ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

SZKOŁA, SZKOŁA I CO DALEJ?

Takie pytania stawia każda osoba kończąca naukę w szkole średniej. Aby poznać ogromny wachlarz możliwości, w dniu 29 marca uczniowie klasy 3LG uczestniczyli w Targach Edukacyjnych na  hali Podpromie w Rzeszowie. Edu Salon to największe i najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie wystawiennicze branży edukacyjnej na Podkarpaciu. To doskonała okazja dla uczniów szkół średnich do poznania ofert uczelni, które mogą pomóc maturzystom w decyzji przy wyborze dalszego kształcenia.

Zainteresowanie było duże. Od rana młodzież oblegała stoiska uczelni i placówek edukacyjnych, które prezentowały swoją ofertę i zachęcały, by to właśnie u nich kontynuować naukę. Kierunków do wyboru sporo, ale już szybkie przejście przez stoiska uświadamia, że jako najbardziej perspektywiczne są oceniane m.in. te związane z informatyką, prawem, medycyną, administracją państwową.

Wśród wystawców znalazły się m.in. Akademia Sztuki Wojennej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego, WSIiZ, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, WSPiA.

Ponadto zaplanowane były dla zwiedzających bezpłatne warsztaty, konferencje, kiermasz książek, porady psychologów i prezentacje. Uczestniczyliśmy m.in. w prezentacji na temat Inżynierii Medycznej i fizyki obrazowania: „Magnetyczny rezonans jądrowy jak to działa?”, wykładzie prowadzonym przez dr. Sławomira Wolskiego z Politechniki Rzeszowskiej.

Dzięki uczestnictwu w targach edukacyjnych nasza młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertami wyższych uczelni, a także podjąć wstępne decyzje dotyczące planowania kariery zawodowej i dalszego kształcenia.

Wyjazd został wzbogacony wizytą na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej w ramach Dni Otwartych. Zostaliśmy tu ciepło przyjęci m.in. dzięki spotkaniu z byłą uczennicą naszej szkoły, obecnie studentką 4. roku na tym wydziale.

Pracownicy i studenci Wydziału Zarządzania przygotowali szereg aktywności prezentujących Wydział:

  • stoisko informacyjne w zakresie rekrutacji na studia,
  • pokazy doświadczalne w laboratoriach logistyki i towaroznawstwa,
  • pokazy doświadczalne możliwości wykorzystania eye-trackera w badaniach marketingowych,
  • mini spacer po campusie uczelni z przewodnikiem,
  • prezentacja jednostek i instytucji związanych z bezpieczeństwem państwa.

Była  też okazja do spotkania ze studentami, którzy udzielali informacji na temat praktycznej strony życia studenckiego, dzięki czemu, młodzież  mogła poznać wydział „od kuchni”. Uczestniczenie w wielu interesujących prezentacjach, bardzo miła atmosfera sprawiły, że przyjazd tutaj okazał się „strzałem w dziesiątkę”.

Udział w targach i poznanie bogatej oferty Wystawców pomoże tegorocznym maturzystom w podjęciu właściwych wyborów, których muszą dokonać po ukończeniu szkoły.  Oby były stuprocentowo trafne!

Katarzyna Wikiera