ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

XXIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS „AUSTRIA – KRAJ I MIESZKAŃCY”

Dnia 3 marca 2020r. odbył się w naszej szkole i na terenie całego kraju etap szkolny XXIII ogólnopolskiego konkursu ,,Austria – kraj i mieszkańcy”, którego organizatorem była Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Biblioteka Austriacka w Opolu w ramach 20. Wiosny Austriackiej.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 9 uczniów z naszego Liceum: 

- Filip Anna, Mach Martyna, Słupek Bartosz, Szpila Piotr z klasy 1 LO

- Decowska Paulina, Polak Aleksandra, Sobuś Klaudia, Tkacz Aleksandra i Wojnar Samanta z klasy 2 LO

Każdy z uczniów rozwiązywał w ciągu 30 minut test o Austrii, który zawierał pytania zamknięte (łącznie 40 pytań) podzielone na 4 kategorie: historia i polityka, geografia i gospodarka, osobowości i osobliwości oraz kultura i sztuka.

Z przysłanego przez organizatorów sprawozdania wynika, że konkurs cieszył się jak co roku bardzo dużym zainteresowaniem i w etapie szkolnym na terenie całego kraju wzięło w nim udział ponad 600 uczniów. Do dalszej rywalizacji, tj. do półfinału i finału, które zostały zaplanowane na kwiecień 2020r. w Opolu, zakwalifikowano jedynie 25 osób, które uzyskały co najmniej 78% poprawnych odpowiedzi, tj. min. 31 pkt na 40 możliwych do zdobycia.

Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze z testem etapu szkolnego i uzyskali wysokie wyniki: 1. miejsce zajęła Aleksandra Polak, 2. Bartosz Słupek, 3. Samanta Wojnar - do awansu do kolejnego etapu konkursu, tj. do półfinału w Opolu zabrakło im jedynie kilku punktów.

Wszyscy w/w uczniowie otrzymali pozytywne uwagi za reprezentowanie naszej szkoły na zewnątrz w konkursie o zasięgu ogólnopolskim, cząstkowe oceny bardzo dobre za aktywność z języka niemieckiego i wkład włożony w przygotowanie się do w/w konkursu (dodatkowy czas poświęcony na wyszukiwanie informacji w Internecie i innych źródłach, zdobycie dodatkowej wykraczającej poza program nauczania wiedzy na temat Austrii – jednego z krajów niemieckojęzycznych); ponadto pierwsza trójka otrzyma jeszcze pamiątkowe dyplomy.

Gratuluję serdecznie wszystkim uczestnikom i dziękuję za udział w konkursie oraz zachęcam do spróbowania swych sił w przyszłym roku szkolnym w XXIV edycji konkursu ,,Austria – kraj i mieszkańcy”.

Jan Kosior – szkolny koordynator konkursu