ul. Górska 2a
37-110 Żołynia

EDUKACJA POPRZEZ TEATR

Teatr jest ważnym składnikiem edukacji polonistycznej, gdyż uwrażliwia na piękno słowa mówionego i wyzwala przeżycia estetyczne. Dlatego w każdym roku szkolnym nasza młodzież chętnie korzysta z propozycji edukacji poprzez teatr.

W piątek – 1 marca 2019r. uczniowie gimnazjum i liceum Zespołu Szkół uczestniczyli w wyjeździe do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, gdzie na scenie sali widowiskowej obejrzeli spektakl „Balladyna”. Sztuka zaprezentowana została przez artystów Teatru CRACOVIA, a wyreżyserowana przez samą dyrektor teatru – Annę Kasprzyk oraz jak się okazało odtwórczynię wspaniałej roli – Goplany.

Dla uczniów obejrzenie adaptacji lektury szkolnej było doskonałą lekcją przypominającą treść i problematykę utworu z literatury klasycznej. Mimo iż spektakl trwał ponad 2 godziny, skupiał uwagę widzów i nie zawiódł oczekiwań odbiorców. Zachwycające epokowe kostiumy, scenografia, a także znakomita muzyka Ewy Korneckiej świetnie oddały klimat inscenizacji. Scenariusz sztuki obejmował wszystkie wątki przedstawione w dramacie Słowackiego, a wspaniała gra aktorów, czasem komiczna i  dramatyczna, pozwoliła widzom przenieść się w czasy odległe  i jednocześnie zrozumieć ponadczasowość utworu.

Barbara Tkacz