ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

PRZYSZLI MISTRZOWIE Zespół Szkół w Żołyni

Jednymi z rozpoznawalnych znaków żołyńskich szkół w ich bogatej historii są niezaprzeczalnie ich osiągnięcia sportowe. Dotyczyły one różnorodnych dyscyplin sportowych, co bardzo szczegółowo opisał w serii artykułów wieloletni nauczyciel żołyńskiego liceum p. Janusz Buszta.

Szczególne miejsce w tym względzie  zajmują drużyny piłki ręcznej oraz dziewczęce zespoły siatkarskie, które nieprzerwanie przez prawie 30 lat  osiągały bardzo dobre wyniki.  Do 1995r. sekcja siatkarska Międzyszkolnego Klubu Sportowego była mocno osadzona w środowisku, jej sukcesy sportowe znane były w całym województwie, a nawet na arenie ogólnopolskiej.

Przemiany społeczno-gospodarcze w latach 90-tych XX wieku oraz liczne reorganizacje systemu oświaty przyhamowały tą dobrą passę, a osiągane wyniki były bardzo zmienne i przypominały falującą sinusoidę. Pojawiło się pytanie: „Co należałoby zrobić, aby wrócić do chlubnych sportowych tradycji? W jaki sposób przygotowywać przyszłych mistrzów i mistrzynie sportu? 

Pytanie było na tyle intrygujące, że jego efektem było utworzenie we wrześniu 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Jana Kantego w Żołyni klas sportowych o profilach piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców. Szkoleniem objęto dzieci z roczników 2007, 2008 i 2009. Klasy realizują program szkolenia w wymiarze 10 godzin wychowania fizycznego tygodniowo. Program obejmuje 4 godz. zajęć  ogólnorozwojowych i 6 godz. treningu specjalistycznego. Jest to nawiązanie do rozwiązań z lat 1977-1991 kiedy to uczniowie szkół podstawowych kontynuowali swoja sportową i edukacyjną karierę w Żołyńskim Liceum.

Aby poznać funkcjonowanie klas sportowych najlepiej sięgnąć do źródła. Oddajmy więc głos trenerom naszych młodych sportowców!

KLASA SPORTOWA – PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT, trener p. Marta Hryniewska    

W aktualnej grupie dziewcząt w SP 1 rozpoczynających swoją przygodę z siatkówką trenują 24 zawodniczki. Budującym jest fakt, że uczennice bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach WF, są ambitne, zaangażowane, mocno zmotywowane. W ubiegłym roku szkolnym, po opanowaniu podstawowych elementów techniki i taktyki gry udało się wystartować w kilku turniejach okolicznościowych, a także w wojewódzkich rozgrywkach mini-siatkówki „Kinder Sport”.

Niestety w marcu 2020 pandemia przerwała systematyczne treningi, a także udział w zawodach. W grudniu 2020 wróciliśmy do zajęć stacjonarnych. W dalszym ciągu frekwencja na zajęciach jest doskonała, a zawodniczkom nie brakuje zapału. Po poprawie sytuacji epidemiologicznej i kontynuacji systematycznych treningów chcemy, by dziewczęta od nowego roku szkolnego czynnie uczestniczyły w podkarpackiej lidze młodziczek już jako zawodniczki UKS Tęcza Żołynia.

Powołanie klas sportowych spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem. Z dużą satysfakcją obserwujemy, że uczennice doskonale łączą obowiązki szkolne ze sportem, osiągając bardzo dobre wyniki w nauce. W oparciu o te spostrzeżenia planujemy utworzenie klas sportowych również w Liceum. Uczennice LO będą mogły reprezentować nasz klub w wojewódzkich rozgrywkach ligi juniorek młodszych oraz juniorek, a szkołę w licealiadzie i turniejach okolicznościowych.

Nauka w naszym Liceum umożliwiłaby łączenie edukacji z regularną aktywnością sportową.

Mamy głęboką nadzieję, że uda się nawiązać do chlubnych tradycji żołyńskich siatkarek. 

 

KLASA SPORTOWA – PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW, trener p. Damian Lic

Nikt się chyba nie spodziewał, że kiedy dwa lata temu powstał pomysł z utworzeniem klas sportowych o profilu piłka nożna w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Kantego w Żołyni, zainteresowanie będzie tak duże, że braknie wolnych miejsc w klasie dla chętnych uczniów. Z drugiej jednak strony, rodzice zastanawiali się, czy zwiększona liczba godzin z wychowania fizycznego nie wpłynie negatywnie na wyniki dziecka w nauce. Nic bardziej mylnego. Okazało się bowiem, że dzieci uczęszczające do oddziałów sportowych na zakończenie roku szkolnego 2019/2020 nie tylko umiejętnie pogodziły sport z nauką, ale też osiągnęły najwyższą średnią w szkole!

Klasa sportowa o profilu piłka nożna to nie tylko ciągłe nauczanie i doskonalenie umiejętności piłkarskich i zdolności motorycznych. To także rozwój intelektu, osobowości i świadomości dziecka.  Dodatkowo, chłopcy od najmłodszych lat uczą się organizacji swojego czasu. Przy 10 godzinach tygodniowo z wychowania fizycznego, zajęciach popołudniowych w Szkółce Piłkarskiej KS Błękit Żołynia, z którą wzorowo wygląda współpraca na linii Szkoła-Klub, a także wyjazdach weekendowych na turnieje i mecze piłkarskie, każdy tak musi zaplanować swoje obowiązki, by znaleźć także czas na przyjemności. Mówiąc jeszcze o zaletach klas sportowych, śmiało można powiedzieć, iż duża liczba zajęć zbliża uczniów, dzięki wspólnej pasji jaką wszyscy posiadają.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Jana Kantego w Żołyni zapewnia wszystko to, co potrzebne jest w prawidłowym funkcjonowaniu klas sportowych. Oddziały sportowe mają salę gimnastyczną na wyłączność, rozbudowany kompleks sportowy, a także możliwość z korzystania ze stadionu sportowego. Wszystko to odbywa się pod okiem wyspecjalizowanej kadry, która na bieżąco doskonali swój warsztat trenerski. Warto wspomnieć, iż oferta klas sportowych zawierała również regularne wyjazdy na krytą pływalnię, jednak plany te brutalnie pokrzyżowała pandemia.

Na chwilę obecną, pomimo zajęć zdalnych, w porozumieniu z Dyrekcją Szkoły kontynuujemy zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zajęcia odbywają się 4 razy w tygodniu, na których notujemy praktycznie 100% frekwencję. Oprócz zajęć regularnie uczęszczamy w licznych turniejach piłkarskich na terenie województwa podkarpackiego, osiągając w nich bardzo wysokie wyniki sportowe. Naszą ciężką pracę zauważają również duże ośrodki sportowe, takie jak Resovia czy Stal Rzeszów, które coraz chętniej zapraszają wyróżniających się chłopców do wspólnych zajęć w gronie najlepszych piłkarzy młodego pokolenia z całego regionu.

 

Mając na uwadze dobro naszej młodzieży, a także możliwości jakie posiada nasze Liceum Ogólnokształcące, idziemy krok do przodu z możliwością kontynuowania klas sportowych w szkole średniej. Wzorując się na dotychczasowej pracy, mamy nadzieję, że pozwolimy naszej młodzieży połączyć przyjemne z pożytecznym, a osiągnięte wyniki końcowe, będą satysfakcjonujące dla nas wszystkich…

Opracowanie ZS Żołynia