. SP 3 Rakszawa
10. SP 2 Rakszawa
11. SP Sonina
6 pkt. 6 : 2 (awans )
5 pkt. 5 : 3
4 pkt. 2 : 5
3 pkt. 3 : 6
op. Marta Stopyra
op. Monika Bieniasz-Noga
op. Janusz Krupczak
op. Alina Szczepańska

Zwycięskie zespoły za I , II i III miejsce otrzymały puchary z PZOPP w Łańcucie, a wszystkie startujące drużyny dyplomy PW SZS w Rzeszowie.

Najlepsze zawodniczki nagrodzone dyplomami:

 1. Gabriela Fus i Magdalena Kątnik - SP 1 Żołynia
 2. Natalia Stropek i Julia Bazan - SP 2 Łańcut
 3. Paulina Wilczek i Kinga Augustyn - SP 1 Rakszawa
 4. Aleksandra Balawejder - SP Albigowa

Zawody przebiegły w miłej sportowej atmosferze.

Do góry   

Finałowy Turniej w Mini Piłce Siatkowej Chłopców

W dniu 14 marca br. w Hali Sportowej SP 1 w Żołyni odbył się Finałowy Turniej w Mini Piłce Siatkowej Chłopców o mistrzostwo powiatu łańcuckiego w ramach IMS zgodnie z Kalendarzem Szkolnych Imprez Sportowych, wcześniej rozegrano zawody półfinałowe.

W zawodach końcowych wzięło udział 5 zespołów chłopców z SP - a oto uzyskane wyniki:

1. SP 1 Rakszawa
2. SP Husów
3. SP 1 Rakszawa
4. SP 3 Łańcut
5. SP Husów
6. SP 1 Rakszawa
7. SP 1 Żołynia
8. SP Husów
9. SP 1 Żołynia
10. SP Albigowa
SP Albigowa
SP 2 Łańcut
SP 1 Żołynia
SP Albigowa
SP 1 Żołynia
SP 3 Łańcut
SP Albigowa
SP 1 Rakszawa
SP 3 Łańcut
SP Husów
2 : 0 ( 25 : 6, 25 : 20 )
1 : 2 ( 19 : 25, 25 : 14, 6 : 15 )
2 : 1 ( 25 : 6, 22 : 25, 15 : 4 )
2 : 1 ( 25 : 18, 7 : 25, 15 : 10 )
1 : 2 ( 25 : 18, 11 : 25, 5 : 15 )
2 : 0 ( 25 : 12, 25 : 17 )
2 : 0 ( 25 : 23, 25 : 21 )
0 : 2 ( 13 : 25, 13 : 25 )
1 : 2 ( 25 : 9, 7 : 25, 11 : 15 )
2 : 0 ( 25 : 22, 25 ; 19 )

Tabela końcowa zawodów IMS -mini piłka siatkowa chłopców
Powiat Łańcucki w roku szk. 2013/14

1. SP 1 Rakszawa
2. SP3 Łańcut
3. SP 1 Żołynia
4. SP Albigowa
5. SP Husów
6. SP Czarna
7. SP 2 Białobrzegi
8. SP 2 Rakszawa
9. SP Sonina
10. SP Markowa
8 pkt. 8 : 1 (awans )
7 pkt. 6 : 5
6 pkt. 6 : 5
5 pkt. 3 : 6
4 pkt. 2 : 8
op. Robert Babiarz
op. Michał Lemańczyk
op. Tadeusz Dec
op. Anna Wyszyńska
op. Tomasz Cierpisz

Zwycięskie zespoły za I , II i III miejsce otrzymały puchary z PZOPP w Łańcucie, a wszystkie startujące drużyny dyplomy PW SZS w Rzeszowie.

Najlepsi zawodnicy nagrodzeni dyplomami indywidualnymi:

 1. Artur Pudło - SP 1 Rakszawa
 2. Szymon Dzwonnik - SP 3 Łańcut
 3. Radosław Stybel - SP 1 Żołynia
 4. Kamil Reizer - SP Albigowa
 5. Jakub Podolec - SP Husów

Zawody przebiegły w miłej sportowej atmosferze.

Do góry   

Regulamin I Gminnego Konkursu Ortograficznego
dla klas III

Inicjatorem i organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św.Jana Kantego w Żołyni.

 • Termin konkursu: 9 kwiecień 2014 rok
 • Miejsce konkursu: Szkoła Podstawowa nr 1 w Żołyni

 • CELE KONKURSU
  1. Pogłębienie znajomości zasad ortograficznych
  2. Doskonalenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce
  3. Rozwijanie zainteresowań polonistycznych, wspieranie uzdolnień uczniów
  4. Promocja uczniów zdolnych
  5. Integrowanie środowisk edukacyjnych gminy.

 • WARUNKI UCZESTNICTWA
  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas III szkół podstawowych z terenu gminy Żołynia.
  2. W konkursie biorą udział uczniowie zgłoszeni przez opiekunów. Każda szkoła ma prawo wytypować do etapu gminnego dwóch uczniów.
  3. W przypadku jeśli w szkole funkcjonuje kilka oddziałów danej klasy, każdy oddział może reprezentować dwóch uczniów.

 • PRZEBIEG KONKURSU
  1. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach:
  2. I etap - szkolny - do 28 marca 2014 roku (piątek) - przeprowadza każda szkoła we własnym zakresie. Sposób eliminacji szkolnych jest dowolny.
  3. II etap - gminny - 9 kwietnia 2014 roku ( środa ) o godz. 11.50 odbędzie się w siedzibie organizatora ( sala nr 18)
 • WYMAGANIA KONKURSOWE
  1. a) dotyczą znajomości zasad interpunkcji oraz pisowni:
  2. wyrazów wielką literą;
  3. wyrazów z "ó" wymiennym i niewymiennym;
  4. wyrazów z "rz" po spółgłoskach;
  5. wyrazów z "ż" wymiennym i niewymiennym;
  6. wyrazów z "h", "ch";
  7. wyrazów z "ę", "ą";
  8. wyrazów z utratą dźwięczności;
  9. zmiękczeń;
  10. pisownia "nie" z czasownikiem, przymiotnikiem, przysłówkiem;

Wyżej wymienione trudności ortograficzne uwzględniać będą słownictwo "częściej spotykane", występujące w podręcznikach szkolnych, zeszytach ćwiczeń oraz lekturach dla kl. I -III.

Zadania konkursowe mogą mieć formę: pisania ze słuchu (w tym formy użytkowe: list, zaproszenie, ogłoszenie), uzupełniania tekstu z lukami, komiksu ortograficznego, zagadek, rebusów, krzyżówek itp.

b) Karty należy wypełniać długopisem.

c) Konkurs trwa 45 minut.

d) Po sprawdzeniu prac komisja poda wyniki, określając liczbę punktów zdobytą przez każdego z uczestników.

e) Komisja konkursowa decyduje o przydziale miejsc i nagród.

f) Komisja zostaje wybrana z nauczycieli obecnych na konkursie.

g) Wszystkie kwestie sporne rozstrzyga Komisja Konkursowa i jej decyzja jest ostateczna.

h) Nagrody:

 • Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom.
 • Dla laureatów- dyplom i nagroda rzeczowa.
 • Wpis na świadectwie: "Zwycięzca I Gminnego Konkursu Ortograficznego dla kl.3"

i) Regulamin konkursu, przykładowe zadania umieszczone będą na stronie internetowej szkoły : www.sp1zolynia.pl

Karty zgłoszeń uczestników ( załącznik nr 1) należy przesłać lub dostarczyć na adres organizatora do 4 kwietnia 2014 roku.

Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela Beata Walawender- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 Tel. 17 2243012, e- mail: beataw1@poczta.onet.pl

Do góry   

"Wierzę w Jezusa Chrystusa - Syna Bożego"

Dnia 4 marca 2014r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Kantego w Żołyni odbył się etap dekanalny Konkursu Biblijnego "Wierzę w Jezusa Chrystusa - Syna Bożego". Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół, które znajdują się na terenie dekanatu Żołynia. Przedmiotem tegorocznych zmagań konkursowych była Ewangelia wg św. Marka. W konkursie wzięło udział 42 uczniów, którzy odpowiadali na 45 pytań w czasie 75 minut.

W imieniu gospodarzy, uczestników konkursu i ich opiekunów powitał wicedyrektor Sławomir Bester. Następnie zabrał głos ks. dziekan Henryk Franków, który wyjaśnił zasady konkursu i powołał jury.

Nad całością czuwali katecheci: ks. Mieczysław Stopa oraz s. Agnieszka Krauz, którzy przygotowali słodki poczęstunek oraz upominki. Przerwa była okazją, by uczestnicy konkursu pod opieką ks. Mieczysława zwiedzili piękny żołyński kościół.

  Wyniki konkursu:
 1. miejsce - Faustyna Płoszaj z Biedaczowa
 2. miejsce - Dawid Różycki z Wólki Grodziskiej
 3. miejsce - Paulina Miara z Korniaktowa.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Do góry   

WALENTYNKI - 2014 !!!

Walentynki jak co roku obchodzone w naszej szkole rozpoczęły się o godzinie 8.00 na sali gimnastycznej. Przeznaczono na zabawę dwie godziny lekcyjne i 10 konkursów w których uczniowie mogli wykazać się swoimi talentami.

Nowością w tym roku była rywalizacja pomiędzy równoległymi klasami. A konkursy tez różniły się od zeszłorocznych.

Pierwszym konkursem było przebranie się w coś czerwonego, różowego lub jakąś postać z bajki. Tematyka bajkowa była również wykorzystana w innych konkursach np. na najlepiej przebranego ucznia w postać z bajki: były smerfy , koty w butach i Gargamel. Quiz bajkowy sprawdzał wiedzę o bajkach: był kopciuszek, Pinokio, epoka lodowcowa i oczywiście Shrek. Skecze o tematyce miłosnej : jak podrywać i jak nie podrywać - sprawdzały talenty aktorskie naszych uczniów. Uczniowie mogli się również sprawdzić w recytacji wierszy miłosnych. Symbole miłosne: serca, misie -maskotki, uczniowie przebrani za misie- były zabawne i piękne. A torty i ciasteczka wykonane przez uczniów okazały się znakomite. Przeciąganie liny było uwieńczeniem całej zabawy.

A oto zwycięzcy wśród poszczególnych klas : 4a, 5a i 6b

Najlepiej przygotowana do Walentynek okazała się klasa 5a , a w przeciąganiu liny 4b pokonała 4a, 5b wygrała z 5a, klasa 6a zwyciężyła z 6b.

Uczniowie 6b zrobili największe wrażenie skeczem -Romeo i Julia-Gratulujemy!!!!

Wszystkim dziękujemy za dobrą zabawę.

Do góry   

TURNIEJE Z CYKLU "KINDER + SPORT"
EDYCJA 2014 - ROZPOCZĘTE !!!

Dobrze znane są w szkole turnieje mini - piłki siatkowej drużyn klubowych na szczeblu wojewódzkim. Przyniosły dziewczętom w minionych latach sporo osiągnięć, łącznie z finałami ogólnopolskimi. Co przyniesie EDYCJA 2014 ? ZOBACZYMY…Jedno jest pewne - zaczęły się pięknie !

W dniu 11 stycznia 2014 roku w Stalowej Woli swoje rozgrywki rozpoczęły zawodniczki klas IV - tych. Naszą szkołę w grze dwójkami reprezentowały: Bagienko Kinga oraz Pac Amelia.

  W pierwszej fazie gier wygrały z :
 • Vega Stalowa Wola IV    11:1
 • Vega Stalowa Wola V     11:2
 • Mielec I                           11:1
 • Mielec VI                        11:1
 • Nowa Dęba II                 11:3
  W drugiej fazie gier również odniosły same zwycięstwa. Pokonały takie drużyny jak:
 • Mielec IV                        11:0
 • Mielec III                        11:0
 • Dębica I                          11:5
 • Leżajsk III                      11:6
 • Grodzisko Dolne I           11:0

W finale dziewczęta SP 1 w Żołyni wygrały z bardzo dobrym zespołem - Mielec II 15:10 .

Cieszyły się niestety osamotnione ponieważ jako jedyne z naszej szkoły wystartowały w tym I Turnieju, który zgromadził 36 drużyn.

  Końcowe wyniki najlepszych zespołów:
 • I miejsce - SP 1 Żołynia - Pac Amelia, Bagienko Kinga
 • II miejsce - Mielec II
 • III miejsce - Dębica I
 • IV miejsce - Vega Stalowa Wola II
 • V miejsce - Vega Stalowa Wola IV
 • VI miejsce - Mielec III
 • VII miejsce - Vega Stalowa Wola I
 • VIII miejsce - Grodzisko Dolne I

Cieszę się każdą radością moich zawodniczek. Życzę im tych radości bardzo dużo. Pozdrawiam rodziców i gratuluję takich wspaniałych "POCIECH!!!".

Marta Stopyra   

Do góry   

IV MIKOŁAJKOWY TURNIEJ MINI - PIŁKI SIATKOWEJ DLA KL. VI - TYCH

17 grudnia 2013 roku w Sali ZS w Żołyni odbył się ostatni Turniej Mikołajkowy EDYCJI 2013. Zawodniczki i zawodnicy z klas VI - tych swoje rozgrywki prowadzili w grze "czwórkowej". Regulamin dopuszcza do gry młodszych, trudnością dla nich są większe wymiary boiska i wyższa siatka. Do zawodów przystąpiło 5 drużyn w kat. dziewcząt oraz 7 w kat. chłopców. Sędziowskie szlify doskonaliły uczennice SP 1: Dziurzyńska Anna, Dyrda Julia, Misztal Nicola, Grzesik Sara, Pieniążek Anastazja.

A oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA
 1. miejsce - Dudek Gabriela, Jarosz Patrycja, Gąsior Iga, Kątnik Magdalena
 2. miejsce - Służały Aleksandra, Fus Gabriela, Dmitrowska Monika, Piekło Paulina
 3. miejsce - Czech Martyna, Szpilka Karolina, Marciniec Karolina, Nicpoń Paulina
 4. miejsce - Lisowska Wiktoria, Wójcik Gabriela, Domagała Roksana, Pac Amelia
 5. miejsce - Kuca Aleksandra, Buszta Andżelika, Desowska Ewa, Urban Magdalena.
  CHŁOPCY
 1. miejsce - Stybel Radosław, Tołpa Wojciech, Pszona Szymon, Suszek Szymon
 2. miejsce - Szczepanik Kordian, Ziemniak Patryk, Fus Dawid, Nicpoń Przemysław
 3. miejsce - Buszta Cezary, Norko Bartosz, Kuras Albert, Urban Daniel
 4. miejsce - Kochman Dawid, Urban Szymon, Wawrzaszek Marcin, Foryt Adam
 5. miejsce - Rupar Dominik, Kusy Kamil, Danielewicz Sebastian, Bartnik Patryk
 6. miejsce - Surdyka Patryk, Szpila Marcin, Korgol Jakub, Nicpoń Damian
 7. miejsce - Woźniak Jakub, Niemiec Marcin, Jurek Patryk, Tomczyk Jakub

To były bardzo ciekawe zawody. Przyniosły duży wachlarz emocji, od smutku po porażce do radości i satysfakcji ze zwycięstwa. Dziękuję trenerom, zawodnikom i wszystkim pomocnikom, dzięki którym kolejny raz mogliśmy przeprowadzić te rozgrywki. Na szczególne podziękowanie zasługuje p. Jan Jabłoński, który od pierwszej edycji wspiera nasze działania, prowadzi fotokronikę zawodów, jest Mikołajem rozdającym słodycze. Wprawdzie tegoroczny budżet "Mikołaja" był bardzo skromny, ale radość z gry na boisku była równie emocjonująca jak w poprzednich latach. Mamy nadzieję, że przyjdziesz do nas MIKOŁAJU ZA ROK!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

III MIKOŁAJKOWY TURNIEJ DLA KLAS V

10 grudzień 2013 był dniem kolejnych zmagań na siatkarskim parkiecie. Niestety do rywalizacji w kat. kl. V - tych przystąpiło niewielu zawodników. Gra toczyła się trójkami. W całej historii wszystkich edycji turniejów mikołajkowych nigdy nie odnotowaliśmy takiego stanu, by do gier w kat. dziewcząt zgłosiły się tylko dwie trójki. W kat. chłopców było nieco lepiej, w grach uczestniczyło cztery trójki.

Obsadę sędziowską stanowili uczniowie SP 1 w Żołyni: Nicpoń Przemysław, Fus Gabriela, Jarosz Patrycja, Dudek Gabriela, Gąsior Iga, Kątnik Magdalena, Czech Martyna. Fotoreporterem zawodów był oczywiście p. Jan Jabłoński, który tradycyjnie przybrał postać Mikołaja.

A oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA
 1. miejsce - Piekło Paulina, Domagała Roksana, Wójcik Gabriela
 2. miejsce - Decowska Paulina, Kosior Magdalena, Sobuś Klaudia,
  CHŁOPCY
 1. miejsce - Fus Daniel, Szczepanik Konrad, Ziemniak Patryk
 2. miejsce - Fus Bartosz, Urban Daniel, Suszek Szymon
 3. miejsce - Tybel Radosław, Tołpa Wojciech, Pszona Szymon
 4. miejsce - Dołęga Jakub, Nowak Kacper, Maciuła Bartosz

W kat. chłopców gry były bardzo wyrównane, aby wyłonić poszczególne miejsca trzeba było liczyć małe punkty. Dostarczyło to wielu emocji i ciekawych przeżyć. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak sportowe zachowanie wszystkich zawodników. Brawo !!!Brawo!!! Brawo!!!

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

II MIKOŁAJKOWY TURNIEJ DLA KLAS IV

6 grudnia 2013 r. w sali ZS w Żołyni odbył się kolejny turniej mini - piłki siatkowej, do którego przystąpiło 12 dziewczynek i 12 chłopców z terenu gminy Żołynia. W kat. klas IV - tych gra toczyła się dwójkami. Sędziowali uczniowie SP 1: Dmitrowska Monika, Wójcik Gabriela, Piekło Paulina, Czech Martyna, Kątnik Magdalena, Gąsior Iga. Pomocnikiem Mikołaja w stroju Anioła była Wiśniowska Wiktoria.

A oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA
 1. miejsce - Pac Amelia, Bagienko Kinga
 2. miejsce - Fus Aleksandra, Leja Angelica
 3. miejsce -Urban Aleksandra, Leja Natalia
 4. miejsce -Przybyło Aleksandra, Mach Weronika
 5. miejsce -Naróg Paulina, Jagusztyn Aleksandra
 6. miejsce -Szpilka Gabriela, Młynek Magdalena
  CHŁOPCY
 1. miejsce - Fus Bartosz, Wach Kacper
 2. miejsce - Kochman Kacper, Wal Jakub
 3. miejsce - Danielewicz Dawid, Szczepański Patryk
 4. miejsce - Maciuła Karol, Golenia Arkadiusz
 5. miejsce - Noworól Adrian, Rejman Bartłomiej
 6. miejsce - Kot Jarosław, Piechuta Maciej

Zawody przebiegały w miłej i sportowej atmosferze. Oczywiście, nie zabrakło słodkości od Mikołaja.

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

I MIKOŁAJKOWY TURNIEJ DLA KLAS I - III
( RZUCANKA SIATKARSKA)

3 grudnia 2013 roku rozpoczęliśmy Turnieje Mikołajkowe - EDYCJA 2013 - dla wszystkich uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Żołynia. Regulamin turnieju w kategorii klas I - III zakładał grę pojedynczą w rzucankę siatkarską. Przystąpiło do niego 54 zawodników ( 22 dziewczynki i 32 chłopców).

Sędziowało 11 uczniów SP 1 w Żołyni, pomocnikami Mikołaja byli: Wiśniowska Wiktoria oraz Kulpa Mateusz. W postać Mikołaja wcielił się ogromny przyjaciel dzieci i młodzieży, niezawodny jak zawsze p. Jan Jabłoński. Opiekunami i organizatorami turnieju byli: p. Tadeusz Dec, p. Marta Stopyra. Na uwagę zasługuje również duża liczba Rodziców kibicujących swym pociechom. Gratulujemy i zapraszamy ponownie!!!

A oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA
 1. Urban Andżelika
 2. Leja Karolina
 3. Golenia Emilia
 4. Rejman Natalia
 5. Wojnar Kinga
 6. Skoczylas Martyna
 7. Lizak Alicja
 8. Ornat Paulina
 9. Leja Karolinka
 10. Wierzbińska Aleksandra
 11. Mach Martyna
 12. Kochman Agnieszka
 13. Kusy Wiktoria
 14. Bejster Nicola
 15. Przybyło Dominika
 16. Wal Natalia
 17. - 22.Cisek Urszula, Stopyra Aneta, Skoczylas Weronika, Przybyło Dominika, Pliś Natalia, Kasprzyk Zofia.
  CHŁOPCY
 1. Szpila Piotr
 2. Krzyżak Łukasz
 3. Sroczyk Kamil
 4. Ziemniak Adrian
 5. Szpila Szymon
 6. Baran Kacper
 7. Urban Jacek
 8. Szpila Fabian
 9. Panek Łukasz
 10. Rewer Przemysław
 11. Tokarz Sebastian
 12. Witek Franciszek
 13. Surmacz Adrian
 14. Skinder Szymon
 15. Witek Damian
 16. Filip Mateusz
 17. - 24. Słupek Bartosz, Nowak Sebastian, Puzio Tomasz, Kosior Bartosz, Prais Bartosz, Giża Jakub, Fus Michał, Maciuła Szymon

25 - 32. Lorenc Bartosz, Węgrzyn Filip, Wilczek Marek, Nowak Wiktor, Natoński Wiktor, Pelc Arkadiusz, Tomczyk Igor, Mach Maksymilian.

Niezależnie od zajętego miejsca gratulujemy wszystkim zawodnikom. Spisali się " na medal". Zawody przebiegły w przyjaznej atmosferze, a osłodzone czekoladkami od Mikołaja mam nadzieję, że będą miłym wspomnieniem.

Opracowała: Marta Stopyra   

Do góry   

ENGLISH DAY

W naszej szkole 20 listopada 2013 roku po raz pierwszy miał miejsce Dzień Języka Angielskiego. Uczniowie licznie uczestniczyli w przygotowanych dla nich konkursach. A były to: Quiz Wiedzy o Wielkiej Brytanii, przeprowadzony w j. polskim. Zwyciężyła Wiktoria Lisowska z klasy VIa, wykazała się imponującą wiedzą o Wielkiej Brytanii.

Konkurs na plakat lub model przestrzenny zabytku lub atrakcji turystycznej w Wielkiej Brytanii i prezentacja tego zabytku w j. polskim. Laureatką tego konkursu została Julia Szubart z klasy Vb, wykonała ona i ładnie zaprezentowała model Big Bena.

Konkurs na przebranie się za postać z kultury krajów anglojęzycznych, miał to być pisarz, kompozytor, aktor, piosenkarz, sportowiec, itp. i krótka prezentacja tej postaci w j. polskim. Zwyciężył Dawid Kochman z klasy VIb, który okazał się być sobowtórem królowej Elżbiety II.

Ostatnim konkursem, ale cieszącym się największym zainteresowaniem był MINI JUNIOR MASTER CHEF, uczniowie mieli za zadanie wykonać kanapkę i sałatkę owocową w czasie 10 min. Następnie mieli nazwać składniki w j. angielskim. Mistrzynią została Gabriela Fus z klasy VIa, lecz jury zdecydowało o przyznaniu także dwóch wyróżnień, dla Bartka Magonia z klasy VIaoraz Pawła Walawendra z klasy Va.

Dzień j. angielskiego przeprowadzony był u nas po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni!

Opracowała : Edyta Iwańczyk-Slovinska   

Do góry   

Regulamin I Gminnego Konkursu Matematycznego
dla klas II- III

Inicjatorem i organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św.Jana Kantego w Żołyni.

 • Termin konkursu: 11 grudzień 2013 rok
 • Miejsce konkursu: Szkoła Podstawowa nr 1 w Żołyni

 • CELE KONKURSU
  1. Rozwijanie i pogłębianie zainteresowań oraz uzdolnień matematycznych uczniów klas młodszych.
  2. Promowanie dorobku i osiągnięć uczniów.
  3. Popularyzacja matematyki wśród uczniów klas młodszych.
  4. Sprawdzenie umiejętności posługiwania się metodami i językiem matematycznym w nowych sytuacjach i w sytuacjach życia codziennego.
  5. Zachęcanie uczniów do poznawania zasad zdrowej rywalizacji.
  6. Współpraca nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z terenu gminy Żołynia.

 • WARUNKI UCZESTNICTWA
  1. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 1 w Żołyni.
  2. Przeznaczony jest dla uczniów klas II i III.
  3. Uczestnicy będą rozwiązywać jednakowy test składający się z zadań zamkniętych.
  4. Konkurs odbędzie się 11 grudnia 2013 roku o godzinie 11 .50 w siedzibie organizatora.
  5. W konkursie biorą udział uczniowie zgłoszeni przez opiekunów. Szkołę reprezentuje maksymalnie 3 uczniów.

 • PRZEBIEG KONKURSU
  1. Etap klasowy - nauczyciel uczący w danej klasie przeprowadza wśród uczniów test matematyczny ( własnego wyboru). Wyłania laureatów, którzy popełnili najmniej błędów. O terminie pisania prac decyduje wychowawca.
  2. Etap szkolny - komisja konkursowa ( złożona z nauczycieli klas II - III ), przeprowadza testy matematyczne wśród laureatów etapu klasowego do 28 listopada 2013 roku.
  3. Etap gminny:
   a) W czasie konkursu rozwiązywane są zadania matematyczne o różnym stopniu trudności. Do każdego zdania podane są odpowiedzi, z czego tylko jedna jest poprawna. Uczniowie zaznaczają prawidłową odpowiedź na kartach, otaczając ją kółkiem. b) Zadania obejmą:
   • wiadomości i umiejętności praktyczne,
   • rachunek pamięciowy,
   • zadania tekstowe (także nietypowe), zadania logiczne.
   c) Karty należy wypełniać długopisem. d) W czasie konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązania zadań uczestnik zostanie zdyskwalifikowany. e) Konkurs trwa 45 minut. f) Po sprawdzeniu prac komisja poda wyniki, określając liczbę punktów zdobytą przez każdego z uczestników ( za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje jeden punkt). g) Komisja konkursowa decyduje o przydziale miejsc i nagród. Dopuszcza się zajmowanie przez uczestników równoległych miejsc. h) Komisja zostaje wybrana z nauczycieli obecnych na konkursie. i) Wszystkie kwestie sporne rozstrzyga Komisja Konkursowa i jej decyzja jest ostateczna. j) Nagrody:
   • Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom.
   • Dla laureatów- dyplom i nagroda rzeczowa.
   • Wpis na świadectwie: "Zwycięzca I Gminnego Konkursu Matematycznego
   k) Regulamin konkursu, przykładowe zadania umieszczone będą na stronie internetowej szkoły : www.sp1zolynia.pl

Karty zgłoszeń uczestników ( załącznik nr 1) należy przesłać lub dostarczyć na adres organizatora do 5 grudnia 2013 roku.

Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela Beata Walawender- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 Tel. 17 2243012, e- mail beataw1@poczta.onet.pl

Do góry   

Na sportowo w roku szkolnym 2013/2014

Sportowy nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od Indywidualnych Mistrzostw Lekkiej Atletyki na szczeblu powiatu, które odbyły się 24 września w Białobrzegach. Najlepsze wyniki naszych zawodników przedstawiają się następująco:

 • III m Dudek Gabriela - bieg na 60 m ( 9,70 s)
 • V m Gasior Iga - j.w. (9,90 s)
 • VIII m Ziemniak Patryk - j.w. (9,85 s)
 • I m Fus Gabriela - bieg na 600 m (2,17,00 s )
 • VI m Służały Aleksandra - bieg na 600 m
 • IV m Wawrzaszek Marcin - bieg na 1000 m
 • V m Nicpoń Przemysław - bieg na 1000 m
 • V m Kątnik Magdalena - skok w dal ( 3,46 m)
 • IV m Kuras Albert - skok w dal ( 3,96 m)
 • V m Nicpoń Damian - skok w dal (3,90 m )
 • I m Norko Bartosz - rzut piłeczka palantową (48,00 m)
 • VII m Pawlik Kinga - rzut piłeczka palantową (31,00 m)
 • X m Flejszar Kinga - rzut piłeczka palantową (28,00 m )

Najlepsi zawodni)cy zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego w Rzeszowie.

<>b27.09.2013. odbyły się powiatowe indywidualne biegi przełajowe w Łańcucie.

Najlepsze czasy wśród naszych reprezentantów uzyskali:

 • Fus Bartłomiej - III m
 • Fus Gabriela - II m
 • Piekło Paulina - IV m

Zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego w Kolbuszowej.

Sztafetowe biegi przełajowe dz. i chł. odbyły się 08.10.2013. w Łańcucie. Dziewczęta zajęły II m, chłopcy IV m.

Oto składy:

  Drużyna dziewcząt:
 • Fus Gabriela
 • Dudek Gabriela
 • Służały Aleksandra
 • Jarosz Patrycja
 • Lisowska Wiktoria
 • Gąsior Iga
 • Kątnik Magdalena
 • Piekło Paulina
 • Nicpoń Paulina
 • Domagała Roksana
  Drużyna chłopców:
 • Nicpoń Przemysław
 • Filip Jakub
 • Kochman Krzysztof
 • Nicpoń Damian
 • Suszek Szymon
 • Ziemniak Patryk
 • Kuras Albert
 • Norko Bartosz
 • Niemiec Marcin

25.10.2013. w Markowej odbyły się powiatowe szachy drużynowe.

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Służały Aleksandra, Tokarz Sebastian, Szpila Piotr oraz Szpila Szymon zajęła III miejsce.

Gratulujemy!!!

Opracowała : Marta Stopyra   

Do góry   

Nasze Środowisko

Dbajmy o przyrodę !

Naszym domem są pola, lasy i otaczająca nas przyroda. Rzeki, jeziora i stawy to jest dom dla różnych gatunków zwierząt, ptaków i roślin, które żyją i rozmnażają się w wodzie słodkiej. Niektóre z nich np. ryby żyją wyłącznie w wodzie, inne mogą żyć w wodzie jak i na lądzie.

Największym zagrożeniem dla zwierząt słodkowodnych jest człowiek, który zatruwa wodę wpuszczając ścieki z różnych fabryk i ferm. Rolnicy zasypują stawy zmieniają bieg strumienia i osuszają bagna. Jest to dobre dla ludzi którzy żyją na lądzie, ale złe dla ryb, żab, kaczek, pływaków ,wydr i innych zwierząt i roślin.

Aby zachować różnorodność roślin i zwierząt powinniśmy uświadomić sobie, że woda i obszary podmokłe są tak samo ważne, jak pola i lasy.

Do góry   

"Od ziarenka do bochenka"

16 października 2013 roku uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce do Zagrody Edukacyjnej w Przychojcu k/ Leżajska. Mini skansen oferuje dla uczniów zajęcia w gospodarstwie rolno-agroturystycznym o specyficznym, skansenowym charakterze. W gospodarstwie, w zabytkowej chacie znajduje się prywatne muzeum wsi. Zgromadzone w nich przedmioty obrazują życie i pracę mieszkańców dawnej wsi.

W edukacyjnym zakątku "Od ziarenka do bochenka" uczniowie rozpoznawali czynności i sprzęt związany z pracami od siewu do pozyskania mąki, poznawali kulinarne tradycje dotyczące wypieku chleba i innych ludowych produktów piekarniczych. Niecodziennym zajęciem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem okazały się warsztaty kulinarne. Samodzielne przygotowanie ciasta, wykrawanie i pieczenie w tradycyjnym piecu proziaków to działanie, które zintegrowało dziewczynki i chłopców. Degustacja własnoręcznie wykonanych wypieków z dodatkiem pachnącego miodu była zwieńczeniem kulinarnych zmagań.

Do góry   

VI B - Kibicuje !!!

5 października klasa 6b była na meczu o mistrzostwo I ligi koszykówki mężczyzn MCKiS Termo-Rex SA Jaworzno - PTG Sokoł Łańcut na hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie.

W meczu początkowo prowadziła drużyna Gości, ale od drugiej kwarty prowadzenie przejęli Gospodarze. Po głośnym dopingu naszej klasy drużyna Sokoła wygrała mecz 90 : 68. W przerwie meczu gościnnie wystąpił zespół Iskierka - Łańcut zachęcając nas, zwłaszcza dziewczynki do udziału w zajęciach tanecznych.

Impreza była super, emocje wielkie! Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z koszykarzami i zdobyliśmy autografy na piłce, plakacie i koszulkach.

CHCEMY JEŹDZIĆ NA KAŻDY MECZ SOKOŁA !!!

Do góry   

Oto dziesięć piosenek, które każdy szanujący się nastolatek powinien znać:

 1. Lady Gaga - Applause
 2. Katy Perry - Roar
 3. Miley Cyrus - We cant stap
 4. Conor Maynard - R U Crazy
 5. Mackelmore & Ryan Lewis feat. Mary Labert - Same love
 6. One Republic - Counting stars
 7. Capital Cities - Safe and sound
 8. Avicii - Wake me up
 9. Ellie Goulding - Burn
 10. One Direction - Best song ever
 11. Do góry   

       

  GUMPERT APOLLO S

  Gumpert Apollo S - Super samochód skonstruowany w Niemczech przez techników współpracujących z firmą Audi. Założycielem marki jest Niemiec Roland Gumpert. W realizacji projektu pomagali mu między innymi specjaliści ze znanego niemieckiego tunera Audi - MTM, a także specjaliści odpowiedzialni za konstrukcję wyścigowych bolidów biorących udział w długo dystansowych wyścigach: Le Mans Series oraz American Le Mans Series - Audi R10 oraz Audi R12 TDI. Bankructwo firmy Gumpert spowodowało zakończenie produkcji modelu.

       

  KONSTRUKCJA

  Projektanci Apollo od początku stawiali na stworzenie samochodu wyścigowego którego wersja drogowa miała tylko i wyłącznie spełniać wymagania FIA dotyczące dopuszczenia pojazdu do startu w wyścigach samochodowych.

  OSIĄGI

  Gumpert Apollo to obecnie jeden z najszybszych samochodów produkowanych w Niemczech. Do prędkości 100 km/h przyśpiesza w 3 sekundy, a do 200km/h w 8,9 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 360 km/h.

  • Przyspieszenie 0-100 km/h: 3,1 s
  • Przyspieszenie 0-160 km/h: 7,2 s
  • Prędkość maksymalna: 360 km/h

  SILNIK

  • Audi V8 4,2 l (4163 cm3)
  • Moc maksymalna: 650 KM (478 kW) przy 6500 obr/min
  • Maksymalna prędkość obrotowa silnika: 7400 obr/min

  Do góry   

  MOTOR BMW R 1200 GS

  • Śilnik: bokser 2
  • Pojemność silnika: 1170 cm3
  • Maksymalny moment obrotowy: 120Nm/6000 obr/min
  • Prędkość maksymalna: 215 km/h
  • Przyśpieszenie: 0-100 km/h w 3,7s

  Do góry   

  Moja szafa

  Modnie i wygodnie

  Uwaga dziewczyny!

  W tym roku modne są: kolorowe obcisłe spodnie, T-shirty oraz płaszcze. Zamiast nosić śmieszne szaliki noście tak zwane "kominy" .

  Są ciepłe i wygodne. Jest ich dwa rodzaje ale każdy inaczej się wkłada. Jedne ubiera się przez głowę, a drugie obwija się dookoła szyji . Można modnie i wygodnie je nosić. Świetnie się komponują z płaszczami. Do płaszcza lub kurtki fajnie wyglądają buty, które nazywają się"eskimoski".

       

  Są one bardzo ciepłe. W środku mają polar lub futerko. Będziecie super wyglądać! Możecie chodzić tak na spacery, do kościoła lub do znajomych.

  Do góry   

  Moje pierwsze kroki w kuchni!

  Łatwo i smacznie -każdy może spróbować!

  Pyszna sałatka- według Gabrysi Szpilki z klasy 4b-Spróbujcie!!!

   Składniki:
  • 3 banany
  • 1/2 czerwonego grejfruta
  • 2 kiwi
  • 2 jabłka
  • 1 ananas
  • 1/2 kg winogrona
  • 2 jogurty

  Przygotowanie:

  Owoce myjemy. Winogrona kroimy na pół, resztę owoców obieramy i kroimy w kostkę oraz układamy warstwami w salaterce. Wszystko zalewamy jogurtem i chłodzimy. Smacznego!!!

  Do góry   
CZAS LEKCYJNY
8:00 - 8:45
8:55 - 9:40
9:50 - 10:35
10:45 - 11:30
11:50 - 12:35
12:55 - 13:40
13:50 - 14:35
14:45 - 15:30

DNI WOLNE
Zimowa przerwa świąteczna
23.12.2019 - 01.01.2020
Ferie zimowe
13 - 26.01.2020
Wiosenna przerwa świąteczna
09 - 14.04.2020
Egzamin ósmoklasisty
21.04.2020 - J. polski
22.04.2020 - Matematyka
23.04.2020 - J. angielski
Zakończenie roku szkolnego
26.06.2020
Dni wolne od zajęć dydakty.
14.10.2019
02.01.2020
03.01.2020
12.06.2020

PRZYWOZY SZKOLNE
Brzóza Stadnicka - 700
Opaleniska - 705
Zmysłówka SP - 710
Kopanie - 715
Smolarzyny - 725
Zakącie - 725, 735
Żołynia Dolna - 735

ODWOZY SZKOLNE
Brzóza Stadnicka - 1505
Kopanie - 1350, 1445
Smolarzyny - 1350, 1445
Zakącie - 1350, 1445
Opaleniska - 1350, 1445
Zmysłówka SP - 1350, 1445
Żołynia Dolna - 1350, 1445

Copyright: J. Sobuś