ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

„PO POLSKU O HISTORII” 

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz pretekst do poznawania języka ojczystego. To także wspólna, aktywna formuła obchodów Święta Niepodległości.

Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów, które corocznie przygotowuje teksty dyktanda w konsultacji z historykiem. Tegoroczne dyktando przywołało pamięć powstań śląskich - ważny fragment naszej historii. 

W bieżącym roku szkolnym konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: klas IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Etap szkolny Konkursu odbył się 29 września 2021, uczestniczyły w  nim uczennice klasy 3 LO: Anna Filip, Martyna Mach i Julia Stępień.

IX edycja Dyktanda była przyjazną lekcją języka ojczystego i historii, ale też dojrzałą formą obchodów zbliżającego się Święta Niepodległości.

Katarzyna Wikiera